Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Školáci z Frýdku-Místku zaznamenávali vzpomínky pamětníků pro projekt Příběhy 20. století

Frýdek-Místek |

Žáci vybraných základních škol z Frýdku-Místku se zapojili do projektu Příběhy našich sousedů. Jednotlivé týmy měly za úkol vyzpovídat pamětníky druhé světové války, období 50. let nebo normalizace. Výsledky své práce pak představily na společné prezentaci.

Marie Burkotová, pamětnice: "Jsem Marie Burkotová, narodila jsem se 21. 7. 1923. To byla jiná doba. Byli lidé poctiví a všechno bylo dobře. Jak přijel pan prezident Masaryk, tak jsme zpívali takové písničky. Neseme věnečky do Prahy, věnečky tatíčkovi. To jsem už chodila do školy."

Tak začíná jedna z devíti zpovědí, které postupně zpracovali žáci osmých a devátých tříd zapojení do letošního projektu Příběhy našich sousedů. V Rytířském sále frýdeckého zámku se sešlo devět týmů, pět bylo přímo z Frýdku-Místku.

František Graclík, žák 8. třídy, Základní škola Frýdek-Místek: "Zapojil jsem se do toho, protože dějepis mě baví. Paní učitelka sháněla lidi, tak jsem se přihlásil."

Hlavním úkolem bylo s pamětníky natočit rozhovor, který může být použit do rozhlasového pořadu Příběhy 20. století.

Barbara Konderlová, koordinátorka projektu Příběhy našich sousedů: "Krom toho mají ty děti za úkol to zpracovat buď jako videoreportáž, animovaný film, rozhlasovou reportáž, případně komiks. V tom jich podporujeme, učíme je, jak to mohou zpracovat a také jim nabízíme workshopy, jak vůbec takové pamětníky vyzpovídat. Celé to končí dneškem, závěrečnou slavnostní prezentací. Takže se děti učí i prezentovat."

Pamětníci všech generací žákům zavzpomínali na různé události. Například na životickou tragédii z druhé světové války, potravinové lístky nebo sovětská okupační vojska.

Marta Němcová, pamětnice: "Přišla jsem ke Slezanu a tam stál tank, vojáci se samopaly a nepustili nás vůbec do zaměstnání. Tak já jsem trochu ještě rusky mluvila, tak jsme se s nimi dohadovali, ať nás pustí a oni řekli, že nás nepustí, že až přijde velitel. Přišel velitel, tak ten nás pustil, ale stejně jsme pracovali a mezi námi pořád chodili vojáci se samopaly, po dvoře. No bylo to hrozné."
Marie Doležalová, pamětnice: "Matka ukrojila chleba a zamkla. K večeři krajíček chleba nebo ke snídani a chleba byl zamčený. Vzali vůz a šli jsme sbírat mrtvé mezi brambořištěm. Po poli se hledali mrtví vojáci, to bylo strašné."
Barbara Konderlová, koordinátorka projektu Příběhy našich sousedů: "Děláme to hlavně kvůli dětem, aby poznaly historii trošku jinak. Protože když se seznámí s nějakým poutavým příběhem, tak tu historii potom vnímají úplně jinak. A děláme to i proto, aby ty dvě generace se nějak protnuly. Jak těch starších, tak těch mladších. Aby se vzájemně nějak respektovaly. A myslím, že toto je vždycky taková přidaná hodnota toho projektu."
Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Já si myslím, že je to velmi zajímavé, kdy naše děti se setkávají s těmi seniory, pamětníky, kdy získávají informace o tom, jak žili, jaké prožili mládí. A všechny tady tyto věci zaznamenávají. Myslím si, že je to hodně poučí, zjistí, jaké jsou jejich priority. Tenkrát byly v tom životě. Dneska už je to úplně všechno jinak."

Žáci zároveň získali za prezentace ocenění a drobné dárky.

Nahlásit chybu


K tématu

Školáci vyzpovídali pamětníky moderních dějin a doplnili archiv Post Bellum

25. května 2024 9:57 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Čtyři novojičínské základní školy se zapojily do projektu společnosti Post Bellum “Příběhy našich sousedů”. Žáci vyzpovídali pamětníky a z jejich vzpomínek vytvořili rozhlasovou reportáž. Tu prezentovali před publikem v aule radnice.

Novojičínští školáci doplnili svými reportážemi svědectví paměti národa

Čtyři novojičínské základní školy se zapojily do projektu společnosti Post Bellum “Příběhy našich sousedů”. Žáci vyzpovídali pamětníky moderních dějin a z jejich vzpomínek vytvořili rozhlasovou reportáž. Tu prezentovali v aule radnice.

Chátrající kulturní památka na náměstí ve Frýdku-Místku má projít opravou

Zdevastovanou kulturní památku na Zámeckém náměstí ve Frýdku-Místku čeká rekonstrukce. Chystanou opravu rohové budovy na začátku Hluboké ulice potvrdil aktuální vlastník objektu. Dům chátrá již od 80. let, s pracemi se má začít v roce 2025.


