Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve Frýdku-Místku je opět k vidění velká výstava betlémů

Unikátní a jedna z největších výstav betlémů v Česku je opět k vidění ve Frýdku-Místku. Veřejnost ji může navštívit 26. a 27. prosince v ZŠ v ulici Československé armády.

Letos se jedná už o 19. ročník výstavy. Po celý pátek probíhala instalace expozice. Na své místo se musely usadit tisíce figurek. Organizátoři počítají s tradičně vysokou návštěvností a připravili i doprovodný hudební program.

Josef Kleinwächter, autor výstavy: “V současné době, abych řekl pravdu, nemáme ještě přesný součet betlémů. My víme, že jich bude více než 222 a podle odhadu to bude někde kolem 230. Ten počet exponátů se neustále rozrůstá. Není to jenom o výstavě, je to o tom, že tady bude živá vánoční hudba. Bude několik souborů.
Daniel Adámek, vystavující: “Každým rokem na Vánoce se vždycky sejdeme, vytáhneme ze sklepa krabice a skládáme betlémy. Takže je to práce na dva až tři dny. Figurek je velké množství, jsou jich tisíce. Každý betlém obsahuje od jedné až dvou figurek až třeba po 130.”
Josef Kleinwächter, autor výstavy: “Vystavovat jsme začali od čtyř betlémů, to byla první výstava. Dneska jich máme někde ku 230. Betlémy jsou z různých materiálů, převážně ze dřeva, jinak ze skla, šustí, z porcelánu. Ty betlémy jsou od největších po nejmenší. Největší mají figury metr vysoké. No a pak jsou miniatury. Jedna je viditelná pouze přes lupu. Jsou tam i betlémy ve skořápkách vlašských ořechů. Nemáme jenom betlémy, které jsou z Česka, ale jsou ze Slovenska, Polska, Jeruzaléma, Paraguaye, Uruguaye, Bali, Malty a ještě mnohých dalších míst naší krásné země. A kromě toho jsme už přivítali návštěvy dá se říct z celého světa."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy