Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Technické služby Frýdku-Místku připravují sekačky na jaro

Technické služby Frýdku-Místku připravují na jarní provoz své sekačky. Ty procházejí opravou a údržbou, aby byly schopny zajistit všech pět sečí, které ve městě probíhají.

I když sezóna sečení trávy ještě pár měsíců nenastane, už dnes zaměstnanci frýdeckomísteckých Technických služeb provádí servis traktorových sekaček. Mají jich celkem jedenáct a než vyjedou sekat trávu, každá z nich projde detailní kontrolou.

“Preventivně vyměňujeme díly, které by se mohly přes sezónu porouchat. Nachystají se, aby to šlapalo celý rok,” popsal zaměstnanec TS F-M Petr Slíva.

Od roku 2015 mají technické služby detailní analýzu nákladů, které jsou spojené s každou sekačkou. Díky tomu vědí, kdy je ještě dobré do sekačky investovat a kdy už je lepší raději pořídit novou.

“Máme vysledováno, že je ideální jednou za šest let obměnit starou sekačku, protože pak jsou náklady na její opravu už tak vysoké, že převyšují cenu nové sekačky. V letošním roce máme v plánu pořídit dvě nové sekačky, jejichž záběr je 120 cm. Máme tady dva typy sekaček, jeden se záběrem 150 cm, které používáme hlavně na velké rovné plochy, a pak ty menší, které budeme letos pořizovat a ve dvou kusech obměňovat,” uvedl předseda představenstva TS F-M Jaromír Kohut.

V letošním roce si budou moci občané města všimnout i jedné novinky.

“Je vytypováno asi pět až šest ploch ve městě, kde bude probíhat mulčování, tzn. nebude tráva sbírána do košů a následně svážena na Frýdeckou skládku. Bude tam vyšší četnost, uvidíme podle počasí, počítáme, že jednou za 14 dní by tyto plochy mohly být pomulčovány. Slibujeme si od toho ve spolupráci s odborem životního prostředí, že ty plochy pěknější a ten travnatý porost bude hustší. Celkové náklady na opravy a na ten předsezónní servis se pohybují okolo milionu až milionu tři sta tisíc korun ročně. Jen ten předsezónní servis stojí zhruba půl milionu korun,” uvedl Kohut.

Sekačky technických služeb musí zvládnout pět sečí, přičemž každá nich má přibližně 150 hektarů. Pokud bude počasí příznivé, mohly by Technické služby s první sečí začít počátkem května.

Nahlásit chybu


K tématu
Česká distribuční k.s. - Jablunkov
Jablunkov
od 8 650 Kč/měsíc

Detail

Marcela Jargašová - FERMONT - pracoviště
Třinec
od 25 000 Kč/měsíc

Detail

Karel Skupień - kravín Folwark
Písek
od 28 000 Kč/měsíc

Detail