Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Žáci v Havířově zažili s armádou branný závod, výuku by uvítali i ve škole

  • Havířov,

Už potřetí se v Havířově konal pro žáky společně s armádou branný závod, na kterém padla i otázka, zda by se tato výchova měla vrátit zpět do škol vzhledem k současné situaci. Z vyučování branná výchova zmizela v roce 1991.

Manipulace se zbraní, nutná sebeobrana, ochrana proti chemickým zbraním, či poskytnutí první pomoci. S tím vším se mohli seznámit žáci osmých tříd v Havířově. Branný závod O putovní pohár osvobození pro ně opět připravila Československá obec legionářská společně s armádním plukem z Opavy. Stále častěji se i v souvislosti s válkou na Ukrajině mluví o zavedení branné výchovy zpět do škol.

Petr Kaňa, předseda Československé obce legionářské Havířov: "Já bych byl jednoznačně pro zavedení branné výchovy do škol. Ty děti se seznámí s tím, jak si mohou poskytnout tu nejzákladnější ochranu, tu nejzákladnější pomoc v případě nějakého problému."
anketa: příslušník 53. pluku průzkumu a elektronického boje Opava: "Každý občan by měl mít evakuační zavazadlo s věcmi na sedm dní, nějakou vodu, ochranné pomůcky a tyto věci by se už měly do společnosti vštěpovat i přes ty školy." 
Petr Tomas, učitel, ZŠ Ke Studánce Orlová: "Já bych byl pro brannou výchovu, jelikož jsem byl voják na vojenském útvaru 8522 v Chebu a teď jsem byl na školení Pokos v Ostravě, takže bych to rád vyučoval brannou výchovu."
anketa: "Branná výchova by byla dobrá ve škole, abychom věděli, co máme dělat a jak se máme o sebe starat.”
anketa: "Myslím si, že je to důležité, musíme to prostě vědět. Je to základní věc.”

Branná výchova ze škol oficiálně zmizela v roce 1991. Zda a v jaké formě by se mohla vrátit, není jasné. Shoda není prozatím mezi politiky ani odbornou veřejností.

Nahlásit chybu


K tématu
Správa železnic, státní organizace Bohumín
Bohumín
od 30 000 Kč/měsíc

Detail