Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Masožravé rostliny v Muzeu Beskyd Frýdek-Místek

Muzeum Beskyd zve veřejnost na zajímavou výstavu. Ve výstavních síních mohou lidé spatřit masožravé rostliny všeho druhu.

Ve výstavních síních frýdeckého zámku mohou návštěvníci spatřit skutečně neobvyklou výstavu. Ve vitrínách na ně čeká celá řada živých masožravých rostlin.

“Výstava se jmenuje Masožravé rostliny a pro návštěvníky jsme připravili přehled masožravých rostlin z celého světa, s tím, že tu nejsou zastoupeny naše druhy, protože i u nás rostou masožravé rostliny, ty jsme tady připravili jenom v podobě fotografií, protože výstava začala počátkem brzkého jara, kdy ještě ty naše masožravé rostliny v přírodě nejsou vidět. Z těch, které jsou z celého světa, tady máme některé opravdu hodně vzácné, které se třeba běžně ani nepěstují. Návštěvníci, kteří už jsou třeba i zkušenější pěstitelé masožravek, tady můžou vidět rarity, které doma za oknem nebo na parapetu nemají,” uvedla komisařka výstavy Jana Tkáčiková.

Dalo by se říci, že masožravé rostliny popírají všechna známá fakta o rostlinách a převrací všeobecně známý vztah v potravním řetězci rostlina – živočich. Masožravé rostliny dokáží hmyz nejen lapit, ale svými orgány jej i strávit.

“Masožravé rostliny vlastně rostou po celém světě, kromě Antarktidy, a jsou adaptovány i na přímořské nebo středomořské oblasti, jako třeba rosnolist, a jsou i druhy, které dokáží růst v tropických lesích nebo naopak v horách někde na prameništích či březích potůčků. Z těch nejvzácnějších tady máme heliamfory, což jsou masožravé rostliny, které rostou na jihoamerických stolových horách, tzv. tepui, kam se asi málokdo ze smrtelníků podívá, takže tady je může vidět ve vitrínách. Právě tyto rostliny se obtížně pěstují, takže jim nedokážeme v domácích podmínkách vždycky udělat to pravé prostředí. Tady je máme umístěné ve vitríně a trvale jim přisvětlujeme,” řekla Tkáčiková.

Výstava potrvá do 6. května. Je k ní také připravena doprovodná akce v podobě exkurze za masožravou rosnatkou okrouhlolistou do Přírodní památky Kamenec u Frýdku-Místku. Akce proběhne 5. května a sraz účastníků bude v deset hodin dopoledne v Dobré. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy