Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Policie apeluje na bezpečnost chodců, v novém roce řeší desítky nehod i smrtelné srážky

V novém roce přibyl extrémní počet střetů aut s chodci. Lidé jsou často velmi uspěchaní a nepozorní. Policie se proto zaměřila na intenzivní preventivní akce. Radí chodcům, jak se správně chovat v silničním provozu, a hlavně apeluje na to, aby byli za zhoršených podmínek vidět.

Dopravní policisté a preventisté se vydali v těchto dnech do ulic a upozorňují chodce na bezpečnost v silničním provozu.

Vladimíra Faferková, preventistka Policie ČR Frýdek-Místek: "Nyní v těch zimních měsících, kdy je snížená viditelnost, ráno ještě dlouho tma, večer se brzy stmívá, tak i proto, aby si chodci dávali pozor. Aby měli reflexní prvky na sobě. Aby byli dobře označení a aby je bylo vidět. A také zvýšené množství dopravní nehod s účastí chodců."
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: " Nejčastější jsou přitom střety s osobními automobily. Jen v průběhu prvních třinácti lednových dní zasahovaly týmy u dvaadvaceti tako zraněných. Ve více než polovině (12) případů, přitom došlo k nehodě v pozdnějších odpoledních, večerních, či časnějších ranních hodinách, tedy za šera nebo za tmy."
Tomáš Ács, dopravní policista: "Lidé spěchají, běží přes ty přechody pro chodce. A člověk se nedívá, běží, běží, protože někam spěchá a samozřejmě ho srazí auto. Tady tohoto bych se vyvaroval, když jdu k přechodu pro chodce, zpomalím, zastavím, podívám se."
Vladimíra Faferková, preventistka Policie ČR Frýdek-Místek: "Převážně mladí lidé mívají sluchátka nebo se dívají do mobilního telefonu. Tady tato nepozornost."

Chodci jsou poučeni, jak se mají správně chovat, na co si mají dávat pozor a také jim policisté rozdávají reflexní prvky.

Vladimíra Faferková, preventistka Policie ČR Frýdek-Místek: "Chodci by si měli uvědomit, že nemají absolutní přednost na přechodu pro chodce. Že jsou velmi zranitelní. Chodec je nejzranitelnější účastník provozu a je lépe, když počká, až vozidlo úplně zastaví. Naváže oční kontakt a pak může přejít. I během toho přecházení se pořád dívá a sleduje provoz. Neměli by dospělí zapomenout, že jsou příkladem pro děti, které se učí už odmalička přecházet přes cestu. A ti dospělí by pro ně měli být vzorem."

Policisté se také setkávají s neukázněností chodců a cyklistů na železničních přejezdech.

Tomáš Ács, dopravní policista: "Tam je světelné signalizační zařízení, svítí to tam, bliká to tam a lidé to absolutně ignorují. Jsou případy, kdy to lidé podlézají a jak ty zábrany spadnou, podlézají to, přecházejí to, i s kolem chodí. Lidé si to neuvědomují, občas, co se všechno může stát a bohužel jsme to my, jednotky IZS, které potom musí ty následky řešit."

Na silnicích policisté evidují od nového roku tři smrtelné dopravní nehody s účastí chodců. V Návsí navíc zemřely dvě ženy ve věku 83 a 76 let, které srazilo auto na přechodu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy