Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jíme zdravě, chlubí se mateřinka ve Frýdku-Místku. Co mají děti na jídelníčku?

Mateřská škola Mateřídouška se pyšní certifikátem Zdravá školní jídelna. Získala jej v rámci projektu, jehož cílem je podávat dětem zdravá a pestrá jídla.

Mateřská škola Mateřídouška na sídlišti Slezská ve Frýdku už má na svém kontě uznávaný, několikrát obhájený mezinárodní titul Ekoškola. Nyní se může pyšnit i nově nabytým certifikátem Zdravá školní jídelna. Školka si jej zasloužila díky projektu, který podporuje Ministerstvo zdravotnictví a jehož cílem je podávat dětem ve školních jídelnách pestrou, nutričně vyváženou a chutnou stravu. 

„Do projektu jsme se zapojili proto, že chceme, aby děti jedly zdravěji, a aby přišly na chuť i potravinám, které dosud nepatří mezi jejich oblíbené. Postupně jsme tedy měnili skladbu jídelníčku a zaměstnanci naší jídelny prošli odborným školením. Děti se snažíme vést formou různých aktivit a činností ke zdravému životnímu stylu. Například z vypěstovaných bylinek a zeleniny na školní zahradě si následně spolu s učitelkou připraví pomazánku nebo dozdobí podávané jídlo. Rádi vyrábí i ovocné šťávy,“ řekla ředitelka Mateřídoušky Šárka Čerňáková.

K oblíbeným pokrmům dětí, které si na nový jídelníček poměrně rychle zvykají, patří zeleninové saláty nebo různé druhy teplých kaší, od ovesné přes jáhlovou až po kukuřičnou. Pochutnávají si ale také na pomazánkách, třeba celerové nebo rybí. Mezi ovocnými šťávami vedou ty z jablek a pomerančů.

„Velmi si cením snahy vedení školky zapojovat se do různých výzev. Několik let vedou děti cíleně a nenásilně k ochraně životního prostředí, a to prostřednictvím různých praktických ukázek i aktivit, do kterých se zapojují rodiče. A podobnou formou se snaží vést děti ke zdravému životnímu stylu. Když se teď naučí zdravě jíst a získají ty správné stravovací návyky, je hodně velký předpoklad, že v dospělosti se vyhnou spoustě zdravotních potíží a neduhů. Jak jsem slyšel, rodiče tuto iniciativu vítají a dokonce sami žádají o recepty na jídla, která doma dosud nepřipravovali nebo je děti dosud odmítaly a po ochutnání ve školce jim zachutnaly a teď je vyžadují i doma. A to já považuji za velký úspěch,“ sdělil náměstek primátora Frýdku-Místku Pavel Machala.

V příštím roce bude mateřská škola získaný titul Zdravá školní jídelna obhajovat.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy