Primátoři a starostové měst a obcí v celé republice se už léta zasazují o to, aby mohli regulovat počet heren na "své" půdě. Jen ve Frýdku-Místku jich je evidováno 92. Obecně závaznou vyhláškou je sice možné hrací automaty eliminovat a finance z nich putují do městských rozpočtů, avšak peníze z takzvaných videoterminálů už putují na ministerstvo financí.
Eva Richterová (ČSSD), primátorka Frýdku-Místku: "Absolutně všichni, kteří jsme byli v senátu přítomni, jsme, po docela dlouhé diskuzi, dospěli k naprosto jednoznačnému hlasování, že totiž novela předložená senátem, týkající se loterijního zákona, je vhodná ke schválení."
Petr Vícha, autor novely loterijního zákona: "Zákon půjde ve sněmovně do výboru a pak půjde na plénum sněmovny. Já předpokládám, že bude předmětem velkého zájmu také lobistů ze strany hazardního průmyslu. A doufám, že ho uplatní i obce."
První relevantní informace by měly být známy přibližně do měsíce. V každém případě by loterijní zákon přivítali nejen zastupitelé, ale také policisté.
Petr Lessy, vedoucí územního odboru vnější služby Frýdek-Místek: "Stává se nám, že v některých místech je opravdu vysoká koncentrace těchto heren, což samozřejmě přináší vedlejší nežádoucí produkty. Nejen známé gemblérství, ale zaznamenáváme také velký počet narušení veřejného pořádku. Týká se to takových těch non stop heren a podobně."
Ve Frýdku-Místku se navíc hraje 4x více než v Americe. Podle statistik investuje každý občan do různých hazardních her zhruba 12 tisíc korun.