Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ambulance srdečního selhání v Nemocnici ve Frýdku-Místku

Pacientů s onemocněním srdce pomáhá ve frýdeckomístecké nemocnici ambulance srdečního selhání. Pacienti se zde dozví všechny potřebné informace a rady, aby byl jejich život i přes onemocnění co nejkvalitnější.

Ambulance srdečního selhání ve frýdeckomístecké nemocnici pomáhá pacientům s nemocným srdcem. Srdeční selhání je stav, kdy srdce není schopné zajistit dostatečný přísun krve do celého organismu.

“Srdeční selhání je vlastně syndrom, který je způsobený celu řadou onemocnění srdce, nejčastěji ischemickou chorobou srdeční, jsou to lidé po infarktech se zúženými cévami na srdci. Je to epidemie posledního desetiletí. Díky zlepšené péči o pacienty v akutních stavech celá řada pacientů přežívá a tím do budoucna narůstá počet pacientů s tím srdečním selháním. Denně hospitalizujeme přibližně jednoho až dva pacienty s tímto onemocněním a ty příčiny jsou opravdu různé, můžou to být i chlopenní vady, neléčený vysoký krevní tlak a tak,” řekl vedoucí lékař kardiologické ambulance Kamil Zeman.

Pacienti s nově vzniklou nebo chronickou diagnózou srdečního selhání přicházejí do ambulance srdečního selhání za účelem edukace na doporučení lékaře. Za pacienty, kteří byli s onemocněním srdce hospitalizováni, dochází sestřička s poradenstvím už v době jejich pobytu na lůžkovém oddělení v nemocnici.

“Pro srdeční selhání je typické, že jsou tam období zlepšení, které se střídají s obdobím zhoršení, a pokud pacienti ví, jak sami sebe sledovat, jak se monitorovat a ví, které léky si mohou sami upravit, můžou se vyhnout tomu, že jsou často hospitalizováni a kompenzováni a jejich kvalita života se výrazně zlepší. To je důvod, proč jsme zavedli ambulanci srdečního selhání, kde vyškolené edukované sestry se snaží pacienty, ale i jejich rodiny naučit, jak se mají sledovat, že se mají denně vážit, že mají sledovat, jak se jim dýchá, jestli nemají oteklé nohy a jak mají v těchto situacích reagovat. Dále jsou důležité stravovací zvyklosti, to, že pacient by se měl i pravidelně fyzicky zatěžovat a celá řada drobných věcí, na které se mohou sestřičky zeptat,” vysvětlil Zeman.

Pacienti dostávají také vlastní edukační materiál Jak žít s nemocným srdcem, ve kterém se všechny důležité informace dozví.

“Na první kontrolu po úvodní edukaci k nám přichází pacienti zpravidla do měsíce. Další kontroly pak následují v rozmezí tří až čtyř měsíců. Zpravidla během roku u nás vykonají tři nebo čtyři návštěvy, během kterých je sestřička učí, jak se onemocnění přizpůsobit. V současné době dochází do ambulance srdečního selhání přibližně dvacet pacientů ve věkovém rozmezí od 90 do 52 let,” uvedla mluvčí Nemocnice ve Frýdku-Místku Jolana Filipová.

V každém čtvrtletí přibude přibližně 5-6 nových pacientů, kterým v ambulanci srdečního selhání pomáhají naučit se s onemocněním srdce žít.

Nahlásit chybu
Global Partner Péče, z.ú. - pracoviště Frýdlant nad Ostravicí,
Frýdlant nad Ostravicí
od 18 000 Kč/měsíc

Detail

SCAN LINE s. r. o. - Třinec
Třinec
od 33 000 do 38 000 Kč/měsíc

Detail

Marcela Jargašová - FERMONT - pracoviště
Třinec
od 25 000 Kč/měsíc

Detail