Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

50. ročník Bludovických dožínek, tradiční akci se v Havířově stále daří

  • Havířov,

V Bludovicích o víkendu oslavili svátek sklizně. Dožínky byly v letošním roce výjimečné, protože se konal již padesátý ročník. Slavnost začala průvodem od statku, a to díky rodině Kotulových.

“Po mnoha letech jsme měli průvod s historickým traktorem, který statkář využívá běžně pro Havířov v květech, takže my jako hospodáři a kapela jsme jeli na ozdobeném voze a za námi šlo cirka 120 účinkujících v krojích, takže jsme přes polovinu Bludovic šli průvodem,” řekl gazda a místopředseda PZKO Marek Bystroň.

V areálu PZKO čekál na návštěvníky bohatý program na novém vylepšeném pódiu.

“V letošním roce, tím že to jsou jubilejní 50 dožínky, tak se měli pozváno hodně hostů. Byl samozřejmě lokální soubor Vonička, tak náš lokální soubor „Blendovice“. Měli jsme soubor z Polska, který se jmenuje Zelený javor, soubor z Bystřice. Každý soubor měl svoji kapelu, jak cimbálovku, tak tradiční moravskou,” dodal gazda.

Dožínkový chléb a věnec v letošním roce poputuje až polskému prezidentovi.

“Zajímavostí je, že ten věnec s námi pojede za dva týdny do Polska. Jsme pozváni na celostátní polské dožínky. Jsou to prezidentské dožínky, takže dostaneme požehnání od pana prezidenta Polské republiky, takže to bude pro nás velká čest reprezentovat Těšínské Slezsko a Českou republiku v Polsku,” objasnila gazdova žena Lucyna Bystroň.

K dožínkám patří i tradiční jídlo a pití. Kuchaři se opět nenechali zahanbit.

“Chodíme pravidelně, jsme asi počtvrté a užíváme si to. Poprvé jsme s naší maličkou, takže super. Úžasná akce,” řekl mladý tatínek.

“Když jsem se tu poprvé ocitl před 22 lety, tak jsem ochutnal tuto specialitu, která se jmenuje místní řečí Mělonka, a je to úžasná věc. Je to vlastně mleté maso plněné takovou směsí a pečené na ohni. A od té doby, hlavně kvůli tomu, jsem každoroční účastník,” řekl nadšený návštěvník.

“Prakticky jsem na všech dožínkách, které byly. No na těch prvních asi ne, ale tak účastním se každým rokem. Účinkuji, takže zpívám s kapelou. Kdysi jsem vedla soubor, je mi to velmi blízké a zdá se mi, že letošní dožínky byly opravdu výjimečné,” dodala návštěvnice. 

Tak jako na jiných zábavách nemohla chybět tombola. Lidé mohli vyhrát například hrábě, pytel zrní, prostě věci, které musí mít každý hospodář.
Bohemia Marten Plus s.r.o. - LIDL Havířov Šumbark
Havířov
od 12 600 Kč/měsíc

Detail

Ristorispetto s.r.o. - Karviná
Karviná
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

ORKA systems, s.r.o. - pracoviště Ka
Karviná
od 30 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků