Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výstava Leopold Parma v Muzeu Beskyd Frýdek-Místek

Muzeum Beskyd připravilo pro své návštěvníky další výstavu. Jedná se o díla Leopolda Parmy. Lidé na výstavě uvidí jak jeho malířské práce, tak také grafiky.

Ve výstavních síních frýdeckého zámku probíhá v těchto dnech výstava, která se věnuje Leopoldu Parmovi. Učitel na několika beskydských školách byl zároveň výtvarníkem, který se věnoval grafice, malbě, kresbě, ale i fotografii.

“Na této výstavě, která je uspořádána u příležitosti 50 let od úmrtí Leopolda Parmy, je takový průřez jeho dílem. Jsou tady obrazy, oleje, akvarely, grafické listy, které zachycují beskydskou krajinu a samozřejmě tady jsou i fotografie z Beskyd, jak z té slezské části, tak i z moravské a slovenské. Zároveň tady máme i takovou stylizaci pokojíku Leopolda Parmy, protože věci, které máme ve sbírkách, které se podařilo shromáždit, pochází z jeho pozůstalosti, takže ty předměty, které jsou součástí pokojíku, jsou z větší části autentické, Parmovy,” popsal komisař výstavy Petr Juřák.

Díla, která návštěvníci na výstavě uvidí, jsou průřezem Parmovi tvorby od prvního desetiletí 20. století až do 50. let 20. století. Zajímavostí je, že na ní mohou spatřit i díla jiných umělců, se kterými Parma spolupracoval.

“Jsou tady i předměty, které pocházejí od Ferdiše Duši, protože Ferdiš Duša a Leopold Parma byli velcí přátelé, chodili spolu na výlety, navštěvovali se, a právě v tom prostoru Parmova pokojíku jsou připomínky Ferdiše Duši, je to odkladač na deštníky, který vyrobil, Parma si ho potom omaloval a na stolečku u pohovky jsou hrnečky, šálky, podšálky, které namaloval Ferdiš Duša a které potom daroval Parmovi a používali se pak v domácnosti. Na této výstavě je ještě takovou další zajímavostí rámy několika akvarelů, které tady jsou vystaveny. Ty rámy zhotovil Jaroslav Olšák, byl to knihvazač, který se věnoval hlavně knižní vazbě, bydlel a působil v Místku, ale jak je možno vidět i to umělecké propojení, dělal rámy na obrazy jiných výtvarníků. On jinak sám byl také výtvarníkem,” řekl Juřák.

Díla Leopolda Parmy mohou návštěvníci obdivovat až do 22. dubna.

Nahlásit chybu
Bartoň a Partner s.r.o. - pracoviště Nošovice, KONTAKTNÍ OSOBA PhDr. Martin Dudák, tel. 735 171 157, martin.dudak@bartonapartner.cz
Nošovice
od 6 000 Kč/měsíc

Detail

SANITKA.ORG s.r.o. - Jablunkov
Jablunkov
od 21 000 Kč/měsíc

Detail

Stavební bytové družstvo ve Frýdku - Místku, pracoviště Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 23 000 Kč/měsíc

Detail