Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek zahájil výstavbu Centra aktivních seniorů

Na ulici Pionýrů ve Frýdku-Místku byla slavnostně zahájena výstavba Centra aktivních seniorů. Lidé důchodového věku se tak konečně dočkají místa pro své aktivity, na které už dlouho čekají.

Velkým dnem bylo pro důchodce ve Frýdku-Místku zahájení dlouho očekávané výstavby Centra aktivních seniorů. To proběhlo za účasti vedení města, architekta, realizující firmy i samotných seniorů slavnostním poklepáním základního kamene.

“Dnes je slavnostní den pro všechny seniory ve Frýdku-Místku. Zahájili jsme stavbu Centra aktivních seniorů slavnostním poklepáním. Ty skutečné práce začnou v pondělí. Já doufám, že stavba pojede podle plánu, nebudou žádné komplikace a sejdeme se zde za rok u slavnostního otevírání stavby,” řekl primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

“Můžu říct jedinou věc, začínáme! Začínáme stavět a jsme šťastni, protože ta příprava probíhala poměrně dlouho, než se našlo odpovídající místo, chodili jsme po různých jiných objektech. Nakonec jsme nabídli hotel koloredovské ubytovny, kde víceméně by to za určitých okolností šlo, nicméně byl tam odpor provozovatele, který se nechtěl toho místa vzdát, takže jsme skončili až tady v opuštěné budově, kterou jsme nabízeli čtyři roky k prodeji, nikdo ji nechtěl a nakonec byla v takovém stavu, že jsme ji museli strhnout. Dneska stojíme na jejím staveništi a máme projekt nového centra,” uvedl náměstek primátora Frýdku-Místku Jiří Kajzar.

Radost ze zahájení stavby seniorům nezkazilo ani deštivé počasí.

Anketa, senioři: 1. “Prší nám dneska štěstí. Já to mu nemůžu uvěřit. Dneska je pro mě šťastný den a pro mnoho dalších taky.” 2. “Já jsem velice šťastná, že jsme konečně prorazili a ten dům seniorů bude.” 3. “Já chci jen vyjádřit přesvědčení, že se tu za rok sejdeme a že ta budova bude stát a sloužit seniorům.”

“Pocit je nádherný. Je to povznášející, protože to dalo hodně práce a hodně bojů. Já znal tu původní stavbu od svého dětství, protože tady bydlel můj kamarád. Když jsem přišel do toho domu, který tu už dnes nestojí a zjistil jsem, že se rozsypává pod rukama, bylo mi trochu smutno. Ale nakonec se nám podařilo dohodnout, že to srovnáme se zemí a postavíme dům nový. A ten, myslím si, je nádherný,” řekl předseda Svazu důchodců F-M Dalibor Kališ.

“To centrum bude dalším krůčkem k dalším aktivitám, které ti senioři dělají, protože jdou fakt velice aktivní. Přeji jim, aby se jim tam líbilo,” popřál náměstek primátora Frýdku-Místku Richard Žabka.

Centrum aktivních seniorů bude tvořit nárožní třípodlažní budova s valbovou střechou a podsazeným vstupem a jednopodlažní objekt s plochou střechou mírně se odklánějící od Anenské ulice. Podél ulice Pionýrů bude vytvořen veřejný prostor s informačními pylony, podél ulice Anenské pak terasa se sezením přiléhajícím ke vstupní hale a multifunkčnímu sálu.

“Architekt, když přistupuje do hotového prostředí, tak se dívá kolem a říká si: ‘Tak co mám držet? Výšky, uliční čáry, nějaký vizuální styl, historický nebo jaký?’ Tady to prostředí je poměrně různorodě, ale my jsme se rozhodli navázat výškově na sousední dům a vytvořit chybějící nároží, protože ten dům, který tady byl původně, už nárožím nebyl. Takže jsme vytvořili nárožní objekt, který i tím svým umístěním v podstatě bude dominantní i v tom malém měřítku vedle výškových domů,” popsal architekt Martin Chválek.

Centrum Aktivních seniorů by mělo být hotovo za dvanáct měsíců.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy