Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Povolební vyjednávání ve Frýdku-Místku nejsou snadná

Druhý den po volbách začala ve Frýdku-Místku koaliční vyjednávání. Vítězná strana hnutí NAŠE MĚSTO usiluje o vytvoření silné koalice. Jedná proto se současným koaličním partnerem, stranou ANO. A také uvažuje o zapojení koalice SPOLU. Jednání se ale pravděpodobně protáhnou.

Kdo bude ve Frýdku-Místku vládnout? Na to zatím není zcela jednoznačná a přesná odpověď. I když současný primátor a lídr vítězné strany předpokládal, že se koalice vytvoří rychle.

Petr Korč (NMFM), lídr kandidátky: "Minimálně na tom, aby se určil ten formát, na kterém vznikne na ta nová vláda. Asi budeme jednat delší dobu o konkrétních věcech a tak dále, ale myslím si, že by mělo padnout rozhodnutí o tom, kdo bude tvořit budoucí koalici ve Frýdku-Místku."

V zastupitelstvu města je 43 členů. Aby mohlo vedení spolehlivě fungovat a prosazovat svůj program, potřebuje vytvořit koalici, kde bude nadpoloviční většina hlasů, tedy alespoň 22. NAŠE MĚSTO tedy samo vedení města se 13 kandidáty neposkládá.

Radovan Hořínek (ANO), lídr kandidátky: "Ono samozřejmě i to s kým jednáte, na to má vliv i počet mandátů, je to poměrně důležité při sestavování té koalice. Nicméně já nechci žádnou stranu ostrakizovat nebo vylučovat předem z nějakých jednání. Já považuji všechny strany za legitimní a všem přeji úspěch, kterého dosáhli. Takže nebudu říkat s kým jednat nebudeme."

Vše tedy záleží na tom, jak se mezi sebou domluví právě první dvě strany, které jsou zároveň členy současné koalice. Pokud se v ní rozhodnou pokračovat, stačí jim pouze společná koalice a získají většinu.

Petr Korč (NMFM), lídr kandidátky: "Samozřejmě budeme jednat se zástupci SPOLU. To bych řekl v prvním kole, na této bázi bych rád vedl jednání o vytvoření většinové koalice, která převezme odpovědnost za město v příštím volebním období."
Marcel Sikora (SPOLU), lídr kandidátky: "Koalice SPOLU dlouhodobě deklaruje, že nepůjde do koalice s SPD a s Komunistickou stranou."

Přátelé FM s devíti mandáty mají také svou hodnotu.

Pavel Machala (Přátelé FM), člen kandidátky: "My se vůči nikomu nevyhraňujeme a nikoho nepreferujeme. Záleží nám na tom, abychom udělali většinový průnik s naším volebním programem."
Tomáš Krpel (SPD), lídr kandidátky: "Víme zhruba, jak se to asi vyvine, proto nijakou zvláštní iniciativu nevyvíjíme."
Petr Korč (NMFM), lídr kandidátky: "Já si myslím, že naprosto přirozeně jako s posledními budeme jednat s dvěma radikálními křídly nalevo a napravo. To si myslím, že je naprosto přirozené. A taky po zkušenosti asi nemáme moc chuť tvořit koalici s někým, kdo nás ignoroval to minulé volební období. Nicméně to je taková jenom předběžná informace. Já jsem deklaroval, že se budu bavit s každým, kdo bude mít zájem pro to město dělat dobré věci. To jsem tvrdil v minulém volebním období a budu tu myšlenku držet dál."

Jednání se pravděpodobně ještě protáhnou. K dohodě totiž nedošlo do uzávěrky této reportáže.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy