Reklama

Havířov začne stavět další velkou retenční nádrž

  • 20. února 2019,
  • 12:46,
  • Havířov,
  • Bára Kelnerová

Vody v krajině ubývá. Havířov je jedním z prvních měst, které na to reaguje výstavbou retenčních nádrží. Užitkovou vodu bude město využívat na zavlažování zeleně, nebo čištění komunikací.

Reklama

V loňském roce se havířovská radnice pustila do výstavby retenční nádrže na Městském fotbalovém stadionu. Stavba je před kolaudací a už brzy se voda začne využívat k zavlažování trávníků.

“Nádrže mají obsah 120 kubíků a zimní období nám dalo tu příležitost, že když tály sněhy, tak se nám nádrže naplnily až skoro po okraj,” řekl správce stadionu Miroslav Polák.

Město se nyní chystá na ještě větší stavbu. Retenční nádrž začne radnice stavět pod tímto parkovištěm v městské části Šumbark.

“Parkoviště v současné době slouží jako zádržné parkoviště pro hřbitov. Bude v podzemí, takže nebude ubraná plocha pro parkování ,” uvedla vedoucí oddělení investic Kateřina Mikulová.

“Chceme udržet vodu v krajině, chceme ušetřit finanční prostředky. Vodu můžeme využít na zalévání, čištění nebo při zásahu hasičů,” vysvětlil náměstek primátora Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL).

Krok Havířova vnímají pozitivně i odborníci. Upozorňují však na jedno úskalí.

“Otázka potom je, jak je to s jakostí používané vody, protože pokud se jedná o neprůtočnou nádrž, malou a mělkou nádrž, dojde k vytvoření podmínek pro rozvoj sinic,” vysvětlil hydrolog ČHMÚ Radek Vlnas.

Radnice hledá i další lokality, kde chce postavit retenční nádrže. Rovněž si bude chtít sáhnout na peníze z ministerstva životního prostředí z programu dešťovka.
Antonín Goryl
Karviná
od 15 000 Kč do 18 000 Kč

Detail

Těšínská stavební s.r.o.
Karviná
od 18 000 Kč do 22 000 Kč

Detail

Mediaservis, s.r.o.
Karviná
od 6 700 Kč do 13 350 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Dny NATO spolu s Radegastem

Více PR článků
Zavřít reklamu