Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek ožil Masopustním jarmarkem

Frýdek-Místek v sobotu ožil Masopustním jarmarkem. Lidé si užili bohatý program, který nabídl veselý průvod masek i “chutnou” soutěž. Připraveno bylo bohaté občerstvení a mnoho jiného.

Místecké náměstí Svobody ovládl Masopustní jarmark. Jeho v pořadí už třetí ročník se letos nesl v duchu oblíbených Beskydských farmářských trhů a taky zabijačky. Časem prověření farmáři ve svých stáncích nabízeli tradiční zboží, jako například masné a mléčné výrobky, různé druhy sladkého i slaného pečiva, vejce, zeleninu, med, marmelády, ale i výrobky ze dřeva a proutí. Lidé si pochutnali na ovaru i prejtu, pekly se trdelníky, pražily oříšky a podávaly se teplé i studené nápoje.

“Masopust je jeden z nejkrásnějších svátků, alespoň tedy v závěru, protože kdo se pořádně nají, napije, s přáteli pohoduje, ten má šanci přežít těch čtyřicet dnů půstu, který nás čeká do Velikonoc. Masopust jest svátkem posledním, ve kterém se opravdu můžeme dobře najíst a napít, abychom potom bohabojně vyčkávali na narození našeho Ježíše Pána,” uvedl za Společnost pro zachování kulturního dědictví historie a romantiky Marek Tichý.

Na co se však lidé nejvíce těšili, byl tradiční masopustní průvod.

“Průvod se tradičně skládá z různých to postaviček z lesů, hor a strání. Jsou to příšery, jako bludičky, ale jsou tady taktéž koně, medvěd, zkrátka tradiční postavy, které k masopustu patří. Je pravda, že tady na pomezí Slezska a Moravy se osídlení řekněme dosti překrývá, a tak masopustní zvyky tady nejsou až tak uctívány jako v tradičních jižních zemích českého království nebo na Moravě, ale i tak se snažíme lidem připomenout staré to zvyklosti,” řekl Tichý.

Stejně jako v loňském roce přilákal Masopustní jarmark na místecké náměstí davy návštěvníků.

Anketa, návštěvníci Masopustního jarmarku:

1. “Jarmark je pěkný, ale mohl být bohatší průvod. Bylo málo masek. Příště se asi zapojíme i my.”

2. “Líbí se nám, je trochu zima, ale už se půjdeme zahřát. Je to fajn.”

3. “Postavíme se do nejbližší fronty na zahřívadlo.”

4. “Je to fajn, je to hezké, ale málo masek. Příští rok se asi zapojíme.”

5. “Moc lidí je tu, velké fronty jsou.”

6. “Chodíme sem každý rok. Letos je zima, musíme se jít někde zahřát. Dáme nějaký ten svařáček. Ale jinak je to perfektní.”

7. “Sice je moc lidí, ale je tu pěkná atmosféra. Je to fajn.”

Ani letos nechyběla tradiční soutěž. V minulých ročních návštěvníci jarmarku volili nejchutnější klobásu a tlačenku. Letos vybírali nejchutnější koláč.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávyPAPERA s.r.o. - Frýdek - Místek, Nový Jičín
Frýdek-Místek
od 25 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

Střední škola, Základní škola a Mateřská škola, Frýdek-Místek, příspěvková organizace - pracoviště
Frýdek-Místek
od 30 000 do 39 000 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční k.s. - pracoviště Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 4 050 do 8 100 Kč/měsíc

Detail