Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Policie apeluje na bezpečnost chodců, v novém roce řeší desítky nehod i smrtelné srážky

Frýdek-Místek |

V novém roce přibyl extrémní počet střetů aut s chodci. Lidé jsou často velmi uspěchaní a nepozorní. Policie se proto zaměřila na intenzivní preventivní akce. Radí chodcům, jak se správně chovat v silničním provozu, a hlavně apeluje na to, aby byli za zhoršených podmínek vidět.

Dopravní policisté a preventisté se vydali v těchto dnech do ulic a upozorňují chodce na bezpečnost v silničním provozu.

Vladimíra Faferková, preventistka Policie ČR Frýdek-Místek: "Nyní v těch zimních měsících, kdy je snížená viditelnost, ráno ještě dlouho tma, večer se brzy stmívá, tak i proto, aby si chodci dávali pozor. Aby měli reflexní prvky na sobě. Aby byli dobře označení a aby je bylo vidět. A také zvýšené množství dopravní nehod s účastí chodců."
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: " Nejčastější jsou přitom střety s osobními automobily. Jen v průběhu prvních třinácti lednových dní zasahovaly týmy u dvaadvaceti tako zraněných. Ve více než polovině (12) případů, přitom došlo k nehodě v pozdnějších odpoledních, večerních, či časnějších ranních hodinách, tedy za šera nebo za tmy."
Tomáš Ács, dopravní policista: "Lidé spěchají, běží přes ty přechody pro chodce. A člověk se nedívá, běží, běží, protože někam spěchá a samozřejmě ho srazí auto. Tady tohoto bych se vyvaroval, když jdu k přechodu pro chodce, zpomalím, zastavím, podívám se."
Vladimíra Faferková, preventistka Policie ČR Frýdek-Místek: "Převážně mladí lidé mívají sluchátka nebo se dívají do mobilního telefonu. Tady tato nepozornost."

Chodci jsou poučeni, jak se mají správně chovat, na co si mají dávat pozor a také jim policisté rozdávají reflexní prvky.

Vladimíra Faferková, preventistka Policie ČR Frýdek-Místek: "Chodci by si měli uvědomit, že nemají absolutní přednost na přechodu pro chodce. Že jsou velmi zranitelní. Chodec je nejzranitelnější účastník provozu a je lépe, když počká, až vozidlo úplně zastaví. Naváže oční kontakt a pak může přejít. I během toho přecházení se pořád dívá a sleduje provoz. Neměli by dospělí zapomenout, že jsou příkladem pro děti, které se učí už odmalička přecházet přes cestu. A ti dospělí by pro ně měli být vzorem."

Policisté se také setkávají s neukázněností chodců a cyklistů na železničních přejezdech.

Tomáš Ács, dopravní policista: "Tam je světelné signalizační zařízení, svítí to tam, bliká to tam a lidé to absolutně ignorují. Jsou případy, kdy to lidé podlézají a jak ty zábrany spadnou, podlézají to, přecházejí to, i s kolem chodí. Lidé si to neuvědomují, občas, co se všechno může stát a bohužel jsme to my, jednotky IZS, které potom musí ty následky řešit."

Na silnicích policisté evidují od nového roku tři smrtelné dopravní nehody s účastí chodců. V Návsí navíc zemřely dvě ženy ve věku 83 a 76 let, které srazilo auto na přechodu.

Nahlásit chybu


K tématu

Frýdek-Místek řeší možnosti úpravy přechodu na krajské silnici. Policie hledá svědky vážné nehody

Frýdek-Místek usiluje o zlepšení bezpečnosti na rizikových přechodech pro chodce. Jedním z nich je aktuálně přechod na Bruzovské ulici. Nedávno tam byla vážně zraněna chodkyně a podle veřejnosti je nebezpečný. Město už má studie na úpravy, ale přechod mu nepatří, protože je na krajské silnici.

Vážná dopravní nehoda v Ostravě, dvě mladé dívky vstoupily pod projíždějící auto

25. května 2024 9:13 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Složky IZS zasahovaly v pátek odpoledne v Ostravě-Zábřehu na křižovatce ulic Výškovická a ulice U Studia u vážné dopravní nehody. Ve tři čtvrtě na pět převzali operátoři tísňové volání o střetu osobního vozidla se dvěma chodci. Na místo okamžitě vyjel lékařský tým ze základny v Zábřehu, dvě posádky rychlé zdravotnické pomoci a také policisté a hasiči. Záchranáři byli u zraněných během pěti minut.

Řidiči, předvídejte a nespěchejte. I pěší je účastníkem silničního provozu

15. srpna 2023 16:44 | Karviná | Monika Danková

I pěší je účastníkem silničního provozu a platí pro něj pravidla, která musí dodržovat aby neohrozil sebe nebo jedoucí řidiče.


