Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Středoškoláci ze tří zemí soutěžili ve svařování na SOŠ Frýdek-Místek

Frýdek-Místek |

Na Střední odborné škole Frýdek-Místek proběhl 24. ročník mezinárodní soutěže ve svařování. Studenti mezi sebou poměřili zkušenosti v devíti kategoriích. Soutěž měla teoretickou i praktickou část a vše vyhodnocovala odborná porota.

Dílny Střední odborné školy Frýdek-Místek zaplnili mladí talentovaní svářeči z různých škol u nás i v zahraničí. Každý se tady snažil předvést ten nejlepší výkon.

Milan Bukva, soutěžící, Spojená škola Martin: - Jakou máš zkušenost s touto soutěží a jaké to pro tebe bylo? - "Organizace výborná, svařování taky dobré. Svařovalo se výborně, to už je jen o ruce a zkušenosti, zda to dobře zavaří." - Co bylo úkolem? - "Měl jsem svařit tupý svar, svisle, což je podle mě jeden z těch těžkých, s kořenem."
Jan Durčák, ředitel Střední odborné školy Frýdek-Místek: "Je to 24. ročník mezinárodní soutěže ve svařování o Zlatý pohár Linde. Navazujeme tak na tradiční soutěž, která tady probíhala. Bohužel po dobu tří let se tato soutěž kvůli covidu nekonala. No a chtěli jsme navázat, a to se myslím podařilo. Samozřejmě to není jenom naše zásluha. Obrovské poděkování patří našemu zřizovateli, který nám poskytl finance a který tuto soutěž velmi podporuje. Dále bych chtěl poděkovat všem sponzorům a firmám, které zajišťují tady tuto soutěž. A které nás také rovněž podporují."
Eduard Boščík, vedoucí praktické části soutěže: "Zájem bych řekl, že je celkem velký. Máme přihlášeno celkem 37 škol. Celkem 90 soutěžících. 7 škol je ze Slovenska 2 školy z Německa."

Studenti museli zvládnout teoretickou část, která obsahovala technologii a bezpečnost ve svařování. A v praktické části svařit dva materiály ve svislé poloze.

Eduard Boščík, vedoucí praktické části soutěže: "Hodnocení probíhá pomocí hodnotitelské jury, která je složená z odborníků z firem a ze zkušebních komisařů ze zkušebních organizací. Zaštiťuje to celé společnost ANB Česká republika a hodnotí se na tom povrch a kořen toho soutěžního vzorku." - Co je tam důležité? - "Je důležité, aby bylo správné převýšení povrchu a samozřejmě dobře provařený kořen."
Milan Bukva, soutěžící, Spojená škola Martin: - Jak je důležité to, čemu se věnuješ? To, co studuješ? Co ti to dává? - "Já už odmalička se věnuji strojařině. Můj dědeček je strojař a z různých hledisek mě to zaujalo a baví mě to. Takže se tomu věnuji dlouhý čas. Ať jde o CNC stroje, svařování nebo obrábění kovů."

Soutěžilo se ve čtyřech svařovacích metodách vždy v národních a mezinárodních kolech. Zajímavostí také byla kategorie svařování na virtuálním trenažéru.

Nahlásit chybu


K tématu

Studenti z šesti zemí soutěžili ve Frýdku-Místku o zlatý pohár ve svařování

Střední odborná škola Frýdek-Místek pořádala už 25. ročník mezinárodní soutěže ve svařování. Letos přijelo více než sto soutěžících z šesti zemí světa. Soutěž měla teoretickou i praktickou část a vše vyhodnocovala odborná porota v mezinárodním složení.

Na SOŠ F-M vyrábějí pokladničku pro vánoční sbírku. Podobu navrhla žákyně ZUŠ

30. října 2023 13:52 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Veřejná sbírka Vánoční strom ve Frýdku-Místku dostane novou bezpečnější pokladničku. Na jejím vzniku se podílejí žáci a studenti ve městě. Vítězný návrh podoby je od mladé dívky ze Základní umělecké školy a samotnou pokladničku už vyrábějí v dílnách Střední odborné školy Frýdek-Místek.

Ve Frýdku-Místku začali studovat budoucí hasiči. SOŠ PO obnovila po 13 letech výuku

7. září 2023 12:41 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Po 13 letech přerušení provozu obnovila výuku střední odborná škola požární ochrany. 30 studentů škola připraví na povolání profesionálních hasičů. V budoucnu by chtěla obor rozšířit o další třídu.


Opavou prošel slavnostní průvod k 800 let města. Zapojili se do něj školky, školy, sportovci i spolky

Včera 19:33 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opava slaví FEST. To byly dva dny plné zábavy úplně pro všechny, kterými vyvrcholily oslavy 800 let od první písemné zmínky o městě. Zahájeny byly slavnostním průvodem Setkání věků v čele s králem Přemyslem Otakarem I.

Ostravské včely budou mít pořádný výhled. Úly mají pod věží radnice

Věž nové radnice v Ostravě bude mít nový netradiční účel. Na ochoze totiž městské lesy chystají úly pro včely, které pomohou s opylováním květinových záhonů i stromů v Komenského sadech a okolí centra. Podle odborníků může být vysoko položený úl výhodou.

Letecká havárie na Opavsku byla námětem cvičení složek IZS

Včera 18:21 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Letadlo mělo po startu z letiště technické potíže, vzápětí se zřítilo a narazilo do stroje, který se zrovna chystal na start. V obou strojích bylo 20 lidí, kteří utrpěli různá zranění. Na místě byli i mrtví. Takový byl námět taktického cvičení složek integrovaného záchranného systému na Opavsku.

Krok za Šimonka vykonali v Novém Jičíně i policisté, hasiči a zdravotníci

V Novém Jičíně se uskutečnil 3. ročník benefiční akce Krok za Šimonka. Běžeckého závodu se zúčastnili i hasiči, policisté a zdravotničtí záchranáři - konal se na podporu chlapce, který trpí vzácnou metabolickou nemocí.

Dny města Orlové proběhly rovnou na čtyřech stagích

Dny města Orlové 2024 nabídly bohatý program plný hudby, tance a aktivit pro děti i dospělé.

Polská scéna TD předvedla ve Stonavě Šikmý kostel

Včera 13:46 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Stonavu nedávno poctila svou návštěvou polská scéna Těšínského divadla, která přinesla do místního kulturního domu PZKO jedinečný divadelní zážitek. Na programu byla hra „Šikmý kostel“, jejíž předlohou je stejnojmenná kniha Karin Lednické.

Program pro krajské volby představila SOCDEM. Kandidátku vede Svatopluk Němeček

Včera 12:38 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

V Ostravě představila svůj program pro krajské volby strana SOCDEM. Lídr kandidátky lékař Svatopluk Němeček se chce zaměřit na problémy ve zdravotnictví a dalšími prioritami strany je dostupné bydlení nebo levná energie.

Diamo rozšířilo imisní monitoring u heřmanické haldy

Včera 12:10 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Státní podnik Diamo rozšířil monitorování imisí kolem haldy Heřmanice v Ostravě. Nově se měří nepřetržitě na dvou místech. Mobilní stanice jsou umístěny v nejbližších obydlených místech od odvalu. Diamo chce 20. června představit, jak by mohla sanace haldy pokračovat.

Muži SK Stonava jedou na vítězné vlně

Včera 13:30 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Uplynulý víkend byl ve znamení bouřlivých sportovních vítězství. Čeští hokejisté dokázali na Mistrovství světa vybojovat zlato a z mistrovského titulu se radovali i fanoušci karvinských házenkářů. Radost z dalšího vítězství panovala ale také ve Stonavě. Muži SK Stonava vybojovali na domácím trávníku další body.

Ve Frýdku-Místku hořela střecha rodinného domu. Hasiči uchránili majetek za 4 miliony

Včera 10:41 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Pět jednotek hasičů zasahovalo v úterý krátce po poledni u požáru střechy rodinného domu ve Frýdku-Místku. Plameny hasiči krotili 40 minut a další půl hodinu požár likvidovali. Kvalitním a bleskovým zásahem uchránili majetek za 4 miliony korun. Celková škoda je tak zhruba 150 tisíc.

Mažoretky Clariss Frýdek-Místek přivezly medaile z Mistrovství ČR v mažoretkovém sportu

Mažoretky Clariss Frýdek-Místek mají za sebou účast na Mistrovství České republiky v mažoretkovém sportu. Početná výprava bojovala v téměř všech kategoriích, a nakonec vybojovala několik stříbrných i bronzových medailí.

Frýdek-Místek ocenil účastníky výzvy 10 000 kroků, jednotlivci ušli i přes 900 kilometrů

Mají rádi chůzi, proto se zapojili do výzvy 10 000 kroků. Ty nejlepší jednotlivce i týmy nyní ocenil Frýdek-Místek. V dubnové ti nejlepší nachodili v dubnové výzvě přes 900 kilometrů. Cílem akce je vrátit chůzi do běžného života a udělat něco pro své zdraví.

Ke stovce mají hasiči v Čeladné opravenou zbrojnici, časem bude i zbrusu nová budova

Sbor dobrovolných hasičů v Čeladné slaví letos 100. výročí založení. Oslava se bude konat v červnu. Dárek, opravené zázemí uvnitř hasičské zbrojnice, už převzali.

Čeladenští hasiči dostali ke stovce opravenou zbrojnici, oslava bude v červnu

Sbor dobrovolných hasičů v Čeladné slaví letos 100. výročí založení. I když se hlavní oslavy uskuteční v červnu, dopředu už si mohli převzít dárek - opravené zázemí uvnitř hasičské zbrojnice.

ADRA slaví 20 let dobrovolnictví v Česku. První centrum vzniklo ve Frýdku-Místku

ADRA slaví letos 20 let dobrovolnictví v České republice. Úplně první centrum přitom vzniklo ve Frýdku-Místku. Právě tady proběhla velká oslava spojená s poděkováním dobrovolníkům i klientům.

Nextbike propojil možnost sdílení kol mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou

Modrá sdílená kola přidala do své nabídky novou možnost. Lidé si mohou kolo půjčit ve Frýdku-Místku a vrátit ho v Ostravě, stejně tak i v opačném případě. Propojení obou měst bylo možné kvůli ideálnímu cyklistickému spojení.

Středoškoláci ze tří zemí soutěžili ve svařování na SOŠ Frýdek-Místek
Vydáno 1. května 2023 12:38, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Na Střední odborné škole Frýdek-Místek proběhl 24. ročník mezinárodní soutěže ve svařování. Studenti mezi sebou poměřili zkušenosti v devíti kategoriích. Soutěž měla teoretickou i praktickou část a vše vyhodnocovala odborná porota.

Dílny Střední odborné školy Frýdek-Místek zaplnili mladí talentovaní svářeči z různých škol u nás i v zahraničí. Každý se tady snažil předvést ten nejlepší výkon.

Milan Bukva, soutěžící, Spojená škola Martin: - Jakou máš zkušenost s touto soutěží a jaké to pro tebe bylo? - "Organizace výborná, svařování taky dobré. Svařovalo se výborně, to už je jen o ruce a zkušenosti, zda to dobře zavaří." - Co bylo úkolem? - "Měl jsem svařit tupý svar, svisle, což je podle mě jeden z těch těžkých, s kořenem."
Jan Durčák, ředitel Střední odborné školy Frýdek-Místek: "Je to 24. ročník mezinárodní soutěže ve svařování o Zlatý pohár Linde. Navazujeme tak na tradiční soutěž, která tady probíhala. Bohužel po dobu tří let se tato soutěž kvůli covidu nekonala. No a chtěli jsme navázat, a to se myslím podařilo. Samozřejmě to není jenom naše zásluha. Obrovské poděkování patří našemu zřizovateli, který nám poskytl finance a který tuto soutěž velmi podporuje. Dále bych chtěl poděkovat všem sponzorům a firmám, které zajišťují tady tuto soutěž. A které nás také rovněž podporují."
Eduard Boščík, vedoucí praktické části soutěže: "Zájem bych řekl, že je celkem velký. Máme přihlášeno celkem 37 škol. Celkem 90 soutěžících. 7 škol je ze Slovenska 2 školy z Německa."

Studenti museli zvládnout teoretickou část, která obsahovala technologii a bezpečnost ve svařování. A v praktické části svařit dva materiály ve svislé poloze.

Eduard Boščík, vedoucí praktické části soutěže: "Hodnocení probíhá pomocí hodnotitelské jury, která je složená z odborníků z firem a ze zkušebních komisařů ze zkušebních organizací. Zaštiťuje to celé společnost ANB Česká republika a hodnotí se na tom povrch a kořen toho soutěžního vzorku." - Co je tam důležité? - "Je důležité, aby bylo správné převýšení povrchu a samozřejmě dobře provařený kořen."
Milan Bukva, soutěžící, Spojená škola Martin: - Jak je důležité to, čemu se věnuješ? To, co studuješ? Co ti to dává? - "Já už odmalička se věnuji strojařině. Můj dědeček je strojař a z různých hledisek mě to zaujalo a baví mě to. Takže se tomu věnuji dlouhý čas. Ať jde o CNC stroje, svařování nebo obrábění kovů."

Soutěžilo se ve čtyřech svařovacích metodách vždy v národních a mezinárodních kolech. Zajímavostí také byla kategorie svařování na virtuálním trenažéru.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000036963/stredoskolaci-ze-tri-zemi-soutezili-ve-svarovani-na-sos-frydekmistek