Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na SŠ gastronomie ve Frýdku-Místku proběhl Podbeskydský Ještěr

Frýdek-Místek |

Střední škola gastronomie, oděvnictví a služeb uspořádala regionální soutěž pro žáky oboru Cukrář. Mladí cukráři měli upéct dort na libovolné téma. Jak soutěž probíhala a kdo se stal jejím vítězem, prozradí reportáž.

Ve Frýdku-Místku se uskutečnila regionální soutěže Podbeskydský Ještěr pro žáky oboru Cukrář, který uspořádala Střední škola gastronomie, oděvnictví a služeb.

“Je to čtvrtý ročník Podbeskydského Ještěra. Začínali jsme regionální soutěží a dneska už jsme ve fázi celostátní soutěže. Děláme to z toho důvodu, protože podporujeme právě kreativnost toho oboru, aby žáci mohli soutěžit a aby si to taky mohli užít, protože je to den pro ně,” řekl ředitel SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb ve F-M Lukáš Smutný

Soutěžící měli připravit slavnostní dort libovolného tvaru na volné téma. Jejich práci i její výsledek hodnotila tříčlenná odborná porota, které předsedala Eliška Dernerová, předsedkyně brněnské pobočky Asociace kuchařů a cukrářů ČR.

“Je to jednodenní soutěž pro juniory. Je to úžasná věc. Během časového limitu pět hodin vytvoří dort, který tady potom prezentují. A abychom naplnili všechny smysly, máme ještě i vzoreček na ochutnání. Je tam nastavena váha slavnostního dortu. Letošní rok jsme zvolili bez nějakého tématu, aby byla větší rozmanitost, plus malý ochutnávkový dortík,” uvedla komisařka Asociace kuchařů a cukrářů ČR Eliška Dernerová.

Letošní ročník soutěže byl rekordní co do počtu zúčastněných škol. Přihlásilo se dvanáct soutěžících a díky například účastníkům z Přerova, Prostějova, Olomouce a Znojma soutěž překonala regionální rozměr.

Anketa, účastníci soutěže: 1. “Já vytvářím pivoňku z jedlého papíru a doufám, že to bude vypadat hezky. Mělo by to být takové jarní a veselé.” 2. “Bude to Dívka z obrazu. Dám do rámu dort a okolo ho dozdobím lučními květy. Napadlo nás to podle šablony, tak jsme si řekli, že to zkusíme a uvidíme.”

Se Střední školou gastronomie, oděvnictví a služeb spolupracuje také město Frýdek-Místek, podívat se na soutěžící proto přišli i zástupci jeho vedení.

“Já jsem rád, že a území města Frýdku-Místku máme školy, mezi které patří i Střední škola gastronomie, která například pomocí soutěží propaguje řemesla. Ne nadarmo se říká, že řemeslo má zlaté dno, a myslím si, že v dnešní době to platí dvojnásob. Jsem velice rád, že máme dobrou spolupráci s místní gastroškolou, máme několik rozjednaných projektů a jedním z nich by mohlo být využití místní kavárny Radhošť, jako právě takový showroom místní školy, kde by propagovala místní cukrářské výrobky,” řekl náměstek primátora města Frýdku-Místku Pavel Machala.

“Já myslím, že je dobře, že ty soutěže jsou. Opravdu to popularizuje a hlavně ty děti mají možnost si prakticky vyzkoušet to, v čem mohou být potom v životě dobré, takže tady konkrétně, jestli jsou to cukráři a pečou dorty, tak si mohou vyzkoušet, jak ten jejich dort bude vypadat, co na něj potom řeknou jejich kolegové, co řekne veřejnost, takže opravdu to má už velmi blízko k praxi a odtamtud už se jen naučit, jak to potom prodat,” sdělil náměstek primátora města Frýdku-Místku Karel Deutscher.

Vítězkou čtvrtého ročníku se stala studentka pořádající školy Alena Matulová se svým dortem Vítání jara, která tak obhájila své loňské prvenství. Druhou příčku obsadila Miroslava Směšná ze Střední odborné školy obchodu a služeb Olomouc. Tématem jejího dortu byla Dívka z obrazu. Třetí místo patří Veronice Králové z Hotelové školy Frenštát pod Radhoštěm. Všichni soutěžící obdrželi věcné ceny, účastnické listy a vítězové navíc diplomy.

Nahlásit chybu


Policejní manévry proti střelci v Ostravě. Vážně zranil ženu a pak ho našli mrtvého

Včera 13:42 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Postřelil manželku, která skončila v ohrožení života v nemocnici. Vzápětí začaly v Ostravě-Zábřehu velké policejní manévry. Až do bytu vtrhla zásahová jednotka, muže našli bez známek života. Policie se nyní snaží zjistit, co přesně se mezi dvojicí stalo.

