Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hasiči z Životic varují, aby lidé nezkoušeli vůbec vstupovat na přehrady

  • Havířov,

Hasiči varují, aby lidé vůbec nezkoušeli vstupovat na vodní hladiny. Jednotka z Havířova-Životic se při kontrole Těrlické přehrady ihned propadla do vody. Situaci hasiči využili pro nácvik záchrany.

Vstupovat na Těrlickou či Žermanickou přehradu je v těchto dnech velmi nebezpečné. Vodní plocha nestihla zamrznout a každému, kdo by na ni chtěl jen zkusit vstoupit hrozí, že se propadne. Sílu ledu změřili dobrovolní hasiči z Havířova-Životic. Už po pár metrech se začali propadat.

Zoroslav Blaho, SDH Havířov-Životice: "Tloušťka ledu není dostatečně silná, i když se tak zdá. Je to velice nebezpečné. Při nácviku jsme mohli vidět sami, že se kolegové propadali pod tím ledem. To znamená pro veřejnost absolutně nevhodná tloušťka ledu. Mrznout by mělo delší dobu, aby bezpečná tloušťka ledu dosahovala 15 centimetrů, nejlépe dvacet. A to musí panovat teploty až mínus dvacet stupňů a ideálně čtrnáct dnů."

Nejdůležitější je, aby za žádných okolností člověk nevstupoval na vodní plochu sám. Než se začne třeba kamarád pokoušet o záchranu tonoucího, měl by nejdříve zavolat o pomoc hasiče.

Robert Ponzer, SDH Havířov-Životice: "Snažíme se nacvičit jakékoliv varianty vytažení. Ať už bez prostředků, jenom s klackem, který najdeme, nebo s prostředky, které máme k dispozici. Na laně pokud člověk ještě komunikuje, je při vědomí zkoušíme házecí pytlík, pokud už není, jde pro něj záchrance, který je jištěný na laně. Ostatní ze břehu se ho snaží vytáhnout.”

Pokud se pod člověkem led prolomí, do několika sekund ucítí velký třes. Tělo se snaží rychle vyrábět teplo. Po 15 minutách upadá do bezvědomí a tonoucím začínají selhávat orgány. 

Robert Ponzer, SDH Havířov-Životice: "Pokud už se propadnete do toho ledu, zachovat duchapřítomnost. Jak cítíte, že se propadáte, roztáhněte ruce, ať se zachytíte o let a nesklouznete pod led. Pokud to jde, zkusit se na ten led vytáhnout, ale nestoupat si,  ale spíše plazením se dostat ke břehu. Pokud by vás to mělo úplně vyčerpat a je někdo poblíž, tak zůstat opřený o led, snažit se být při vědomí a počkat buď na lidi ze břehu, pomohou vám, nebo ihned volat záchranné složky. Já bych chtěl také požádat o to, abyste nepouštěli na vodní plochu, říční toky, které také zamrzají ani zvířata, také se mohou propadnout. Tam hrozí, že majitel toho zvířete bude chtít udělat pro záchranu všechno a v té vodě skončí také a pokud není nikdo poblíž, může to mít tragické následky.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy