Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Klíšťata jsou už aktivní, je nejvyšší čas na očkování

  • Havířov,

Díky mírné zimě jsou už aktivní klíšťata. Jedinou ochranou proti nebezpečné klíšťové encefalitidě je očkování. Přesto, že lidé začínají mít větší zájem o vakcínu, Česká republika stále patří mezi země s nízkou proočkovaností.

Počet nakažených lidí klíšťovou encefalitidou stoupá. Ročně takto onemocní zhruba 700 dětí i dospělých. Jelikož jsou klíšťata v letošním roce aktivní už dříve, je nejvyšší čas na očkování. Nemoc způsobuje zánět mozkových blan. Pacienti mohou mít i trvalé následky.

“Ta správná doba spíš byla od podzimu a v zimních měsících, protože nyní už je teplo a klíšťata začínají dělat problémy. Ale než se neočkovat vůbec, tak raději i v tuto dobu. Základní schéma je tří dávkové a potom je přeočkování buď po třech, nebo po pěti letech. Záleží na věku,” řekl primář infekčního oddělení NsP Havířov Ivo Mifek.

Vakcíny lidem předepisují praktičtí lékaři, nebo v očkovacích centrech. V letošním roce je zájem mnohonásobně vyšší a lékárny musí očkovací látky objednávat častěji.

“Vzhledem k tomu, že se klíšťata už začala objevovat, očkování se již rozběhlo plným proudem. To je dobře, protože osvěta je masivní, nemoc je zákeřná a nebezpečná a je dobře, že jsou lidé proočkování. To znamená, že zájem je velký,” doplnil vedoucí lékárny NsP Havířov Luboš Vejmola.

“Já se nebojím. Moje maminka sice skoro zemřela na encefalitidu, ale já se i přes to očkovat nechci,” řekl žena.

“Já jsem nyní nechala syna očkovat. Má za sebou první vakcínu,” dodala jiný paní.

Přesto, že je v letošním roce vyšší zájem o očkování, Česká republika patří v porovnání například s Německem nebo Rakouskem mezi země s nízkou proočkovaností.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy