Pavel Cupák, sochař: “Ta výstava je vlastně takový mezník, jako premiéra u filmu nebo vydání knížky. Je to vlastně takové ukončení nějakého období, nějakého snažení. Každá ta výstava je vlastně uzavřený celek. A u téhle výstavě je hodně důležité, že jsem chtěl k těm figurálním sochám přidat jakéhosi partnera na vnitřní dialog té sochy uvnitř sebe. Pro to jsem si vybral ty ptáky.”
A právě ptáci tak zobrazují určité myšlenky nebo stav duše. Třeba socha Ptačího muže představuje muže zabaleného do svých šťastných vzpomínek.
návštěvníci akce:
“Jeho tvorbu sleduji už trošku déle, ale tohle mě uchvátilo.”
“Pana Cupáka znám, protože pro nás něco soukromě dělal, takže moc pěkné.”
“Je to v krásném prostředí moc hezké a mistr si to určitě zaslouží. Krásné kousky, opravdu nádhera.”
Jak sám Pavel Cupák říká, o nápady nemá nouzi, má jen málo času, a tak pracuje i po nocích, kdy i jeho hlavou kolují různé myšlenky - a v propojení s blízkým rodištěm Sigmunda Freuda Příborem tak vzniklo i toto dílo představující sofa, na kterém Freud léčil své pacienty.
Pavel Cupák, sochař: “S tím, že to sofa je nasáklé, plné všech těch různých snů a ujetých myšlenek. Jako první jsem tady udělal místo opěrky chlupatý jazyk. To je pro mě od dětství taková nejhorší představa, co může být. Asi mi to v dětství někdo řekl, že když budeš lhát, budeš mít chlupatý jazyk. A od té doby mě to pronásleduje. Takže tady jsem to udělal a doufám, že jsem se tím vyléčil.”
Výstava Lidé a ptáci bude v Památníku Josefa Kaluse ke shlédnutí do 29. června.