Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kraj investuje do rekonstrukce čističky odpadních vod havířovské nemocnice, sníží se zápach

  • Havířov,

Kraj bude investovat zhruba 30 milionů korun do komplexní rekonstrukce čističky odpadních vod havířovské nemocnice. Celé zařízení už je ve špatném technickém stavu a lidé si také začali stěžovat na zápach.

Čistička odpadních vod havířovské nemocnice byla postavena v roce 1969. A podle toho také vypadá její současný stav, který je na hraně své životnosti.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: “Tím, že má ta čistička 60 let, tak technologicky funkčně posledních deset let nebyla zcela optimální. Už mí předchůdci ve funkci ředitele nemocnice Havířov poukazovali na to, že je velmi důležité tu rekonstrukci udělat. Jelikož se jedná o výstavbu v jednotkách několika desítek milionů korun, tak nemocnice ze svého rozpočtu na to neměla samozřejmě nikdy peníze. Jsme velmi rádi, že kraj to jako prioritní investici považoval.”

Nemocnice v poslední době obdržela také stížnosti od lidí, kteří upozorňují na zápach.

Jaroslav Kania (ANO), náměstek hejtmana MSK: “V určitých momentech, kdy je vyšší teplota, nebo změna tlaku, tak ty zápachy obtěžují okolí. Z toho důvodu jsme se rozhodli, že zahájíme výběr zhotovitele na rekonstrukci celé čističky odpadních vod a celkové náklady čítají 31 milionů korun.”
Petr Baránek, provozně-technický náměstek Nemocnice Havířov: “To řešení spočívá v tom, že budou zbourány tyto odkalovací nádrže, plus objekt, který stojí tady za mnou, kde v současné době probíhá tepelná sterilizace těch odpadů. A tím pádem i plocha pro odpařování zápachu bude jen několik metrů čtverečních, bude naprosto minimalizována.”

To znamená, že celý ten proces bude probíhat v podzemí a tudíž ten zápach by neměl být takový?

Petr Baránek, provozně-technický náměstek Nemocnice Havířov: “Ano, technologie bude z velké části v podzemí, nebo ukrytá v objektu, který tady zůstane. Před areálem čističky odpadních vod se setkávají dvě potrubí. Jedno vede z hlavní nemocniční budovy a druhé vede z infekčního pavilonu. Nová technologie bude postavena tak, že budeme chemickou cestou přečišťovat pouze odpady přicházející z infekčního pavilonu. Pokud nastane období, jako bylo například nedávno covidové období, tak je možné tato potrubí spojit do jednoho a budeme chemicky přečišťovat veškeré odpadní vody, které půjdou z nemocnice.”

Rekonstrukce čističky odpadních vod by měla začít nejpozději v říjnu a potrvá devět měsíců.

Nahlásit chybu


K tématu
Správa železnic, státní organizace Bohumín
Bohumín
od 30 000 Kč/měsíc

Detail