Havířov celoročně bojuje s přemnoženými potkany. Problémem je, že v komunálním odpadu je mnoho zbytků jídla a tak hlodavci mají stálý přísun potravy. Podle některých lidí, by se dal problém jednoduše vyřešit.
Lubomír Kminiak, občan Havířova: “Hlavní problém je, že žádná popelnice nemá špunty zespodu, nevíme z jakého důvodu se vyndaly. Tím pádem tam potkani běžně chodí za jídlem a mají nadbytek stravy. Byl jsem se informovat u výrobce a říkal, že ty špunty se nesmí vyndávat, že tam plní určitou funkci a když tam je zespodu otvor v každé popelnici pět centimetrů, takže se nedivme, že oni to mají jako supermarket. Pokud se tam ty špunty zpět nevrátí, tak deratizace má minimální účinek a jsou to zbytečně vyhozené peníze.”
A máte tady teď ty potkany?
Lubomír Kminiak, občan Havířova: “Jsou tady pravidelně každý večer jak chodím, tak jsem si toho začal všímat a je jich tady tak minimálně deset, dvanáct potkanů pravidelně. Říkám fotbalový mančaft a je tam jedna taková veliká, já jí říkám big mama a prostě do toho 5 cm otvoru ani pomalu nevleze. Takže máme se na co těšit.”
Město si ale myslí, že i když by byly v otvorech zátky, potkan si k potravě najde jinou cestu.
Iveta Grzonková, vedoucí odboru komunálních služeb: “V podstatě v Havířově i v jiných městech se používá ve 100% stejný typ nádob. Tam je možnost ucpání těch dolních otvorů, ale jejich funkčnost je naprosto jasná, protože nádoby nejsou vždy uzavřeny občany tak, aby tam nedocházelo k napršení vody. Takže ty otvory mají sloužit k odtoku, snižuje se celková hmotnost odpadu, takže určitě to je funkční řešení, které má smysl. Neříkáme, že neřešíme se svozovou společností v místech, kde evidujeme vyšší výskyt, tak hledáme i toto, nějaké zabezpečení, ale celkový výskyt potkanů určitě nezávisí na otvorech v nádobách. Jedná se spíše o to, že v nádobách zůstávají zbytky jídel, potkani k tomu mají přístup i horními víky, takže oni si prostě hledají zdroj potravy.”
Například v Karviné zátky z kontejnerů nevytahují.
Lukáš Hudeček, mluvčí karvinského magistrátu: “Vyndávají se pouze pokud se očekává nějaký silný déšť, aby ta voda mohla s kontejnerů odtéct, aby potom mohli popeláři v pohodě ty popelnice vysypat do vozidla. S tím, že někdy ty špunty samy odpadnou, nebo je lidé odstraní, tak je nahrazujeme.”
Nicméně technické služby v Karviné vypozorovali, že zásadní vliv na výskyt potkanů zátky nemají. Jelikož potkan nemá přirozeného predátora, jediným způsobem likvidace je deratizace.
Iveta Grzonková, vedoucí odboru komunálních služeb: "Celoročně město eviduje podněty občanů, nebo si děláme svoje vlastní šetření na místě. Lokality, kde ten výskyt je potvrzený, tak se v průběhu celého roku objednává deratizační firma. Navíc město v loňském roce vydalo obecně závaznou vyhlášku, kde je nařízená speciální ochranná deratizace, která proběhne znova v dubnu a v říjnu letošního roku."