Ostravskou městskou policii posílili nováčci. Bezpečnost ve městě se stále zlepšuje

V Ostravě bude zase o trochu bezpečněji. Do rukou primátora Jana Dohnala složilo slib 13 nových městských policistů, kteří okamžitě nastupují na služebny po celém městě. Své úkoly ale samozřejmě budou plnit především přímo v ulicích.

Lidé opět obdivují květinovou louku před havířovskou nemocnicí

Nemocnice v Havířově i v letošním roce nechala před hlavním vstupem vysadit květinovou louku. Ta hraje doslova všemi barvami a nečekaně na ní vykvetly i slunečnice.

VIDEO: Bobr zůstal uvězněn v čistírně odpadních vod, vysílené zvíře vysvobodili hasiči

Dnes 10:41 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Hasiči mají na kontě další zachráněné zvíře, tentokrát bobra, kterého uvěznila usazovací nádrž čistírny odpadních vod v Ostravě-Kunčicích.

Bezmála 100 metrů vysoká věž Dolu Lazy je připravena k odstřelu

Dnes 11:26 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V sobotu v 10 hodin by se podle všech předpokladů měla poroučet k zemi betonová skipová věž bývalého Dolu Lazy v Orlové. V okolí už jsou připravené plochy, ze kterých bude moci odstřel sledovat i veřejnost.

Skokani z Fokusu získali bronzové evropské medaile, i tu historicky první pro Českou republiku

Tým dětí ze Střediska volného času Fokus zabodoval na mistrovství Evropy. V rychlostním skákání přes švihadla získal tři bronzové medaile. Jsou to historicky první medaile z evropského šampionátu v této sportovní disciplíně pro Českou republiku.

Příměstský tábor MasterChef učí děti ve Frýdku-Místku vařit

Pizza, croassaint nebo třeba moravské koláče. Nejen to si samy připravily děti v cvičné kuchyni střediska Volného času Klíč Frýdek-Místek. Oblíbený příměstský tábor, který učí děti vařit, byl opět kompletně zaplněn. Některé děti ho absolvují i opakovaně.

V Opavě přes léto opravují komunikace a poškozené dlažby a revitalizují zeleň

Včera 19:28 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opava prochází různými úpravami. Ve městě se zkrášlují záhony, opravují chodníky, komunikace a poškozené dlažby. Další zastávky městské hromadné dopravy pak chrání ptáky před nárazy do skel nové polepy.

Letní kino si Novojičíňáci užívají dva týdny v zahradě Slunce

Přestože areál letního kina v Novém Jičíně už před několika lety zalila voda okrasného vodního prvku, o zážitek z filmových večerů pod širým nebem lidé ochuzeni nejsou. Také letos se dva týdny venkovního biografu odehrávají v zahradě Nového Slunce.

Teplárna Frýdek-Místek vyrábí teplo už jen z biomasy a plynu

Frýdecko-Místecká teplárna definitivně odešla od spalování uhlí. Nově vyrábí teplo pro domácnosti a další odběratele už jen z biomasy a zemního plynu. Tímto krokem se završil proces ekologizace teplárny, zahájený v roce 2021.

Stavba nového sběrného dvora běží podle harmonogramu. Hotová bude do listopadu

Včera 19:41 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě-Kylešovicích pokračuje stavba nového sběrného dvora. Vzniká na ploše o velikosti 6 a půl tisíce metrů čtverečních, bude největší ve městě a umožní tak i zpracování velkoobjemového odpadu a suti z domácností.

Bezpečně přejít lze v Čeladné po několika nových přechodech

23. července 2024 7:30 | Čeladná | Petra Dorazilová | Čeladenský miniexpres

Na frekventovaném hlavním tahu, který vede Čeladnou, byly vybudovány a nasvíceny tři nové přechody pro chodce. Přejít z jedné strany na druhou je teď daleko bezpečnější, otestovaly to i děti místní základní školy.

Ve Frýdku-Místku se otevřel nový Veřejný malířský ateliér

22. července 2024 16:24 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Spolek Rosenfeld otevřel ve Frýdku-Místku nový Veřejný malířský ateliér. Jeho cílem je více přilákat k malbě širokou veřejnost. Sloužit bude výhradně k malování bez použití aromatických látek. Zároveň chystá i kurzy a malování za podpory asistence.

ADRA Frýdek-Místek stále vylepšuje program letních táborů pro děti s autismem

22. července 2024 14:48 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Dvacítka dětí s poruchou autistického spektra si užila týdenní příměstský tábor ve Frýdku-Místku. Pravidelně ho pořádá dobrovolnická organizace ADRA. Připravena je vždy řada her a různých výletů. Letos navíc dobrovolníci poprvé vyzkoušeli na táboře s dětmi jednou přespat.

Sdílené koloběžky ve Frýdku-Místku mají nová omezení i zákaz vjezdu na obě náměstí

22. července 2024 12:15 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Lidé ve Frýdku-Místku požadovali další omezení a úpravy provozu sdílených elektrokoloběžek. Magistrát pak z výsledků veřejné ankety dohodl s provozovatelem nová pravidla. Přibyla místa s omezením rychlosti, a dokonce i s úplným zákazem vjezdu.

Frýdlantský tenisový klub pořádá o prázdninách příměstské tábory i turnaje

Více než 50 dětí se účastnilo příměstského tábora, který organizoval Sportovní klub tenis Frýdlant nad Ostravicí.

Travnaté chodníčky na hřbitově ve Frýdku-Místku zpevnily první dlaždice

18. července 2024 16:13 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Procházení mezi některými hrobovými místy na Centrálním hřbitově je komfortnější. Město nechalo zpevnit travnaté chodníčky v několika částech urnového háje. Pokud se projekt osvědčí, mohl by se realizovat i v dalších hřbitovních uličkách.

Policie apeluje na bezpečnost chodců, v novém roce řeší desítky nehod i smrtelné srážky
Vydáno 19. ledna 2023 13:51, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
V novém roce přibyl extrémní počet střetů aut s chodci. Lidé jsou často velmi uspěchaní a nepozorní. Policie se proto zaměřila na intenzivní preventivní akce. Radí chodcům, jak se správně chovat v silničním provozu, a hlavně apeluje na to, aby byli za zhoršených podmínek vidět.

Dopravní policisté a preventisté se vydali v těchto dnech do ulic a upozorňují chodce na bezpečnost v silničním provozu.

Vladimíra Faferková, preventistka Policie ČR Frýdek-Místek: "Nyní v těch zimních měsících, kdy je snížená viditelnost, ráno ještě dlouho tma, večer se brzy stmívá, tak i proto, aby si chodci dávali pozor. Aby měli reflexní prvky na sobě. Aby byli dobře označení a aby je bylo vidět. A také zvýšené množství dopravní nehod s účastí chodců."
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: " Nejčastější jsou přitom střety s osobními automobily. Jen v průběhu prvních třinácti lednových dní zasahovaly týmy u dvaadvaceti tako zraněných. Ve více než polovině (12) případů, přitom došlo k nehodě v pozdnějších odpoledních, večerních, či časnějších ranních hodinách, tedy za šera nebo za tmy."
Tomáš Ács, dopravní policista: "Lidé spěchají, běží přes ty přechody pro chodce. A člověk se nedívá, běží, běží, protože někam spěchá a samozřejmě ho srazí auto. Tady tohoto bych se vyvaroval, když jdu k přechodu pro chodce, zpomalím, zastavím, podívám se."
Vladimíra Faferková, preventistka Policie ČR Frýdek-Místek: "Převážně mladí lidé mívají sluchátka nebo se dívají do mobilního telefonu. Tady tato nepozornost."

Chodci jsou poučeni, jak se mají správně chovat, na co si mají dávat pozor a také jim policisté rozdávají reflexní prvky.

Vladimíra Faferková, preventistka Policie ČR Frýdek-Místek: "Chodci by si měli uvědomit, že nemají absolutní přednost na přechodu pro chodce. Že jsou velmi zranitelní. Chodec je nejzranitelnější účastník provozu a je lépe, když počká, až vozidlo úplně zastaví. Naváže oční kontakt a pak může přejít. I během toho přecházení se pořád dívá a sleduje provoz. Neměli by dospělí zapomenout, že jsou příkladem pro děti, které se učí už odmalička přecházet přes cestu. A ti dospělí by pro ně měli být vzorem."

Policisté se také setkávají s neukázněností chodců a cyklistů na železničních přejezdech.

Tomáš Ács, dopravní policista: "Tam je světelné signalizační zařízení, svítí to tam, bliká to tam a lidé to absolutně ignorují. Jsou případy, kdy to lidé podlézají a jak ty zábrany spadnou, podlézají to, přecházejí to, i s kolem chodí. Lidé si to neuvědomují, občas, co se všechno může stát a bohužel jsme to my, jednotky IZS, které potom musí ty následky řešit."

Na silnicích policisté evidují od nového roku tři smrtelné dopravní nehody s účastí chodců. V Návsí navíc zemřely dvě ženy ve věku 83 a 76 let, které srazilo auto na přechodu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000035317/policie-apeluje-na-bezpecnost-chodcu-v-novem-roce-resi-desitky-nehod-i-smrtelne-srazky