Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek testuje zavlažovací vaky

Frýdek-Místek testuje zavlažovací vaky pro stromy. Jedná se o speciální techniku, která by měla být efektivnější než klasické zalévaní. Testování bude probíhat až do konce prázdnin.

Ve Frýdku-Místku se rozhodli vyzkoušet zajímavou techniku zavlažování. Vzhledem k opakujícímu se suchu budou během jarních a letních měsíců nově vysazeným stromům v ulicích 8. pěšího pluku a Palackého poskytovat vodu speciální zavlažovací vaky.

“Tým našich zaměstnanců na odboru životního prostředí a hlavně na Technických službách se snaží velmi dobře pečovat o zeleň. Svědčí o tom i nová technologie, kterou jsme pořídili. Jsou to takové vaky kolem stromů, které se obepnou kolem kmene, a zajišťují, že ten strom má nepřetržitě vláhu. Chceme, aby nově vysazené stromy měly dostatek vláhy a neuhynuly. To počasí je totiž v dnešní době celkem nevyzpytatelné. Je dlouhé období sucha, pak sice prší, ale ta zem je tak suchá, že ta voda okamžitě odtéká. Takže tyto vaky by měly pomoci zadržovat vodu pro dané stromy,” uvedl primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

“Kolegové, kteří okoukali někde v zahraničí tuto metodu přišli s tímto návrhem, projednali jsme to s odborem životního prostředí a zkušebně jsme zakoupili deset sad těch pytlů. Po pěti je teď na ulici Palackého a na ulici 8. pěšího pluku. Budeme testovat po dobu prázdnin celý ten mechanizmus a určitě si od toho slibujeme to, že určitě dojde k časové úspoře jak té zálivky, tak hlavně té četnosti, a hlavně efektivně bude ta vláha zavedena do toho kořenového systému, protože v rámci té standardní zálivky je mnohdy zemina ztvrdlá a slévá se do části, kam nechceme,” sdělil předseda představenstva TS F-M Jaromír Kohut.

Obsluha zavlažovacích vaků je navíc velice jednoduchá.

“Funguje to systémem takovým, že nahoře je otvor, do kterého se zasune hadice, tou se napustí voda do vaku a ve spodní části vaku jsou takové otvůrky, kterými ta voda jemně vykapkává do námi daného prostoru,” popsala mistrová provozu zeleň Naďa Švrčinová.

Po prázdninách odborníci pilotní projekt vyhodnotí a na jeho úspěšnosti bude záviset, zda se vaky časem rozšíří i do jiných míst ve městě.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy