Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Městská část Životice se chce oddělit od Havířova

  • Havířov,

Městská část Životice se chce oddělit od Havířova. Což znamená vypsání referenda. Místní si chtějí o dění v obci rozhodovat sami. Odmítají také výstavbu obchvatu. Radnice s tím nesouhlasí.

Havířovská radnice se dozvěděla závažnou věc. Městská část Životice, ve které žije zhruba 1300 obyvatel, se chce osamostatnit.

“Založili jsme spolek Životice Sobě. Jeho programem je příprava referenda. Hlavním důvodem je ovlivnění života v obci a plánovaný obchvat, který by rozdělil Životice,” řekl předseda spolku Životice Sobě Kamil Kapera.

Členové spolku tvrdí, že podpora ze strany obyvatel je velká.

“Když je to malá obec, tak si řeší všechno sama a rychle. Například, když nasněží, tak si to uklidíme sami. Nebudeme čekat, až přijede někdo z města. To se týče i oprav či sečení trávy,” dodal člen spolku Marek Hanák.

Z iniciativy spolku byl doslova zaskočen předseda občanské komise.

“Údajně ve spolku jsou tři členové komise. Přitom nikdo o tomto problému na schůzích nemluvil,” řekl předseda občanské komise Pavel Merta.

Členové spolku už o svém záměru informovali vedení radnice. Ta tvrdí, že na to mají místní obyvatelé legitimní právo, nicméně s oddělením nesouhlasí.

“V případě, že by k tomu došlo, tak to Životice velmi poškodí. Vznikla by malá obec, která by pravděpodobně měla velký problém pokrýt své potřeby. Občané by asi velmi rychle poznali, že je lepší být součástí velkého města,” uvedl primátor města Josef Bělica (ANO).

Kdy se bude v Životicích konat referendum, ještě není jasné. Podle spolku k tomu dojde ale v letošním roce.

Nahlásit chybu


K tématu
Hakan Foods s.r.o.Karviná
Karviná
od 19 700 Kč/měsíc

Detail

RegioJet a.s. - nástupní místo Havířov, Bohumín
Havířov
od 25 000 do 38 000 Kč/měsíc

Detail

BĚLA - služby s.r.o. - okres Karviná
Karviná
od 3 000 do 13 000 Kč/měsíc

Detail