Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé bez domova zažívají kvůli mrazům perné dny

  • Havířov,

V noci z neděle na pondělí spadly teploty až k mínus 20 stupňům. I v azylovém domě v Havířově byli připravení využít maximální kapacitu. Lidem bez domova se nyní snaží pomoci také sociální služby, které spustily provoz i o víkendech.

Pokud udeří takto silné mrazy, lidem, kteří žijí na ulici jde o život. Armáda spásy v Havířově byla připravena otevřít i všechna místa k sezení. Kapacita ale zcela naplněna nebyla.

Andrea Schmidová, vedoucí Azylového domu a noclehárny pro muže AS: “Tím, že včera tak mrzlo, tak příjem na noclehárnu jsme udělali o něco dříve a dneska mohli být na noclehárně do 9 hodin rána. Což bylo o pár hodin déle, protože standardně odcházejí v sedm hodin ráno. I letos v zimě poskytujeme uživatelům, kteří nedocházejí do našich služeb noclehárny, iglu, což je nouzový přístřešek a momentálně tuhle možnost využívají dva lidé.”

Například tento muž nechtěl využít Armádu spásy a i nedělní noc strávil venku.

anketa: “Se spaním to nemám dobré, já spávám pod mostem. Tak dá se to, ale ráno už je zima. To už jsou obavy, že člověk může umrznout. Můžu jít i na azyl bydlet, ale to je na každém člověku.”


Během dne mohou lidé bez domova využívat nízkoprahové centrum Sociálních služeb města Havířova a to i o víkendu. Kvůli vládním opatřením se tam ale lidé musí v intervalech střídat.

Michal Fabian, vedoucí nízkoprahového centra pro osoby bez přístřeší: “Kapacita zařízení, když je běžný režim, tak je 20 lidí v jednom okamžiku. Nicméně nyní vlivem celostátních opatření na onemocnění covid, jsme museli tu kapacitu několikrát snižovat. Teď v tuto chvíli je kapacita šest osob na hodinu a půl. Takto se tady ti klienti musí prostřídat a musí to všechno stihnout.”

To znamená, uvařit si jídlo, umýt se, popřípadě převléct se do suchých věcí, to vše jste schopni jim nabídnout?

Michal Fabian, vedoucí nízkoprahového centra pro osoby bez přístřeší: “Ano určitě jsme. Také tady máme výbornou spolupráci s organizací ADRA, která nám dodává potravinové balíčky klientům a z těchto balíčků kolegyně s pomocí klientů vaří jídlo tak, aby ho už měli třeba přichystané na ráno. Další možnost je ještě taková, že když přijde opravdu mrazivé období, tak se snažíme spolupracovat s různými provozovateli. Teď je to například Restaurace Radnice, která nám na Vánoce i na Silvestra uvařila pro klienty polévku a teď zvažujeme, že v průběhu následujícího období, budeme znovu oslovovat radnici, aby nám pro klienty začala polévky znovu vařit.”
anketa: “Přišel jsem se tady poradit, protože jsem se nově ocitl na ulici a zatím mi pomáhají dobří kamarádi a přátelé. Bylo to mojí hloupostí, trochu jsem zaspal a byly tam i drogy, nezodpovědnost. Upřímně, sám jsem zůstal čumět, že jsem zůstal na ulici, přitom jsem nic špatného neprovedl, si myslím.”
anketa: “Na Azylovém domě tady v Havířově. Jsem vděčný, že poskytují tady takové služby občanům jako jsme my, kteří nemají kam jít a třeba tam tu mrazivou noc přečkají. Mají tam velice dobré sociální služby, za což tedy vedení děkuji.”

Mrazivá noc se očekávala i v pondělí. Proto terénní pracovníci Armády spásy vyjedou večer do ulici, aby popřípadě pomohli lidem před umrznutím.

Nahlásit chybu


K tématu
Ing. Alexandra Lisztwanová - polyfunkční dům Orlová
Orlová
od 120 do 135 Kč/hod.

Detail

BĚLA - služby s.r.o. - okres Karviná
Karviná
od 3 000 do 13 000 Kč/měsíc

Detail

Úklid WAWA s.r.o.–Karviná
Karviná
od 3 000 do 10 000 Kč/měsíc

Detail