Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stát se chystá zakročit proti množírnám, lidé to vítají

  • Havířov,

Až na deset let by mohl jít do vězení člověk, který chová psy v takzvaných množírnách. To je jen jedno z opatření, které chystají zákonodárci. Podle odborníků je ale základem zřízení centrálního registru.

Je to několik let, co se i díky naší televizi podařilo odhalit velkou množírnu psů na Frýdecko-Místecku. Zákony byly ale na majitele krátké a vyvázl jen s pokutami. To by se ale mělo změnit. Množitelům bude hrozit až desetileté vězení. 

“Měli by krutě trestat takové lidi, hodně krutě," řekla starší žena.

“Já si myslím, že ano. Konečně zakročili,” dodala jiná paní.

Chovatelé také budou potřebovat licenci na provoz své činnosti. Novela veterinárního zákona počítá také s povinným čipováním štěňat ještě před prodejem.

"Pokud nebude načipovaný, tak my ho nebudeme očkovat na vzteklinu a v tom případě porušuje zákon. V takovém případě budeme takového majitele muset nahlásit, ale předpokládám, že se to bude upřesňovat,”  řekla veterinářka Markéta Miturová.

Andrea Dunová z Havířova, která zachránila desítky psů z množíren tvrdí, že kroků se musí udělat více.

"V dnešní době neexistuje jednotný registr. Registrů je spoustu a nejsou mezi sebou vzájemně propojené. Jedna věc je zavést centrální registr a další přesně rozhodnout, kdo bude mít povinnost zvíře registrovat. Jestli to bude majitel, nebo v součinnosti s veterinárním lékařem,” vysvětlila Andrea Dunová.

Pokud se zákonodárci dohodnou, nová pravidla by měla začít platit od ledna 2020.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy