Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Je vhodná doba pro vyřízení nového pasu

Léto se blíží a s ním také čas dovolených. Před cestou do zahraničí není od věci zkontrolovat dobu platnosti cestovního dokladu, případně občanského průkazu. Vlastní cestovní doklad musí mí mít při vycestování mimo Českou republiku i děti.

I když sotva začalo jaro, už teď není od věci dát si do pořádku cestovní doklady, případně občanku, pokud se chystáte na dovolenou do zahraničí. Pokud zjistíte, že váš cestovní doklad už není platný, máte spoustu času si vyřídit nový.

“V loňském roce v období od května do srpna čekali lidé na přepážce v souvislosti s podáním žádosti nebo převzetím hotového cestovního pasu i několik hodin. Proto doporučujeme, aby si lidé zkontrolovali dobu platnosti cestovních dokladů i občanek a přišli si je vyměnit včas. Rodiči, kteří žádají o cestovní doklad pro dítě mladší 5 let jsou odbaveni přednostně,” řekl primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

Žádosti o vydání občanských průkazů a cestovních pasů přijímají úředníci v budově magistrátu na ulici Palackého v Místku, a to v pondělí a středu od 8 do 11:30 a od 12:15 do 17 hodin a ve čtvrtek od 8 do 11:30 a od 12:15 do 15 hodin.

“Klientům, kteří si chtějí doklady vyřídit mimo úřední dny, tedy v úterý nebo pátek, nabízíme možnost objednávky, a to telefonickou formou na čísle 558 609 455 nebo 558 609 458. Nejbližší volné termíny pro objednání se v současné době pohybují v horizontu jednoho týdne,” sdělil Pobucký.

Novou občanku nebo pas můžete mít do třiceti dnů. Správní poplatek za vyřízení dokladu je 600 korun, u dětí mladších 15 let to je 100 korun. Lidé, kteří potřebují urychleně vycestovat do zahraničí, mohou mít pas do 6 pracovních dnů. Doba platnosti je 10 let, v případě občanů mladších 15 let je doba platnosti 5 let. Tady je správní poplatek 4 000 korun, pro děti mladší 15 let 2 000 korun. Od 1. července ale dojde ke změnám ve lhůtách i výši správních poplatků u cestovních pasů vydaných ve zkrácené lhůtě. Pas bude možné vydat už do 5 pracovních dnů a správní poplatek bude činit 3 000 korun a u dětí do 15 let 1 000 korun. Možné bude také vydat cestovní pas do 24 hodin. Tady bude poplatek činit 6 000 korun a u dětí do 15 let 2 000 korun. Tento pas ale budou lidé moci převzít jen na Ministerstvu vnitra v Praze.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy