První mezinárodní výměna s názvem Strážci životního prostředí - mládež pro zelené iniciativy, nápady a řešení se odehrála v datech 16. - 24. 10. 2024.
Pavel Vítek, Silesian Society for Solidarity: “Účastníci z Česka, Slovenska, Portugalska, Litvy, Polska a Itálie během ní se během ní nejen přiučili o environmentálních tématikách, ale rovněž se přímo zapojili například také do úklidu lesů či výsadby přes 1000 stromů na Jablunkovsku za spolupráce s Lesy ČR.”
Druhý mezinárodní projekt, který byl pořádán ve dnech 12. - 20. 11. 2024, nesl název Rapsodie v zeleném aneb Jak harmonizovat zelený životní styl s finanční prosperitou mládeže.
Pavel Vítek, Silesian Society for Solidarity: “Tato výměna mládeže snoubila environmentální tématiky s konceptem finanční gramotnosti a udržitelného podnikání. Kromě těch českých se jí účastnili rovněž mládežníci ze Srbska, Litvy, Maďarska, Rumunska a Polska. Účastníci měli během výměny šanci vyzkoušet si nové metody vzdělávání formou speciálních simulačních aktivit, které měly za cíl rozvinout jejich kompetence a smysl pro podnikavost. Do projektu jsme rovněž zapojili i udržitelné podniky z našeho regionu a jejich představitele, s nimiž měli účastníci možnost si pohovořit, například ostravskou firmu Nilmore, zabývající se cirkulárním oblečením, či také těšínskou tiskárnu FINIDR.”
Každý den byly pořádány mezikulturní večery, během nichž účastníci představili země, z nichž pocházejí, své tradiční tance, pokrmy a tradice.
Na podobné mezinárodní výměny Erasmus+ zaměřené i na jiné tématiky mohou zdarma jakožto účastníci vycestovat všichni občané naší země do 30 let a lidé s trvalým pobytem v ČR.