Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek uctil 80. výročí bitvy o Čajánkova kasárna

Město si 14. března tradičně připomnělo výročí odporu vojáků z Čajánkových kasáren proti německým okupantům. Vzpomínková akce se uskutečnila u Památníku 8. pěšího pluku.

Jako každoročně i letos město uctilo hrdiny, kteří se roku 1939 se zbraní v ruce postavili na odpor německé okupaci u Čajánkových kasáren. Jubilejní 80. výročí si u pomníku 8. pěšího pluku připomenulo s vedením města, se zástupci Armády České republiky, Československé obce legionářské a Společností Edvarda Beneše na sto lidí.

“Dne 14. března roku 1939 se vojáci v Čajánkových kasárnách ve Frýdku-Místku postavili až na jednu výjimku jako jediní ozbrojeně proti německým okupantům, kteří obsazovali naše území. V tomto směru může být Frýdek-Místek opravdu hrdý,” sdělil náměstek primátora Frýdku-Místku Pavel Machala.

Úctu a čest tehdejším vojákům vzdali všichni zúčastnění položením věnce a kytic k památníku.

“V roce 2019 si Armáda ČR společně s Magistrátem města Frýdku-Místku připomíná dvě významné události, a to dnešním pietním aktem, kde si připomínáme 80. výročí, kdy vojáci Čajánkových kasáren se pustili do aktivního odporu proti německým okupantům, a dále si připomene 3. května 74. výročí osvobození města Frýdku-Místku. Cílem těchto pietních aktů je společně s veřejností si připomenout, kdo tady bojoval za naši svobodu, a nedílnou součástí je také předávání historického odkazu a odkazu vlastenectví na současnou populaci,” uvedl mluvčí Krajského vojenského velitelství Ostrava Martin Ogořalek.

Díky událostem, které se na místě bývalých Čajánkových kasáren před 80 lety staly, se místecká posádka nesmazatelně zapsala do historie města a celé naší země.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy