Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Žirafa F-M pomáhá lidem s mentálním postižením

V příspěvku navštívíme Integrované centrum Žirafa. Její služby jsou určené lidem s mentálním postižením. Co nabízí a jak zařízení funguje vám teď představíme.

Posláním Integrovaného centra Žirafa je poskytovat kvalitní sociální péči osobám s mentálním postižením, jejichž situace vyžaduje pravidelnou pomoc jiné fyzické osoby. Nabízí hned několik služeb. Jednou z nich je služba Denního stacionáře a jeho oddělení zvýšení péče, které je prostorově uzpůsobené pro klienty s hlubokým nebo těžkým postižením, a nebo s autismem.

“Oddělení je uzpůsobeno tak, že má velké prostory. Klientům nabízíme pro jejich snadnou orientaci a pro procvičování prostorové orientace strukturu času, místa, prostoru a činnosti. Pracovníci s nimi dodržují určitý režim dne. Aby byl pobyt pro klienta příjemný a aby celý den zvládl, je pro něj důležité vědět, která činnost bude následovat. Musí se nimi pracovat podle jejich individuálních potřeb,” popsala ředitelka Žirafy - Integrovaného centra Frýdek-Místek Natálie Hamplová.

Lidé na oddělení zvýšené péče mají své specifické potřeby. Potřebují úplnou podporu během celého dne a během všech činností.

“Tito klienti často nekomunikují, proto se u nás pracuje s výměnným obrázkovým systémem a se strukturovaným učením. Klientům se snažíme nabízet různé podpůrné terapie. Máme tady také zaměstnaného diplomovaného ergoterapeuta, který s nimi cvičí, který se každému klientovi věnuje 45 minut individuálně, což bych podtrhla. Nabízí jim různá cvičení, která sestaví podle jejich specifických potřeb, tzn. podle toho, jaké mají oslabení a co konkrétně potřebují procvičit,” řekla Hamplová.

Vedle Denního stacionáře poskytuje Žirafa další dvě služby, a to chráněné bydlení a odlehčovací službu.

“V Chráněném bydlení bydlí klienti nastálo a učí se tam základní běžné činnosti běžného života, tedy jak se o sebe postarat, jak si vyprat, uvařit. Pak máme odlehčovací službu, která slouží spíše opatrovníkům, pečovatelům a pečujícím osobám, které naši odlehčovací službu rádi využívají. Jsou to většinou rodiče klientů právě oddělení zvýšené péče, kteří si potřebují zařídit běžné záležitosti, potřebují k lékaři, odpočinout si nebo na dovolenou,” uvedla Hamplová

Integrované centrum Žirafa působí ve městě už 23 let.

“Jsem velmi rád, že tato organizace v našem městě funguje a poděkování patři všem zaměstnancům, díky nimž žijí uživatelé Žirafy život s radostí a fantazií. Město toto zařízení podporuje ročně částku 9,5 milionu ročně, v zásobníku oprav je již připravena investiční akce na výměnu oken, které jsou ve špatném stavu,” sdělil náměstek primátora Frýdku-Místku Marcel Sikora.

Ucelené informace o Integrovaném centru a poskytovaných službách mohou zájemci nalézt na webových stránkách www.zirafafm.cz.

Nahlásit chybu
Komplexní domácí zdravotní péče Šebestová s. r. o. - pracoviště okres Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 150 Kč/hod.

Detail

Město Jablunkov - pracoviště
Frýdek-Místek
od 18 780 Kč/měsíc

Detail

OFIR Service s.r.o. - pracoviště průmyslová zóna Nošovice
Nošovice
od 32 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail