Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nebezpečné stromy z Palkovic musely pryč. Obec je nahradila novou výsadbou

  • Palkovice,

Tak jako vše v životě lidském, ani v životě stromů nic netrvá věčně a jak se říká, žádný strom neroste do nebe. Proto je potřeba stromy hlídat a v případě jejich napadení škůdcem či nemocí, je třeba je z bezpečnostních důvodů pokácet. Tak se děje i v Palkovicích, které se ale vždy snaží pokácené stromy nahradit.

“Tím, že rubeme staré stromy, snažíme se vysazovat náhradní výsadbu, kdy jsme v loňském a předloňském roce nasadili zhruba 1500 stromů po Palkovicích a na Mylsíku do různých alejí, jak švestek, líp, dubů, habrů, takže se snažíme tu náhradní výsadbu důsledně dodržovat, samozřejmě na základě nějakých dotací ze Státního fondu životního prostředí a z jiných náhradních výsadeb,” sdělil starosta 

Pokácení se nevyhnula ani lípa v tzv. lokalitě u lípky, kam si místní odnepaměti chodívali v létě zchladit hlavu a která během letních bouří prý chytala blesky. Bohužel lípa za posledních deset let chřadla a její pokácení bylo nezbytné. 

“Při kácení se přišlo na to, že byla vevnitř celá vyhnilá, opravdu živořila, do kmene byly nabité nějaké hřebíky, kramle, takže jsme usoudili, že jsme udělali dobře, když jsme ji pokáceli. Nasadili jsme tu nový, sice dub, protože lípám se v Palkovicích kvůli jmelí moc nedaří, takže si myslíme, že ten dub tady bude mít lepší životnost, a doufáme, že lidé budou spokojeni. Bude tu instalována ještě i lavička, takže si myslíme, že lidé si i na ten dub v lokalitě u lípky nakonec zvyknou,” řekl Bača.

V tomto roce na podzim obec vysadí ještě dalších zhruba 200 stromů a keřů.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy