Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Staré Město se zbavilo nebezpečného odpadu

Ve Starém Městě skončila likvidace nebezpečných chemikálií, které do skladu nelegálně navezla polská firma. Prázdný objekt si už převzal jeho majitel. Frýdek-Místek, který svoz a likvidaci zaplatil, bude finance vyžadovat zpět.

Více než 3200 barelů se sorbenty, laky a ředidly, které se skrývaly ve skladu ve Starém Městě u Frýdku-Místku jsou pryč. Zhruba dva měsíce je odborná firma postupně odvážela k likvidaci do spaloven.

“My jsme nastoupili 6. února s tím, že na začátku jsme tady měli chemiky a firmu, která nám poskytla manipulační firmu a manipulační dělníky, a začal se třídit ten obsah toho skladu. Poté, co se vyhodnotilo, kolik těch nebezpečných odpadů tady je, se začalo pracovat na vyhledávání koncových zařízení. Následně se začal realizovat vývoz na jednotlivé koncovky, tzn. podle toho odpadu, hořlavý, nehořlavý, tekutý, tuhý, podle toho se musely najít jednotlivé koncovky v rámci ČR,” sdělil projektový manažer odborné firmy Libor Dostál

Dnes už je prázdný areál zpátky v rukou svého majitele.

“Pro město to nekončí. Celkové náklady se pohybují kolem 8 miliony korun. Už jsme dostaly první fakturu za dva miliony, kterou jsme proplatili, 600 tisíc teď máme na stole. My to celé uhradíme a jednáme i nadále se státem, s ministerstvem životního prostředí, a snažíme se najít cesty, aby to neplatili občané města, protože my jsme tu sanaci udělat museli. Tím, že tady Česká inspekce životního prostředí a Vodoprávní úřad vyhlásili stav ohrožení, tak jsme neměli jinou možnost, než to začít řešit. Ale řešili jsme to za stát, takže by bylo vhodně, aby t ten stát dneska zaplatil městu,” uvedl primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

Stejný problém s nelegálně uloženým odpadem řeší také Bohumín. Tady se ale žádný odvoz zatím nechystá.

"Odpad se nachází v soukromém objektu a aktuálně neohrožuje životní prostředí. Město nemůže žádným způsobem zasahovat do vlastnických práv soukromých osob, dokonce ani neznáme podmínky nájemní smlouvy, na základě které si soukromník nechal do svého objektu chemikálie navézt, a inkasoval za to kauci a nájem. Občané Bohumína za něj rozhodně nebudou platit likvidaci uskladněného materiálu. To je problém majitele, který si zřejmě neošetřil podmínky nájemní smlouvy. My jsme kontaktovali ministerstvo životního prostředí s tím, jestli bude jednat s Polskem o zpětném odvozu těchto odpadů, protože podle informací z veřejných zdrojů se jedná o nedovolenou přepravu přes hranice dvou států EU a původcem odpadu je Polsko,” řekla mluvčí radnice Bohumína Lucie Balcarová.

Česká a polská policie ve spojitosti s nelegálním odpadem už vypátrala a zadržela členy mezinárodního gangu, který měl nebezpečné chemikálie do Staré Města a Bohumína vyvážet.

Nahlásit chybu


K tématu
Komplexní domácí zdravotní péče Šebestová s. r. o. - pracoviště okres Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 150 Kč/hod.

Detail

Město Jablunkov - pracoviště
Frýdek-Místek
od 18 780 Kč/měsíc

Detail

KOVO Třinec s.r.o. - areál TŽ
Třinec
od 23 296 Kč/měsíc

Detail