Klíšťata jsou už aktivní, je nejvyšší čas na očkování

  • 11:45,
  • Havířov ,

Díky mírné zimě jsou už aktivní klíšťata. Jedinou ochranou proti nebezpečné klíšťové encefalitidě je očkování. Přesto, že lidé začínají mít větší zájem o vakcínu, Česká republika stále patří mezi země s nízkou proočkovaností.

Počet nakažených lidí klíšťovou encefalitidou stoupá. Ročně takto onemocní zhruba 700 dětí i dospělých. Jelikož jsou klíšťata v letošním roce aktivní už dříve, je nejvyšší čas na očkování. Nemoc způsobuje zánět mozkových blan. Pacienti mohou mít i trvalé následky.

“Ta správná doba spíš byla od podzimu a v zimních měsících, protože nyní už je teplo a klíšťata začínají dělat problémy. Ale než se neočkovat vůbec, tak raději i v tuto dobu. Základní schéma je tří dávkové a potom je přeočkování buď po třech, nebo po pěti letech. Záleží na věku,” řekl primář infekčního oddělení NsP Havířov Ivo Mifek.

Vakcíny lidem předepisují praktičtí lékaři, nebo v očkovacích centrech. V letošním roce je zájem mnohonásobně vyšší a lékárny musí očkovací látky objednávat častěji.

“Vzhledem k tomu, že se klíšťata už začala objevovat, očkování se již rozběhlo plným proudem. To je dobře, protože osvěta je masivní, nemoc je zákeřná a nebezpečná a je dobře, že jsou lidé proočkování. To znamená, že zájem je velký,” doplnil vedoucí lékárny NsP Havířov Luboš Vejmola.

“Já se nebojím. Moje maminka sice skoro zemřela na encefalitidu, ale já se i přes to očkovat nechci,” řekl žena.

“Já jsem nyní nechala syna očkovat. Má za sebou první vakcínu,” dodala jiný paní.

Přesto, že je v letošním roce vyšší zájem o očkování, Česká republika patří v porovnání například s Německem nebo Rakouskem mezi země s nízkou proočkovaností.
Farma Bezdínek s.r.o.
Karviná
od 18 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

EUROLINE s. r. o.
Karviná
od 30 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků