Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé si připomněli tragédii na Dole Dukla

  • Havířov,

Je to 57 let, co došlo k tragédii na Dole Dukla nedaleko Havířova. Uctít památku horníků, kteří v pod zemí zahynuli, si přišli pozůstalí, spolupracovníci i vedení radnice.

Sedmý červenec roku 1961 se navždy zapsal jako smutný a tragický den, při kterém na dole Dukla v Dolní Suché vyhaslo 108 lidských životů. Onoho dne horník, který procházel v jedné z chodeb kolem pásového dopravníku, náhodou zachytil ramenem o páku zařízení a uvedl do pohybu gumový pás. Nikdo netušil, že v podzemí vznikne požár. Odpolední směně už záchranáři nedokázali pomoci. Uctít památku svých kamarádů chodí k pietnímu památníků každoročně i pan Vladimír Čadil.

“Prožívá se to velice těžce, protože hodně kamarádů a kolegů tam zůstalo a zahynulo. Já jsem potom musel s mojí partou dodělat jejich práci. My jsme na pracoviště přišli po tom, co odešli záchranáři,” zavzpomínal na tragédii bývalý předák Vladimír Čadil.

Pietního aktu se zúčastnili i další pamětníci, či rodinní příslušníci. Mluvit o tragédii kvůli bolesti, nemohou ani po mnoha letech. Mnozí si pokládají otázku, zda se tato tragédie musela stát.

“Já si myslím, že došlo k sérii nešťastných událostí, nepříznivých okolností a k individuálním selháním. Určitě na tom hlavní podíl viny nese málo pokory a respektu k lidem,” řekla při pietním aktu primátorka Havířova Jana Feberová (ČSSD).

Celý areál bývalého dolu Dukla se postupně připravuje pro průmyslovou zónu. Radnice prozatím neuvažuje, že by se památník důlního neštěstí přestěhoval na jiné místo.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy