Reklama

Ve Frýdku-Místku začalo forenzní značení jízdních kol

Ve Frýdku-Místku opět začalo forenzní značení jízdních kol syntetickou DNA. Jejich majitelé se tak mohou preventivně pojistit proti krádeži. Označení zabere sotva deset minut a je zdarma.

Stáhnout video
Reklama

Pokud vlastníte jízdní kolo a chcete v případě krádeže zvýšit šanci na jeho nalezení, není nic jednoduššího, než si jej nechat označit syntetickou DNA. Ve Frýdku-Místku se se značením začalo už před šesti lety. Značení kol syntetickou DNA bude stejně jako v minulých letech probíhat v Centru prevence v Křížovém podchodu v Místku.

“Značení jízdních kol, elektrokol, ale taky koloběžek nebo přívěsných dětských vozíků za kolo bude probíhat vždy každé pondělí od 8:30 do 12 hodin a od 13 do 17 hodin,” uvedla mluvčí Magistrátu Frýdku-Místku Jana Matějíková.

Kromě kola či jiného dopravního prostředku s sebou musíte mít doklad totožnosti a doklad o koupi. Pokud ho nemáte, nevadí, stačí, když před strážníky podepíšete čestné prohlášení a může se začít.

“Kolo nafotíme, potom ho očistíme, nejlépe, pokud si ho očistíte sami už doma, ať nemáme tolik práce, a kolo naznačíme tzv. forenzním značením, které tam zanechá stopy a které musí jeden až dva dny schnout. Potom už můžete kolo umýt a normálně jezdit. Kolo se značí až na deseti místech, záleží na uzpůsobení kola. Tam, kde je to potřeba, tam to naznačíme. Pokud se stane, že vám kolo ukradnou, nahlásíte to na městskou policii. Kolo je u nás zaevidováno v systému a evidence je v celé ČR,” popsal strážník MP F-M Lucie Slováčková.

Mikrotečky nejsou pouhým okem vidět. Jejich vyhledávání na jízdním kole je možné pouze pomocí UV světla. Na označené jízdní kolo pak na viditelné místo nalepíte samolepku, kterou dostanete při značení. Účelem samolepky je upoutání pozornosti případného zloděje a odrazení ho od záměru krádeže.

Anketa, cyklisté: 1. “To je zbytečné. I kdyby to bylo označené, tak to nenajdou.” 2. “Já myslím, že už to nedohledají. Zbytečné to asi není, ale to hledání by trvalo dlouho.” 3. “Je to super. Doufám, že kdyby mi kolo někdo ukradl, tak mi ho najdou. Dívala jsem se, kde to značení je, ale je to asi tak tajně schované, že jsem na to nepřišla.”

Značení jízdních kol bude probíhat až do letních prázdnin a poté ještě v září a říjnu.

ReklamaHabsburkové na Frýdku / výstava

30.05. 10:00 - 08.09. 16:00
Frýdek-Místek, Frýdecký zámek, Frýdek-Místek

Když dřevěný princ s drakem bojoval / výstava

13.06. 10:00 - 15.09. 16:00
Frýdek-Místek, Frýdecký zámek, Frýdek-Místek

Mikuláš Klaudyán: První mapa Čech 1518 / výstava

27.06. 10:00 - 22.09. 16:00
Frýdek-Místek, Frýdecký zámek, Frýdek-Místek

Hanwha Advanced Materials Europe, s.r.o.
Frýdek-Místek
od 90 000 Kč do 120 000 Kč

Detail

Dobrý domov s.r.o.
Frýdek-Místek
od 16 280 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu