Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Policie apeluje na bezpečnost chodců, v novém roce řeší desítky nehod i smrtelné srážky

Frýdek-Místek |

V novém roce přibyl extrémní počet střetů aut s chodci. Lidé jsou často velmi uspěchaní a nepozorní. Policie se proto zaměřila na intenzivní preventivní akce. Radí chodcům, jak se správně chovat v silničním provozu, a hlavně apeluje na to, aby byli za zhoršených podmínek vidět.

Dopravní policisté a preventisté se vydali v těchto dnech do ulic a upozorňují chodce na bezpečnost v silničním provozu.

Vladimíra Faferková, preventistka Policie ČR Frýdek-Místek: "Nyní v těch zimních měsících, kdy je snížená viditelnost, ráno ještě dlouho tma, večer se brzy stmívá, tak i proto, aby si chodci dávali pozor. Aby měli reflexní prvky na sobě. Aby byli dobře označení a aby je bylo vidět. A také zvýšené množství dopravní nehod s účastí chodců."
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: " Nejčastější jsou přitom střety s osobními automobily. Jen v průběhu prvních třinácti lednových dní zasahovaly týmy u dvaadvaceti tako zraněných. Ve více než polovině (12) případů, přitom došlo k nehodě v pozdnějších odpoledních, večerních, či časnějších ranních hodinách, tedy za šera nebo za tmy."
Tomáš Ács, dopravní policista: "Lidé spěchají, běží přes ty přechody pro chodce. A člověk se nedívá, běží, běží, protože někam spěchá a samozřejmě ho srazí auto. Tady tohoto bych se vyvaroval, když jdu k přechodu pro chodce, zpomalím, zastavím, podívám se."
Vladimíra Faferková, preventistka Policie ČR Frýdek-Místek: "Převážně mladí lidé mívají sluchátka nebo se dívají do mobilního telefonu. Tady tato nepozornost."

Chodci jsou poučeni, jak se mají správně chovat, na co si mají dávat pozor a také jim policisté rozdávají reflexní prvky.

Vladimíra Faferková, preventistka Policie ČR Frýdek-Místek: "Chodci by si měli uvědomit, že nemají absolutní přednost na přechodu pro chodce. Že jsou velmi zranitelní. Chodec je nejzranitelnější účastník provozu a je lépe, když počká, až vozidlo úplně zastaví. Naváže oční kontakt a pak může přejít. I během toho přecházení se pořád dívá a sleduje provoz. Neměli by dospělí zapomenout, že jsou příkladem pro děti, které se učí už odmalička přecházet přes cestu. A ti dospělí by pro ně měli být vzorem."

Policisté se také setkávají s neukázněností chodců a cyklistů na železničních přejezdech.

Tomáš Ács, dopravní policista: "Tam je světelné signalizační zařízení, svítí to tam, bliká to tam a lidé to absolutně ignorují. Jsou případy, kdy to lidé podlézají a jak ty zábrany spadnou, podlézají to, přecházejí to, i s kolem chodí. Lidé si to neuvědomují, občas, co se všechno může stát a bohužel jsme to my, jednotky IZS, které potom musí ty následky řešit."

Na silnicích policisté evidují od nového roku tři smrtelné dopravní nehody s účastí chodců. V Návsí navíc zemřely dvě ženy ve věku 83 a 76 let, které srazilo auto na přechodu.

Nahlásit chybu


K tématu

Frýdek-Místek řeší možnosti úpravy přechodu na krajské silnici. Policie hledá svědky vážné nehody

Frýdek-Místek usiluje o zlepšení bezpečnosti na rizikových přechodech pro chodce. Jedním z nich je aktuálně přechod na Bruzovské ulici. Nedávno tam byla vážně zraněna chodkyně a podle veřejnosti je nebezpečný. Město už má studie na úpravy, ale přechod mu nepatří, protože je na krajské silnici.

Vážná dopravní nehoda v Ostravě, dvě mladé dívky vstoupily pod projíždějící auto

25. května 2024 9:13 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Složky IZS zasahovaly v pátek odpoledne v Ostravě-Zábřehu na křižovatce ulic Výškovická a ulice U Studia u vážné dopravní nehody. Ve tři čtvrtě na pět převzali operátoři tísňové volání o střetu osobního vozidla se dvěma chodci. Na místo okamžitě vyjel lékařský tým ze základny v Zábřehu, dvě posádky rychlé zdravotnické pomoci a také policisté a hasiči. Záchranáři byli u zraněných během pěti minut.

Řidiči, předvídejte a nespěchejte. I pěší je účastníkem silničního provozu

15. srpna 2023 16:44 | Karviná | Monika Danková

I pěší je účastníkem silničního provozu a platí pro něj pravidla, která musí dodržovat aby neohrozil sebe nebo jedoucí řidiče.


Radnici v Havířově došla trpělivost s firmou, která staví volnočasové hřiště

Lidem v Havířově-Podlesí dochází trpělivost při výstavbě volnočasového areálu. Místo hřiště se dívají stále jen na staveniště. A trpělivost se zhotovitelem už došla i radnici.

Pro zraněné při nehodě auta s motorkou v Těrlicku spěchaly sanitky i vrtulník

Dnes 16:55, vydáno dnes 16:42 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Vážná nehoda s několika zraněnými se stala v pondělí odpoledne v Těrlicku. Společně s hasiči a posádkami sanitek tam letěl i záchranářský vrtulník.

Vstup na stadion bude atraktivnějším veřejným prostorem, zmizí brána, přibude cyklopruh

Počátkem léta začala revitalizace prostoru vstupní části letního stadionu. Vzniknou tu nová parkovací místa, chodník a úsek pro cyklisty. Součástí projektu je i úprava křižovatky ulic Divadelní a Purkyňova.

Hasiči v Havířově měli ve sběrném dvoře cvičení na radioaktivní materiál, našli tam rtuť

Dnes 10:27 | Havířov | Libor Běčák

Ve sběrném dvoře v Selské ulici v Havířově se v pondělí dopoledne konalo cvičení motivované nálezem radioaktivního materiálu.

Ve Skalici na Frýdecko-Místecku zabila elektřina muže u bazénu

Dnes 15:06 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tragicky skončil pohyb 51letého muže ze Skalice na Frýdecko-Místecku u bazénu. V neděli večer ho tam zasáhl elektrický proud.

Dvoudenní jablunkovský jarmark byl plný zábavy a město také rozdalo ocenění

Výročí udělení městských práv v roce 1560 si v Jablunkově připomněli dvoudenním jarmarkem.

Lidé hlasovali 50:50, o řešení participativního rozpočtu ve Studénce rozhodli radní

O vítězi letošního participativního rozpočtu ve Studénce rozhodovala až druhá veřejná anketa. Nakonec ale vzhledem k naprosté shodě hlasů musela definitivní verdikt vyslovit rada města

Na cestu kolem světa vyrazil Lukáš Podiuk z Bruntálu

Na cestu kolem světa se vydal Lukáš Podiuk z Bruntálu na svém motocyklu KTM 690 Enduro. Je prvním obyvatelem města, který se rozhodl pro takovou dlouhou cestu a ke startu ho přišli podpořit kamarádi, motorkáři i zástupci města. Lukáš není žádným začátečníkem. Má za sebou již několik předchozích cest a pobytů.

Muž se dusil bramborákem na slavnostech, museli ho oživovat

Včera 11:15 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři zasahovali v sobotu večer u muže v ohrožení života na Frýdecko-Místecku. Najednou mu zaskočil bramborák a začal se dusit. Jídlo se z něj nedařilo dostat a muž upadl do bezvědomí.

Palkovičtí převzali ocenění Vesnice roku na svých tradičních slavnostech

13. července 2024 21:44 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Palkovický miniexpres

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal tradiční Festival dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva.

Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst

Výstavba nových parkovišť a změna organizace parkování. To jsou aktuálně probíhající řešení, která mají ve Frýdku-Místku zajistit větší počet parkovacích míst pro osobní auta. Ze sídlišť se postupně vytlačují dodávky a dále se hledají plochy pro nová parkoviště.

Projekt Kola pro Afriku funguje už 12 let. Lidé stále zásobují sběrná místa

Dosloužilo vám staré kolo? Je například nepojízdné? Nemusíte ho vyhazovat, ale přinést na sběrné místo projektu Kola pro Afriku. Pomůžete tím dětem v Gambii překonávat velké vzdálenosti na cestě do školy. Každoročně tam tvůrci projektu odešlou na tisíc kol.

Pobeskydský aviatický klub otevřel hangár veřejnosti, představili se i modeláři

Prohlídka ultralehkých letadel nebo let na leteckém simulátoru. Ale i letové ukázky modelářů. Letiště v Místku – Bahně má za sebou tradiční letní akci Den otevřeného hangáru. Událost přilákala davy návštěvníků.

Mladí hasiči bojovali v požárním útoku O pohár SDH Frýdlant nad Ostravicí

Mladí hasiči a hasičky z celého okresu se utkali ve Frýdlantě v královské disciplíně požárního sportu – v požárním útoku. Sedmičlenná družstva si zasoutěžila už v patnáctém ročníku O pohár Sboru dobrovolných hasičů Frýdlant nad Ostravicí.

Záchranáři ve Frýdku-Místku dostali klíče od domů s byty pro seniory

11. července 2024 16:31 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Záchranáři mají občas problémy dostat se do domů, kde bydlí senioři. Město jim proto nechalo vyrobit kopie klíčů od domů zvláštního určení. Ty budou mít k dispozici ve všech výjezdových vozech a tím pádem se snadno, například v noci, dostanou do bytových domů.

Parkoviště u Sekerovy vily ve Frýdku-Místku už je ve výstavbě

11. července 2024 15:30 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst. Aktuálně už je v plném proudu stavba nového parkoviště na sídlišti Slezská. Hotové má být do konce roku. Navíc bude vytvořeno ze zatravňovacích dlaždic a nabídne také malou zelenou oázu.

Policie apeluje na bezpečnost chodců, v novém roce řeší desítky nehod i smrtelné srážky
Vydáno 19. ledna 2023 13:51, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
V novém roce přibyl extrémní počet střetů aut s chodci. Lidé jsou často velmi uspěchaní a nepozorní. Policie se proto zaměřila na intenzivní preventivní akce. Radí chodcům, jak se správně chovat v silničním provozu, a hlavně apeluje na to, aby byli za zhoršených podmínek vidět.

Dopravní policisté a preventisté se vydali v těchto dnech do ulic a upozorňují chodce na bezpečnost v silničním provozu.

Vladimíra Faferková, preventistka Policie ČR Frýdek-Místek: "Nyní v těch zimních měsících, kdy je snížená viditelnost, ráno ještě dlouho tma, večer se brzy stmívá, tak i proto, aby si chodci dávali pozor. Aby měli reflexní prvky na sobě. Aby byli dobře označení a aby je bylo vidět. A také zvýšené množství dopravní nehod s účastí chodců."
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: " Nejčastější jsou přitom střety s osobními automobily. Jen v průběhu prvních třinácti lednových dní zasahovaly týmy u dvaadvaceti tako zraněných. Ve více než polovině (12) případů, přitom došlo k nehodě v pozdnějších odpoledních, večerních, či časnějších ranních hodinách, tedy za šera nebo za tmy."
Tomáš Ács, dopravní policista: "Lidé spěchají, běží přes ty přechody pro chodce. A člověk se nedívá, běží, běží, protože někam spěchá a samozřejmě ho srazí auto. Tady tohoto bych se vyvaroval, když jdu k přechodu pro chodce, zpomalím, zastavím, podívám se."
Vladimíra Faferková, preventistka Policie ČR Frýdek-Místek: "Převážně mladí lidé mívají sluchátka nebo se dívají do mobilního telefonu. Tady tato nepozornost."

Chodci jsou poučeni, jak se mají správně chovat, na co si mají dávat pozor a také jim policisté rozdávají reflexní prvky.

Vladimíra Faferková, preventistka Policie ČR Frýdek-Místek: "Chodci by si měli uvědomit, že nemají absolutní přednost na přechodu pro chodce. Že jsou velmi zranitelní. Chodec je nejzranitelnější účastník provozu a je lépe, když počká, až vozidlo úplně zastaví. Naváže oční kontakt a pak může přejít. I během toho přecházení se pořád dívá a sleduje provoz. Neměli by dospělí zapomenout, že jsou příkladem pro děti, které se učí už odmalička přecházet přes cestu. A ti dospělí by pro ně měli být vzorem."

Policisté se také setkávají s neukázněností chodců a cyklistů na železničních přejezdech.

Tomáš Ács, dopravní policista: "Tam je světelné signalizační zařízení, svítí to tam, bliká to tam a lidé to absolutně ignorují. Jsou případy, kdy to lidé podlézají a jak ty zábrany spadnou, podlézají to, přecházejí to, i s kolem chodí. Lidé si to neuvědomují, občas, co se všechno může stát a bohužel jsme to my, jednotky IZS, které potom musí ty následky řešit."

Na silnicích policisté evidují od nového roku tři smrtelné dopravní nehody s účastí chodců. V Návsí navíc zemřely dvě ženy ve věku 83 a 76 let, které srazilo auto na přechodu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000035317/policie-apeluje-na-bezpecnost-chodcu-v-novem-roce-resi-desitky-nehod-i-smrtelne-srazky