Americký developer představil projekt průmyslové zóny v Karviné

Americká developerská společnost spolu se zástupci MS kraje představila podobu plánované průmyslové zóny v Karviné. Moderní průmyslová zóna o velikosti 330 tisíc metrů čtverečních by měla po dokončení přinést Karvinsku 4500 nových pracovních míst.

Na Rudné ve Svinově postupně zdemolují mosty, provoz bude sveden vždy na druhou polovinu

Včera 8:24 | Ostrava-město | Libor Běčák

V úterý 26. listopadu 2024 začne rekonstrukce mostů na Rudné ulici v Ostravě-Svinově. Oba mosty silnice I/11 budou zdemolovány a do roku 2026 nahrazeny novými konstrukcemi. Po dobu prací bude zachován obousměrný provoz v jednom pruhu pro každý směr. Projekt za 95,6 milionu Kč slibuje životnost nových mostů minimálně 100 let.

Rozsvícení vánočních stromů bude letos na obou náměstích ve Frýdku i v Místku

Frýdek-Místek letos poprvé uskuteční rozsvěcení stromu v obou částech města. K tradičnímu hojně navštěvovanému rozsvěcení na náměstí Svobody přidá komornější akci na Zámeckém náměstí. To bude navíc během dvou adventních víkendů bez aut.

Diamantová svatba znamená 60 let společného života

Včera 11:07 | Bruntál | Karel Soukop | Jesenický expres

Psal se říjen roku 1964. Do společného svazku manželského tehdy vstoupili v Táboře dva snoubenci Bohuslav a Helena. V tomto svazku přečkali mnohá dobrá i složitá období a dnes jejich krásné manželství trvá přesné 60 let. Ve stupnici našich svateb se tato svatba nazývá svatbou diamantovou.

Možnosti studia i zaměstnání pro vycházející žáky na veletrhu Artifex

Včera 10:52 | Bruntál | Karel Soukop | Jesenický expres

Veletrh Artifex je pravidelnou příležitostí pro vycházející žáky základních škol, jak získat cenné informace. Na prezentacích středních škol i firem ze širokého regionu si mohou své budoucí povolání nebo studium na místě přímo osahat.

Pytláci mořských želv byli odsouzeni díky spolupráci Zoo Liberec a ZOO Ostrava

Včera 8:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.

Zvuk bubnů v Čeladné burcoval k ochraně dětí před násilím

Čeladenskou mateřskou školou se nesl hlasitý zvuk bubnů, který upozornil na Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. K projektu Bubnovačka se tu připojili v rámci pravidelné lekce muzikoterapie.

Archeologové v Opavě objevili středověké sídliště i velmi vzácnou poutní láhev

20. listopadu 2024 19:13 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Na budoucí stavbě jižního obchvatu Opavy od léta probíhal archeologický výzkum. A přinesl vzácné objevy. Vedle velmi dobře dochovaných pozůstatků germánského osídlení z mladší doby římské byl velkým překvapením objev středověkého sídliště.

V centru Ostravy už stojí vánoční strom. Má 11 metrů a přijel ze Svinova

20. listopadu 2024 12:07 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Vánoční strom, který se letos stane ozdobou Ostravských Vánoc to měl tentokrát jen kousek. Darovala ho totiž rodina, která žije v ostravském obvodu Svinov. Na jeho usazování na Masarykovo náměstí se pyšný majitel přišel osobně podívat.

Město pořídilo nové kotce do orlovského psího útulku

20. listopadu 2024 16:15 | Orlová | Monika Ociepková | Orlovský miniexpres

Orlovský útulek dokončuje realizaci nových moderních kotců v místním útulku, které výrazně zlepší podmínky pro toulavé a opuštěné psy.

Frýdek-Místek ocenil nejlepší účastníky podzimní výzvy 10 000 kroků

Podzimní výzva 10 000 kroků měla opět velký ohlas. Za Frýdek-Místek se do ní zapojil rekordní počet účastníků a týmů. Společně ušli více než 86 tisíc kilometrů a prvenství za okres slavil tentokrát tým z frýdecko-místeckého magistrátu.

Děti z česko-polského pohraničí v Jablunkově soutěžily, jak ovládají své nářečí

19. listopadu 2024 10:07 | Jablunkov | Libor Běčák | Jablunkovský miniexpres

Děti žijící na českém i polském břehu řeky Olše se v Jablunkově účastnily soutěže, ve které prokazovaly, jak ovládají své nářečí.

Lidé se složili na nové varhany pro kostel v Chlebovicích u Frýdku-Místku

18. listopadu 2024 15:37 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Kostel v Chlebovicích získal nové varhany. Jejich výroba trvala 4 roky a náklady na majestátní nástroj dosáhly téměř čtyř milionů korun. Finance získala farnost převážně z darů veřejnosti a přispělo i město a kraj. Nové varhany jsou nejen hudebním, ale i uměleckým přínosem pro celý kostel.

Knihovna Frýdek-Místek zve na nový festival hudby, literatury i umění

18. listopadu 2024 13:32 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Frýdek-Místek bude centrem literatury, hudby a divadla díky novému festivalu LiMiTy. Knihovna připravila čtyřdenní program plný besed, koncertů a workshopů na různých místech města. První ročník unikátního projektu slibuje mimořádné kulturní zážitky.

Složky IZS cvičily ve Frýdku-Místku zásah proti aktivnímu střelci

18. listopadu 2024 11:21 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Záchranné složky mají za sebou velké cvičení proti aktivnímu střelci. Hlavním cílem akce bylo ověření vzájemné spolupráce a postupů. Mimo jiné také procvičení poskytování přednemocniční neodkladné péče velkému množství zraněných.

Palkovice letos získaly řadu prestižních ocenění

15. listopadu 2024 12:39 | Palkovice | Libor Běčák | Palkovický miniexpres

Po úspěchu v soutěži Vesnice roku získaly Palkovice další významná ocenění. Ta souvisí se stavbou nového Domu služeb s radnicí.

Školáci z Frýdku-Místku zaznamenávali vzpomínky pamětníků pro projekt Příběhy 20. století
Vydáno 29. června 2023 12:10, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Žáci vybraných základních škol z Frýdku-Místku se zapojili do projektu Příběhy našich sousedů. Jednotlivé týmy měly za úkol vyzpovídat pamětníky druhé světové války, období 50. let nebo normalizace. Výsledky své práce pak představily na společné prezentaci.

Marie Burkotová, pamětnice: "Jsem Marie Burkotová, narodila jsem se 21. 7. 1923. To byla jiná doba. Byli lidé poctiví a všechno bylo dobře. Jak přijel pan prezident Masaryk, tak jsme zpívali takové písničky. Neseme věnečky do Prahy, věnečky tatíčkovi. To jsem už chodila do školy."

Tak začíná jedna z devíti zpovědí, které postupně zpracovali žáci osmých a devátých tříd zapojení do letošního projektu Příběhy našich sousedů. V Rytířském sále frýdeckého zámku se sešlo devět týmů, pět bylo přímo z Frýdku-Místku.

František Graclík, žák 8. třídy, Základní škola Frýdek-Místek: "Zapojil jsem se do toho, protože dějepis mě baví. Paní učitelka sháněla lidi, tak jsem se přihlásil."

Hlavním úkolem bylo s pamětníky natočit rozhovor, který může být použit do rozhlasového pořadu Příběhy 20. století.

Barbara Konderlová, koordinátorka projektu Příběhy našich sousedů: "Krom toho mají ty děti za úkol to zpracovat buď jako videoreportáž, animovaný film, rozhlasovou reportáž, případně komiks. V tom jich podporujeme, učíme je, jak to mohou zpracovat a také jim nabízíme workshopy, jak vůbec takové pamětníky vyzpovídat. Celé to končí dneškem, závěrečnou slavnostní prezentací. Takže se děti učí i prezentovat."

Pamětníci všech generací žákům zavzpomínali na různé události. Například na životickou tragédii z druhé světové války, potravinové lístky nebo sovětská okupační vojska.

Marta Němcová, pamětnice: "Přišla jsem ke Slezanu a tam stál tank, vojáci se samopaly a nepustili nás vůbec do zaměstnání. Tak já jsem trochu ještě rusky mluvila, tak jsme se s nimi dohadovali, ať nás pustí a oni řekli, že nás nepustí, že až přijde velitel. Přišel velitel, tak ten nás pustil, ale stejně jsme pracovali a mezi námi pořád chodili vojáci se samopaly, po dvoře. No bylo to hrozné."
Marie Doležalová, pamětnice: "Matka ukrojila chleba a zamkla. K večeři krajíček chleba nebo ke snídani a chleba byl zamčený. Vzali vůz a šli jsme sbírat mrtvé mezi brambořištěm. Po poli se hledali mrtví vojáci, to bylo strašné."
Barbara Konderlová, koordinátorka projektu Příběhy našich sousedů: "Děláme to hlavně kvůli dětem, aby poznaly historii trošku jinak. Protože když se seznámí s nějakým poutavým příběhem, tak tu historii potom vnímají úplně jinak. A děláme to i proto, aby ty dvě generace se nějak protnuly. Jak těch starších, tak těch mladších. Aby se vzájemně nějak respektovaly. A myslím, že toto je vždycky taková přidaná hodnota toho projektu."
Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Já si myslím, že je to velmi zajímavé, kdy naše děti se setkávají s těmi seniory, pamětníky, kdy získávají informace o tom, jak žili, jaké prožili mládí. A všechny tady tyto věci zaznamenávají. Myslím si, že je to hodně poučí, zjistí, jaké jsou jejich priority. Tenkrát byly v tom životě. Dneska už je to úplně všechno jinak."

Žáci zároveň získali za prezentace ocenění a drobné dárky.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000037977/skolaci-z-frydkumistku-zaznamenavali-vzpominky-pametniku-pro-projekt-pribehy-20-stoleti