Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výstava Marcela Honzy v Muzeu Beskyd Frýdek-Místek

Ještě pár dnů mají zájemci na to, aby navštívili výstavu fotografií jablunkovského rodáka Marcela Honzy. Připravilo ji Muzeum Beskyd a probíhá ve výstavních prostorách frýdeckého zámku.

Mimo čas… dřevěnou kamerou v Gorolii. To je název výstavy, která během těchto dnů probíhá ve výstavních síních frýdeckého zámku a která potěší nejen milovníky fotografií, ale především návštěvníky, kteří mají rádi zpracování fotografií klasickým mokrým procesem, bez příkras a retuší.

“Výstava představuje fotografie Marcela Honzy, který se neprezentuje jako umělecký fotograf, ani jako fotograf vůbec. Zabývá se přírodou. Je to ředitel ústavu biologie obratlovců v Brně při akademii věd. Jeho rodiště, což je Jablunkov a vůbec oblast Gorolie, tzn. Třinecko, oblast Jablunkovského průsmyku, kolem Bukovce či Hrčavy, je jeho srdcová záležitost. Fotí i prales Mionší, často veřejnosti nepřístupný,” uvedla náměstkyně ředitele Muzea Beskyd Dominika Grygarová.

Na fotografiích nejsou lidé a moderní domy, autor se zaměřuje na minulost byť spíše v odcházející přítomnosti dřevěnic či původních pralesních krajin.

“Nezabývá se ani tak portrétní fotografií a fotografií moderní architektury, ale pro nás často opomíjenými starými stavbami, dřevjankami či právě památnými stromy, které ale uplynutím času mizí z krajiny a my si jich často ani nevšimneme. Fotografie nepořizuje tak, jak jsme zvyklí digitálními zrcadlovými fotoaparáty, ale právě dřevěnou kamerou Kodak. Fotografie nejsou nijak opravovány, jsou foceny na skleněné destičky, odkud jsou vyhotoveny fotografie 20 na 25 centimetrů a nejsou ani nijak zvětšovány,” řekla Grygarová.

Výstavu Mimo čas… dřevěnou kamerou v Gorolii si zájemci mohou přijít prohlédnout do neděle 11. března.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy