Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na SŠ gastronomie ve Frýdku-Místku proběhl Podbeskydský Ještěr

Střední škola gastronomie, oděvnictví a služeb uspořádala regionální soutěž pro žáky oboru Cukrář. Mladí cukráři měli upéct dort na libovolné téma. Jak soutěž probíhala a kdo se stal jejím vítězem, prozradí reportáž.

Ve Frýdku-Místku se uskutečnila regionální soutěže Podbeskydský Ještěr pro žáky oboru Cukrář, který uspořádala Střední škola gastronomie, oděvnictví a služeb.

“Je to čtvrtý ročník Podbeskydského Ještěra. Začínali jsme regionální soutěží a dneska už jsme ve fázi celostátní soutěže. Děláme to z toho důvodu, protože podporujeme právě kreativnost toho oboru, aby žáci mohli soutěžit a aby si to taky mohli užít, protože je to den pro ně,” řekl ředitel SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb ve F-M Lukáš Smutný

Soutěžící měli připravit slavnostní dort libovolného tvaru na volné téma. Jejich práci i její výsledek hodnotila tříčlenná odborná porota, které předsedala Eliška Dernerová, předsedkyně brněnské pobočky Asociace kuchařů a cukrářů ČR.

“Je to jednodenní soutěž pro juniory. Je to úžasná věc. Během časového limitu pět hodin vytvoří dort, který tady potom prezentují. A abychom naplnili všechny smysly, máme ještě i vzoreček na ochutnání. Je tam nastavena váha slavnostního dortu. Letošní rok jsme zvolili bez nějakého tématu, aby byla větší rozmanitost, plus malý ochutnávkový dortík,” uvedla komisařka Asociace kuchařů a cukrářů ČR Eliška Dernerová.

Letošní ročník soutěže byl rekordní co do počtu zúčastněných škol. Přihlásilo se dvanáct soutěžících a díky například účastníkům z Přerova, Prostějova, Olomouce a Znojma soutěž překonala regionální rozměr.

Anketa, účastníci soutěže: 1. “Já vytvářím pivoňku z jedlého papíru a doufám, že to bude vypadat hezky. Mělo by to být takové jarní a veselé.” 2. “Bude to Dívka z obrazu. Dám do rámu dort a okolo ho dozdobím lučními květy. Napadlo nás to podle šablony, tak jsme si řekli, že to zkusíme a uvidíme.”

Se Střední školou gastronomie, oděvnictví a služeb spolupracuje také město Frýdek-Místek, podívat se na soutěžící proto přišli i zástupci jeho vedení.

“Já jsem rád, že a území města Frýdku-Místku máme školy, mezi které patří i Střední škola gastronomie, která například pomocí soutěží propaguje řemesla. Ne nadarmo se říká, že řemeslo má zlaté dno, a myslím si, že v dnešní době to platí dvojnásob. Jsem velice rád, že máme dobrou spolupráci s místní gastroškolou, máme několik rozjednaných projektů a jedním z nich by mohlo být využití místní kavárny Radhošť, jako právě takový showroom místní školy, kde by propagovala místní cukrářské výrobky,” řekl náměstek primátora města Frýdku-Místku Pavel Machala.

“Já myslím, že je dobře, že ty soutěže jsou. Opravdu to popularizuje a hlavně ty děti mají možnost si prakticky vyzkoušet to, v čem mohou být potom v životě dobré, takže tady konkrétně, jestli jsou to cukráři a pečou dorty, tak si mohou vyzkoušet, jak ten jejich dort bude vypadat, co na něj potom řeknou jejich kolegové, co řekne veřejnost, takže opravdu to má už velmi blízko k praxi a odtamtud už se jen naučit, jak to potom prodat,” sdělil náměstek primátora města Frýdku-Místku Karel Deutscher.

Vítězkou čtvrtého ročníku se stala studentka pořádající školy Alena Matulová se svým dortem Vítání jara, která tak obhájila své loňské prvenství. Druhou příčku obsadila Miroslava Směšná ze Střední odborné školy obchodu a služeb Olomouc. Tématem jejího dortu byla Dívka z obrazu. Třetí místo patří Veronice Králové z Hotelové školy Frenštát pod Radhoštěm. Všichni soutěžící obdrželi věcné ceny, účastnické listy a vítězové navíc diplomy.

Nahlásit chybu
Česká distribuční k.s. - Jablunkov
Jablunkov
od 8 650 Kč/měsíc

Detail

ČOS - Česká ochranná společnost a.s. - pracoviště 17. listopadu, Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 15 000 Kč/měsíc

Detail

Bc. Lenka Kovalská - pracoviště
Kunčice pod Ondřejníkem
od 18 000 do 21 000 Kč/měsíc

Detail