Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Domov seniorů v Havířově bude testovat návštěvy, děti ale musí na odběrové místo

  • Havířov,

Jakmile se rozhodlo, že vláda umožní návštěvy v domovech seniorů, začali lidé ihned volat a zjišťovat podmínky. Domovy se ale musely vypořádat během krátké doby s nákupem nových testů, i co dělat, pokud chtějí vzít rodinní příslušníci za svým seniorem děti.

Vymyslet během tří dnů organizační systém, tak aby se vše zvládlo, bylo pro domovy náročné. I v Havířově chtěli od soboty začít bezpečně pouštět ke klientům návštěvy. Do toho ještě museli nakoupit nové antigen testy, protože se nedoporučuje kvůli vyúčtování používat ty stávající. Testovat nemají domovy jako povinnost, nicméně v Havířově se rozhodli jít touto cestou. Na Heliosu se musí nejdříve návštěvy telefonicky objednat.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: “Rezervační systém jsme spustili ve čtvrtek. Mohu říct, že na sobotu je kapacita vyčerpána, ale lidé se průběžné hlásí na další dny. Pondělky a dál. Tady ten rezervační systém má pouze středisko Helios, a to především z důvodu jiné cílové skupiny uživatelů, kdy jsme opravdu nuceni tu kapacitu u těch návštěv omezit na přijatelnou úroveň. Když vezmu, že jedno poschodí má 26 klientů a mám tam ten rezervační systém nastavený na 24 návštěv denně."

Na středisku Luna mohl domov vyčlenit více pracovníků pro testování. Není tak nutné se rezervovat.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: "Antigenní test nemůže být starší 48 hodin, takže co tři dny, co se týká antigenního testu. Pokud prodělali covid infekci, tak je to 90 dnů. V podstatě mohou bez testu chodit na návštěvy a pokud je to PCR test, tak je to to samé, jako u antigen testu."

Paní Eva Wojnarová před několika týdny prodělala infekci. Už si vyžádala lékařské potvrzení.  Jaké myslíte, že bude setkání s otcem?

Eva Wojnarová, dcera klienta: “Chce se mi plakat, nechci ani na to myslet. Myslím, že se už těšíme obě strany. Ne jen já, ale i má sestra a všechny naše děti. Já si myslím, že to bude příjemné, možná trochu plačtivé a na závěr veselé.”

Lidé, kteří chtějí vzít do domova na návštěvu děti do 15 let, musí postupovat jinak.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: “Nedoporučujeme návštěvy dětí do 15 roků. Nejsme schopni udělat testy u těchto dětí. Ani ze zákona bychom neměli, nesmíme odebírat vzorky. Tady bych byl opravdu opatrný a pokud by někdo s dětmi chtěl, tak prosím, aby šli na odběrové místo, kde bude to dítě natestváno, aby to po nás nežádali."

Testování návštěv v domově Helios budou probíhat v budově. Lidé tak nebudou muset čekat venku.

Návštěvy v podstatě za stejných podmínek, co se týče testování, umožní i pobytové zařízení sociálních služeb.

Milan Černý, ředitel SsmH: "Návštěvy budou umožněny dvakrát v týdnu, a to ve středu a v sobotu od 15 hodin. Termín zahájení je od soboty 5. prosince. Za druhé návštěvy jsou omezeny v počtu osob a čase a samozřejmě po celou dobu návštěvy musí být používány osobní ochranné pomůcky dýchacích cest, což je respirátor FFP2.”

Veškeré důležité informace naleznou návštěvníci na webových stránkách domova seniorů i sociálních služeb.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy