Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stávka horníků před 89 lety si v Horní Suché vyžádala jeden život

  • Havířov,

Na počátku třicátých let minulého století vrcholila světová finanční krize. Ta postihla i nejchudší část obyvatel havíře a jejich rodiny. Vedení Jámy František chtělo zavést jen dvě, nebo tři směny v týdnu. 29. března 1932 se proto chystala stávka horníků a dělníků.

Vše začalo u Dělnického domu, kde se sešlo zhruba 500 lidí. Četnictvo ale záhy demonstranty rozprášilo.

Josef Žerdík, místostarosta Horní Suché: "Načež stávkující se odebrali do nedalekého lesíka Chrost, kde přišla velká posila z šachet a fabrik z okolí. K tomuto shromáždění dorazil  komunistický senátor Mikulíček, který chtěl podpořit stávkující a vytvořit podmínky pro řádnou stávku.”

Četníci ale zavolali posily a shromáždění bylo opět rozpuštěno. Horníci už i posílení alkoholem se odebrali na ulici Stonavskou, kde dále demonstrovali. Bohužel po první světové válce bylo mezi lidmi hodně zbraní.

Josef Žerdík, místostarosta Horní Suché: "V minulosti se tradovalo, že četníci začali střílet do stávkujících, ale ono to tak pravda není a první stříleli stávkující. Stříleli do vzduchu a stříleli i po četnících. Načež bylo několik strážníků zraněno a to už byly přivolány posily z Ostravy a došlo k tomu nejhoršímu, že se začalo střílet do horníků a dnes tomu je 89 let, kdy zemřel Ladislav Karwinský, který umřel na průstřel plic.”

Tato tragická událost měla vliv na ukončení stávky a 1. dubna se horníci opět vrátili do práce . V roce 1962 byla k této události odhalena pietní plaketa akademického sochaře Karla Vávry, kterou obec nechala v loňském roce restaurovat.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy