Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek se připojil k oslavám ke Dni Země

Město se opět připojilo k celosvětovým oslavám Dne Země. Při této příležitosti proběhl v Sadech Bedřicha Smetany zábavně naučný program pro širokou veřejnost.

Jako každý rok i letos se Sady Bedřicha Smetany v Místku poblíž řeky Ostravice staly dějištěm celosvětové akce věnované Dni Země. Letos se oslavy nesly ve znamení národních parků a ostatních zvláště chráněných území. Program tak byl věnovaný hlavně vztahu rostlin a živočichů k území, ve kterém žijí, ale taky vodě, půdě a ovzduší.

“Frýdek-Místek již po několikáté pořádá akci s názvem Den Země. Tato akce je určena dětem i rodičům s dětmi, kteří sem přijdou a můžou se podívat, které ekologické aktivity lze provádět. My jsme tomu přizpůsobili i dobu konání této akce, která je do pozdních odpoledních hodin, takže má šanci přijít během odpoledne každý. Chtěl bych poděkovat všem organizacím, které se na organizaci této akce podílejí, a věřím, že se bude návštěvníkům líbit i vzhledem k tomu, jak nám dneska vyšlo počasí,” řekl náměstek primátora Frýdku-Místku Pavel Machala.

Na děti čekalo dohromady 16 stanovišť. Osm z nich zajišťovalo Středisko volného času Klíč, dalších osm nejrůznější organizace. Svou činnost představila například Asociace malých debrujárů České republiky nebo místní organizace Spolek pro Faunapark. Česká společnost ornitologická seznámila účastníky s návštěvním řádem národních parků, sokolníci předvedli živé ptáky, a třeba Frýdecká skládka představila systém na sběr a třídění odpadů.

“Děti mohou soutěžit, každý příchozí dostane hrací kartu a ní má 16 políček. Obejde 16 stanovišť, dostane 16 nálepek a může si jít pro nějakou odměnu. Stačí jich mít deset, ale frajeři zvládají 16,” popsal zástupce statutárního orgánu SVČ Klíč Patrik Siegelstein.

Anketa, vědoucí stanovišť: 1. ”Jedno ze stanovišť SVČ Klíč je i výtvarná dílna, kde si děti vyrábějí medvídka jako přívěšek k batohu. Medvěda jsme zvolili proto, že je to teď asi nejaktuálnější zvíře, které v regionu probíráme, a myslíme si, že ta akcentace v souvislosti medvěda a okolí, přírody, výtvarky se krásně spojila.” 2. “Děti tady zkouší poznávat ryby. Máme rady i ukázku živých ryb, aby věděly, jak vypadají v přírodě, a poznávají je z karet. Pak dostanou nálepku a vyzvednou ceny.”

Akce se během celého dne těšila velké návštěvnosti.

Anketa, děti: 1. “Je to tady super a hrozně mě to baví.” 2. “Dělala jsem tady medvídka a strašně mě to baví, protože ráda vyrábím. Už mám osm nálepek. Poznávali jsme hmyz, běhaly a tak.” 3. “Já jsem se táhl za lanem, musel jsem vzít kartičku a uhádnout, co na ní je. Pak jsme byli na skládání obrázků.” 4. “Bylo to tady všechno dobré, myslím, že to všechno bylo skvělé a baví nás to.” 5. “Nejvíce mě bavilo vyrábění medvídku, poznávání ryb a běhání s lanem. Bylo to tady super. A hlavně, že je to místo školy”

Cílem akce je upozornit veřejnost na problémy životního prostředí a představit jí možnosti, kterými může sama přispět k menšímu znečišťování naší planety.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy