Manipulace se zbraní, nutná sebeobrana, ochrana proti chemickým zbraním, či poskytnutí první pomoci. S tím vším se mohli seznámit žáci osmých tříd v Havířově. Branný závod O putovní pohár osvobození pro ně opět připravila Československá obec legionářská společně s armádním plukem z Opavy. Stále častěji se i v souvislosti s válkou na Ukrajině mluví o zavedení branné výchovy zpět do škol.
Petr Kaňa, předseda Československé obce legionářské Havířov: "Já bych byl jednoznačně pro zavedení branné výchovy do škol. Ty děti se seznámí s tím, jak si mohou poskytnout tu nejzákladnější ochranu, tu nejzákladnější pomoc v případě nějakého problému."
anketa: příslušník 53. pluku průzkumu a elektronického boje Opava: "Každý občan by měl mít evakuační zavazadlo s věcmi na sedm dní, nějakou vodu, ochranné pomůcky a tyto věci by se už měly do společnosti vštěpovat i přes ty školy."
Petr Tomas, učitel, ZŠ Ke Studánce Orlová: "Já bych byl pro brannou výchovu, jelikož jsem byl voják na vojenském útvaru 8522 v Chebu a teď jsem byl na školení Pokos v Ostravě, takže bych to rád vyučoval brannou výchovu."
anketa: "Branná výchova by byla dobrá ve škole, abychom věděli, co máme dělat a jak se máme o sebe starat.”
anketa: "Myslím si, že je to důležité, musíme to prostě vědět. Je to základní věc.”
Branná výchova ze škol oficiálně zmizela v roce 1991. Zda a v jaké formě by se mohla vrátit, není jasné. Shoda není prozatím mezi politiky ani odbornou veřejností.