MS nemocnice Havířov zavedla novou aplikaci

Včera 17:30 | Havířov | Anna Břenková

Moravskoslezská nemocnice Havířov jako první v republice zavedla novou aplikaci s umělou inteligencí. Ta umí bezkontaktně snímat životní funkce pacientů na lůžku. Novinka ulehčí práci zdravotníkům a může zachránit lidské životy.

Starostka Doubravy neustála ostudu se zfetovaným ředitelem školy a školníkem

Včera 18:45 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Obec Doubrava na Karvinsku je bez starostky. Ve středu byla z funkce odvolána Jiřina Ferenčíková, která neustála dlouhodobé problémy se školou a především ostudu se zfetovaným ředitelem základní školy a školníkem.

Dostavba tramvajové trati v Ostravě-Porubě budí mezi lidmi velké emoce

Včera 14:44 | Ostrava-Poruba | Jiří Cileček

Přípravy nové tramvajové trati v Ostravě-Porubě pokračují. Stavba má ale stále své zastánce i odpůrce. Nyní se opět sešli na veřejném projednání v rámci vlivů na životní prostředí. Zazněly názory odborníků i připomínky veřejnosti.

Kolaudace čističky odpadních vod v Nošovicích

Včera 18:00 | Nošovice | Michal Feber

Obec Nošovice dokončila jednu z nejvýznamnějších investic posledních let.

V Domově Jistoty v Bohumíně našlo bezpečné zázemí šest duševně nemocných lidí

Včera 13:44 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Nový dům s chráněným bydlením pro klienty s duševním onemocněním vybudoval Moravskoslezský kraj v Bohumíně-Záblatí. S téměř běžným životem tam šesti uživatelům pomáhají sociální pracovníci.

Vítězové porubských Sportovních her seniorů navštíví Maďarsko. Soutěžili v pěti disciplínách

Včera 14:49 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Senioři se v Ostravě-Porubě opět zapojili do tradičních Sportovních her. Oblíbená akce nabízí soutěže v pěti disciplínách a vítězům otevírá cestu na Mezinárodní sportovní hry.

Složky IZS se poprvé představily lidem na koupališti ve Frýdlantu nad Ostravicí

V areálu letního koupaliště ve Frýdlantu nad Ostravicí se konal 1. ročník Dne s Integrovaným záchranným systémem. Město pozvalo jednotlivé složky, které se v průběhu dne prezentovaly.

Na orlovském hřbitově přibyly změny i nové zázemí

Včera 15:30 | Orlová | Monika Ociepková

Městský hřbitov v Orlové spravují od loňského roku služby města Orlové. Ty převzaly péči nejen o samotný areál hřbitova, ale také o provoz smuteční síně, kde postupně dochází k modernizaci.

Nová čistírna odpadních vod v Razové řeší kvalitu vody pro přehradu Slezská Harta

23. června 2026 16:26 | Bruntál | Karel Soukop

Největší investicí za poslední roky byla v Razové u Slezské Harty vybudována nová čistírna odpadních vod. Díky podpoře Ministerstva zemědělství a Moravskoslezského kraje obec dobudovala za více než 70 milionů korun důležitou stavbu, která je v tomto regionu opravdu nezbytná.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Frýdek-Místek pořádal finále soutěže Mladý záchranář

Včera 12:24 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Ve sportovní hale 6. základní školy se konal už 5. ročník soutěže Mladý záchranář. Opět se jí účastí žáci ze základních škol z Frýdku-Místku.

Frýdek-Místek ovládl Mezinárodní folklorní festival

Včera 12:16 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Mezinárodní folklorní festival opět potěšil fanoušky tohoto žánru ve Frýdku-Místku a okolí. Nabídnul šest dní tradiční zábavy a navštívily jej tisíce diváků.

Den plný fotbalu ozdobilo v Čeladné utkání starých gard

23. června 2026 17:17 | Čeladná | Petra Dorazilová

Den plný fotbalu se v Čeladné odehrál 13. června. Spojil tři zápasy, ligová utkání dorostu s Fryčovicemi, mužů s Řepištěm a mezi nimi se odehrálo střetnutí starých gard. Goldboys Čeladná doma přivítali Mikulov.

Čeladenští školáci si užili sportovní den jako na pláži

22. června 2026 9:53 | Čeladná | Petra Dorazilová

Volejbalový klub Čeladná uspořádal pro žáky místní základní školy sportovní den. Užili si ho tak trochu jako na pláži - na pískových kurtech.

Pěstouni z Frýdku-Místku si vysloužili slavnostní ocenění

22. června 2026 9:31 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Pěstounů není nikdy dost. Frýdek-Místek se proto snaží své obyvatele k pěstounství motivovat. Jednou z aktivit bylo i slavnostní ocenění pěstounských rodin.

Na SŠ gastronomie ve Frýdku-Místku proběhl Podbeskydský Ještěr
Vydáno 26. února 2018 18:28, Frýdek-Místek, Marek Remeta
Střední škola gastronomie, oděvnictví a služeb uspořádala regionální soutěž pro žáky oboru Cukrář. Mladí cukráři měli upéct dort na libovolné téma. Jak soutěž probíhala a kdo se stal jejím vítězem, prozradí reportáž.

Ve Frýdku-Místku se uskutečnila regionální soutěže Podbeskydský Ještěr pro žáky oboru Cukrář, který uspořádala Střední škola gastronomie, oděvnictví a služeb.

“Je to čtvrtý ročník Podbeskydského Ještěra. Začínali jsme regionální soutěží a dneska už jsme ve fázi celostátní soutěže. Děláme to z toho důvodu, protože podporujeme právě kreativnost toho oboru, aby žáci mohli soutěžit a aby si to taky mohli užít, protože je to den pro ně,” řekl ředitel SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb ve F-M Lukáš Smutný

Soutěžící měli připravit slavnostní dort libovolného tvaru na volné téma. Jejich práci i její výsledek hodnotila tříčlenná odborná porota, které předsedala Eliška Dernerová, předsedkyně brněnské pobočky Asociace kuchařů a cukrářů ČR.

“Je to jednodenní soutěž pro juniory. Je to úžasná věc. Během časového limitu pět hodin vytvoří dort, který tady potom prezentují. A abychom naplnili všechny smysly, máme ještě i vzoreček na ochutnání. Je tam nastavena váha slavnostního dortu. Letošní rok jsme zvolili bez nějakého tématu, aby byla větší rozmanitost, plus malý ochutnávkový dortík,” uvedla komisařka Asociace kuchařů a cukrářů ČR Eliška Dernerová.

Letošní ročník soutěže byl rekordní co do počtu zúčastněných škol. Přihlásilo se dvanáct soutěžících a díky například účastníkům z Přerova, Prostějova, Olomouce a Znojma soutěž překonala regionální rozměr.

Anketa, účastníci soutěže: 1. “Já vytvářím pivoňku z jedlého papíru a doufám, že to bude vypadat hezky. Mělo by to být takové jarní a veselé.” 2. “Bude to Dívka z obrazu. Dám do rámu dort a okolo ho dozdobím lučními květy. Napadlo nás to podle šablony, tak jsme si řekli, že to zkusíme a uvidíme.”

Se Střední školou gastronomie, oděvnictví a služeb spolupracuje také město Frýdek-Místek, podívat se na soutěžící proto přišli i zástupci jeho vedení.

“Já jsem rád, že a území města Frýdku-Místku máme školy, mezi které patří i Střední škola gastronomie, která například pomocí soutěží propaguje řemesla. Ne nadarmo se říká, že řemeslo má zlaté dno, a myslím si, že v dnešní době to platí dvojnásob. Jsem velice rád, že máme dobrou spolupráci s místní gastroškolou, máme několik rozjednaných projektů a jedním z nich by mohlo být využití místní kavárny Radhošť, jako právě takový showroom místní školy, kde by propagovala místní cukrářské výrobky,” řekl náměstek primátora města Frýdku-Místku Pavel Machala.

“Já myslím, že je dobře, že ty soutěže jsou. Opravdu to popularizuje a hlavně ty děti mají možnost si prakticky vyzkoušet to, v čem mohou být potom v životě dobré, takže tady konkrétně, jestli jsou to cukráři a pečou dorty, tak si mohou vyzkoušet, jak ten jejich dort bude vypadat, co na něj potom řeknou jejich kolegové, co řekne veřejnost, takže opravdu to má už velmi blízko k praxi a odtamtud už se jen naučit, jak to potom prodat,” sdělil náměstek primátora města Frýdku-Místku Karel Deutscher.

Vítězkou čtvrtého ročníku se stala studentka pořádající školy Alena Matulová se svým dortem Vítání jara, která tak obhájila své loňské prvenství. Druhou příčku obsadila Miroslava Směšná ze Střední odborné školy obchodu a služeb Olomouc. Tématem jejího dortu byla Dívka z obrazu. Třetí místo patří Veronice Králové z Hotelové školy Frenštát pod Radhoštěm. Všichni soutěžící obdrželi věcné ceny, účastnické listy a vítězové navíc diplomy.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000011831/na-ss-gastronomie-ve-frydkumistku-probehl-podbeskydsky-jester