Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pacientům v Nemocnici ve Frýdku-Místku pomáhá psychosomatika

Nemocnice ve Frýdku-Místku přichází s další novinkou. Pacientům od tohoto roku pomáhá tzv. psychosomatická medicína. O co se jedná a jak léčba funguje prozradíme v příspěvku.

Od počátku tohoto roku mohou pacienti frýdeckomístecké nemocnice využívat novou službu. Mohou absolvovat vyšetření a léčbu v oboru psychosomatická medicína.

“Psychosomatická medicína je obor, který se zabývá člověkem v jeho celistvosti, to znamená nezajímá ho jen tělo, jeho nemoc, ale souvislosti s psychikou a sociálními potížemi, takže se dívá na člověka z takzvaného biopsychosociálního pohledu. Pracuje s modelem, kdy dává do souvislosti zdravotní potíže a životní situaci pacienta, tzn. čím prochází, jak vnímá svoje onemocnění, jaký má pohled na svět, jaké má vzorce chování a to všechno umožní tzv. časová osa, kdy se ten pacient postupně od současnosti dostává zpětně, probíráme na jedné straně ty zdravotní potíže a na druhé se zapisují ty životní události, případně nějaké konflikty, cokoliv, co probíhalo,” vysvětlila lékařka rehabilitačního oddělení Sylva Bobotová.

Psychosomatika je nejvhodnější pro pacienty, kteří mají tzv. medicínsky nevysvětlitelné příznaky, kdy jsou vyšetřeni, ale nezjistí se, co je příčinou jejich potíží, nebo pro pacienty, kteří mají nějaké onemocnění, lékaři vědí, jak jej léčit, ale léčba nezabírá, a nebo pro pacienty, kteří jsou léčeni, ale náhle dojde z nevysvětlitelného důvodu k prudkému zhoršení jejich stavu.

“Probíhá to formou rozhovoru povídáme si o těch zdravotních potížích a o tom, co prožívá v životě. Můžeme se dostat až do rodinně anamnézy, do předchozích generací, sledovat případné stejné vzorce chování, stejné funkční potíže. Ten první rozhovor je zhruba na hodinu a další jsou tři čtvrtě hodinové,” popsala Bobotová.

O psychosomatiku je od začátku jejího fungování v nemocnici velký zájem, a to i přes to, že službu nehradí zdravotní pojišťovny.

“Paní doktorka za uplynulé dva roky absolvovala dvouleté studium, stáž na oddělení psychiatrie a psychosomatiky plus další povinné kurzy a v prosinci získala certifikát o zvláštní odborné způsobilosti v oboru psychosomatická medicína. Pokud by někoho zajímaly bližší informace o psychosomatické medicíně, může je najít na stránkách společnosti psychosomatické medicíny” řekla mluvčí Nemocnice ve Frýdku-Místku Jolana Filipová.

Pacienti, kteří by chtěli absolvovat psychosomatické vyšetření, se nohou objednat v rehabilitační ambulanci, a to buď osobně, nebo telefonicky.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy