Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Strážníci Frýdku-Místku opět značí jízdní kola syntetickou DNA

Ve městě opět začalo forenzní značení jízdních kol a dalších dopravních prostředků syntetickou DNA. Jejich majitelé se tak mohou preventivně pojistit proti krádeži a zvýšit šanci na nalezení svého majetku.

Skupina prevence Městské policie Frýdek-Místek znovu zahajuje značení jízdních kol syntetickou DNA. Značení je pro všechny občany zdarma. Probíhá jako v předešlých letech v Kontaktním centru prevence v Křížovém podchodu v Místku, a to každé pondělí v době od 8:00 do 12:00 hodin a po polední pauze v čase od 13:00 do 17:00 hodin.

“Značení kol syntetickou DNA jsme zahájili už před pěti lety a stále je o to zájem. V prvním roce bylo označeno 586 kol, v dalším roce 605, potom 689 a loni už téměř 1 300 kol, elektrokol a koloběžek. Zájem o tuto službu je i nadále vysoký, takže loni začali strážníci značit kola i v okolních obcích, a to na základě smlouvy s mikroregionem Frýdlantsko-Beskydy, který zahrnuje celkem 13 obcí. V nich označili celkem 311 kol a v tom značení budou pokračovat i letos, přesněji od 21. dubna. V nabídce je kromě značení kol a koloběžek taky možnost nechat si označit například invalidní vozík. Zatím žádný označen nebyl, nicméně možné to je,” uvedla mluvčí Magistrátu města Frýdku-Místku Jana Matějíková.

Označit jízdní kolo trvá zhruba deset minut. Strážníci městské policie jej na několika místech označí mikroskopickými tečkami s jedinečným kódem. Tyto mikrotečky jsou pouhým okem prakticky neviditelné. Jejich vyhledávání se provádí pomocí UV světla.

“Těch míst na tom kole je hodně, není to jedno místo, může to být na sedátko, řídítka, brzdy, přehazovačka, přesmykovač, rám, takže těch míst je dost. Tím, že UV světlem zjistíme, kde to kolo je naznačené, tak v případě, že by tam tyto komponenty byly změněny, dá se to taky zjistit, že nějaký komponent je na cizím kole,” řekla manažerka prevence kriminality MP F-M Lenka Pesničáková.

K označenému jízdnímu kolu nebo jinému dopravnímu prostředku dostane majitel samolepku, kterou kolo označí na viditelném místě. Účelem značení je upozornit případného zloděje a odradit ho od záměru odcizení jízdního kola, koloběžky nebo invalidního vozíku.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy