Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Urologické oddělení získalo extrakční košíčky

Urologické oddělení frýdeckomístecké nemocnice získalo extrakční košíčky, díky kterým mohou lékaři pomoci pacientům s onemocněním ledvin. Nástroje oddělení daroval Nadační fond Pavla Novotného ve spolupráci se záchranáři.

Pět kusů extračních košíčků převzal primář urologického oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku Oldřich Matys, a to díky aktivitě Nadačního fondu Pavla Novotného.

“Ta iniciativa vznikla během loňských Dnů urologické prevence, které se uskutečnily během listopadu a kdy jsem se setkal s kolegy záchranáři, především s Petrem Gajem. Oni přišli na takovou prvotní myšlenku, že mezi sebou vybrali nějaké peníze. A když jsme se v loňském roce bavili s paní vrchní a byl tam i pan primář Matys, jak bychom my, jako nadační fond, mohli pomoci, tak Petr přišel s myšlenkou, že by ti jejich kluci darovali část peněz, takže jsme se nakonec domluvili na částce 18 tisíc, devět tisíc darovali oni a jednou tolik jsme přidali my z nadačního fondu, takže dneska předáváme věci v celkové hodnotě necelých 25 tisíc korun. Je to takové nastartování spolupráce,” uvedl Pavel Novotný, předseda správní rady Nadačního fondu Pavla Novotného.

“Prvotní myšlenka byla, abychom já a kolegové podnikli nějaké vyšetření stran onkologického onemocnění. Spojené to bylo i s nějakou pohybovou aktivitou. A když ta částka se začala šplhat a vyšplhala se až přes 24 tisíc, za což děkuji všem, kteří se toho zúčastnili, včetně větších sponzorů, tak jsme se rozhodli, že si tu částku nemůžeme nechat pro sebe, ale musíme ji poskytnout na něco smysluplného, což se nám v tu chvíli jevilo, jako pořízení tohoto přístroje pro nemocnici, která nám právě to vyšetření umožnila,” řekl záchranář Petr Gaj.

Extrakční košíček je zdravotnická pomůcka, která slouží k vytahování kamenů z horních močových cest.

“Je to takové lanko s možností košíčku, který se na konci vytáhne a zachytí kamínek, který je v močových cestách, buď v močovodu, nebo v ledvině. Zapotřebí je k tomu ještě endoskopický nástroj, který my vlastníme, takže v podstatě je to taková pomocná součást k tomu vlastnímu výkonu na vytažení kamene z močových cest,” popsal primář urologického oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku Oldřich Matys.

Předání daru se uskutečnilo za přítomnosti náměstka hejtmana pro zdravotnictví Martina Gebauera a náměstka primátora města Frýdek-Místek Richarda Žabky.

“Jsem rád, že Den urologické prevence, který probíhal v minulém roce byl úspěšný a že dneska vidíme i výsledek tohoto snažení. Chci popřát, aby tyto prevence probíhaly v budoucnu i nadále,” sdělil náměstek primátora Frýdku-Místku Richard Žabka.

Nadační fond Pavla Novotného spolupracuje s urologickým oddělením frýdeckomístecké nemocnice na poli preventivních vyšetření mužů už dva roky.

“Původně jsem byl k takovým to iniciativám skeptický, ale vzhledem k tomu, že ta prevence, a považuji ji za velmi důležitou, je třeba, tak ta spolupráce velmi dobře rostla, spolupracujeme velmi dobře a je vidět, že zdraví lidé na tuto prevenci chodí a je to velmi pro nemocnici potřeba, takže za to děkujeme,” řekl ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku Tomáš Stejskal.

V letošní roce chce nadační fond odstartovat další spolupráci, a to na úseku dobrovolnické činnosti, v rámci níž by dobrovolníci pomáhali a zpříjemňovali pobyt onkologickým pacientům.

Nahlásit chybu
ČOS - Česká ochranná společnost a.s. - pracoviště 17. listopadu, Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 15 000 Kč/měsíc

Detail

DELTA facility, s.r.o. - pracoviště
Frýdlant nad Ostravicí
od 8 650 Kč/měsíc

Detail

Řeznictví H+H, s.r.o. - pracoviště Frýdlant nad Ostravicí, Spořitelní ulice
Frýdlant nad Ostravicí
od 21 000 do 23 000 Kč/měsíc

Detail