Reklama

Městská část Životice se chce oddělit od Havířova

Městská část Životice se chce oddělit od Havířova. Což znamená vypsání referenda. Místní si chtějí o dění v obci rozhodovat sami. Odmítají také výstavbu obchvatu. Radnice s tím nesouhlasí.

Stáhnout video
Reklama

Havířovská radnice se dozvěděla závažnou věc. Městská část Životice, ve které žije zhruba 1300 obyvatel, se chce osamostatnit.

“Založili jsme spolek Životice Sobě. Jeho programem je příprava referenda. Hlavním důvodem je ovlivnění života v obci a plánovaný obchvat, který by rozdělil Životice,” řekl předseda spolku Životice Sobě Kamil Kapera.

Členové spolku tvrdí, že podpora ze strany obyvatel je velká.

“Když je to malá obec, tak si řeší všechno sama a rychle. Například, když nasněží, tak si to uklidíme sami. Nebudeme čekat, až přijede někdo z města. To se týče i oprav či sečení trávy,” dodal člen spolku Marek Hanák.

Z iniciativy spolku byl doslova zaskočen předseda občanské komise.

“Údajně ve spolku jsou tři členové komise. Přitom nikdo o tomto problému na schůzích nemluvil,” řekl předseda občanské komise Pavel Merta.

Členové spolku už o svém záměru informovali vedení radnice. Ta tvrdí, že na to mají místní obyvatelé legitimní právo, nicméně s oddělením nesouhlasí.

“V případě, že by k tomu došlo, tak to Životice velmi poškodí. Vznikla by malá obec, která by pravděpodobně měla velký problém pokrýt své potřeby. Občané by asi velmi rychle poznali, že je lepší být součástí velkého města,” uvedl primátor města Josef Bělica (ANO).

Kdy se bude v Životicích konat referendum, ještě není jasné. Podle spolku k tomu dojde ale v letošním roce.

ReklamaTragédie v Oradur-Sur-Glane / výstava

05.02. 16:00 - 14.01. 18:00
Havířov, Památník Životické tragédie, Havířov-Životice

Podmalby na skle / výstava

19.02. 16:00 - 31.12. 18:00
Karviná, Výstavní síň, Karviná

Obrázky z dějin Petřvaldu / výstava

07.03. 16:00 - 28.02. 18:00
Karviná, Technické muzeum Petřvald

DEFENDIT CORDIS s.r.o.
Karviná
od 14 740 Kč

Detail

PROIN - projekce a realizace staveb, s.r.o.
Karviná
od 30 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu