Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Virtuální realita učí zdravotníky havířovské nemocnice lépe komunikovat a reagovat na krizové situace

Havířov |  | Havířovský expres

Virtuální realita a umělá inteligence stále častěji pronikají do běžného života. Zdravotníky havířovské nemocnice učí komunikaci a jako první prošli workshopem členové paliativního týmu.

V životě mohou nastat chvíle, kdy je potřeba citlivě sdělit pacientovi či rodinnému příslušníku závažnou zprávu. Virtuální realita a umělá inteligence nabízí simulace, kde mohou zdravotníci procvičovat různé scénáře pomocí interaktivního 3D prostředí. V havířovské nemocnici se konala třetí série workshopů, na kterých se zdravotníci procvičovali v komunikaci.

Martina Jurigová, zdravotní sestra, lektorka komunikace ComGuide: “My jsme vytvořili novou aplikaci ve virtuální realitě, kde mají zdravotníci možnost mluvit s virtuálním pacientem a vyzkoušet si, jaké to je sdělit mu nějakou závažnou zprávu. Ať už to, že mu zemřela manželka, nebo to, že je nevyléčitelně nemocný a je to proto, že jsme v praxi viděli a jsme svědky toho, že celá řada zdravotníků v téhle situaci neví, jak reagovat, jak s těmi pacienty mluvit a velmi často to pak vede ke konfliktům, nebo k nějakým nedorozuměním na obou stranách a ty situace nejsou úplně vhodně řešené. Takže proto jsme vyvinuli tuto aplikaci, aby zdravotníci si to mohli vyzkoušet tyto situace na nečisto v nějakém bezpečném prostředí a naučit se, jakými technikami závažné zprávy sdělit.”

Pro zdravotníky byl nácvik krizové komunikace vnímán velmi pozitivně.

Monika Neškerová, všeobecná sestra oddělení ARIM: "Myslím, že nácvik této krizové komunikace s pacienty závažné zprávy pomocí virtuální reality má velkou budoucnost vzhledem k tomu, že spousta zdravotnického personálu se toho bojí, obává se té situace, která by mohla nastat. Bojí se těch reakcí živých pacientů, tak takto mají bezpečně možnost si vyzkoušet komunikaci s tím virtuálním pacientem. Na tu svou větu vidí okamžitou odpověď. Ta umělá inteligence opravdu dobře reaguje. Naše skupina měla pánovi oznámit, že během dopravní nehody, kdy byli odvezeni do nemocnice, jeho manželku museli akutně operovat a jeho manželka na sále zemřela a my jsme museli s touto informací pracovat a museli jsme to citlivě sdělit tomu pacientovi a cokoliv jsme řekli, tak ten pacient hned reagoval. Jako koordinátor paliativního týmu jsem měla možnost si toto školení vyzkoušet už dvakrát. Chtěla bych to moc doporučit svým kolegům zdravotníkům. Je to neocenitelná zkušenost v tom, že nikomu neublíží, nikdo je nebude hodnotit, nikdo je nebude soudit."
Renáta Tydlačková, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči: “Vybrali jsme pro první skupinu, která prošla školením virtuální reality skupinu, která se věnuje paliativě v naší nemocnici. Čili, byli to členové paliativního týmu. Jak lékaři, tak sestry. Paliativní tým je skupina sester a lékařů, kteří se věnují pacientům, kteří mají závažné onkologické i neonkologické onemocnění a ta péče vyžaduje trochu jiný přístup. Je to péče i na sklonku života.”

Účastníci workshopu získali neocenitelnou zkušenost a následně budou v komunikaci proškolováni i další zdravotníci havířovské nemocnice.

Nahlásit chybu


K tématu

Žáci ZUŠ B. Martinů vyzdobili kresbou dětské oddělení v havířovské nemocnici

6. června 2023 15:59 | Havířov | Bára Kelnerová

Nemocnice se obrátila na mladé výtvarníky ze ZUŠ Bohuslava Martinů, zda by jim svou tvorbou nepomohli zpříjemnit dětské oddělení. Dobrý skutek udělala i škola ze Šumbarku, která ušila pro děti polštáře.

Nemocnice v Havířově zorganizovala Den rodiny pod širým nebem

10. června 2023 9:46 | Havířov | Monika Danková

Po vydařené loňské akci nazvané Den rodiny pod širým nebem uspořádala Nemocnice v Havířově další ročník. Na návštěvníky čekal bohatý program plný informací z oblasti porodnictví, obezitologie nebo prevence rakoviny.

Havířovská nemocnice se otevřela veřejnosti na Dni rodiny

7. června 2023 11:46 | Celý MS kraj | Monika Danková

Po vydařené loňské akci nazvané Den rodiny pod širým nebem uspořádala Nemocnice v Havířově další ročník. Na návštěvníky čekal bohatý program plný informací z oblasti porodnictví, obezitologie nebo prevence rakoviny.


Vážná dopravní nehoda v Ostravě, dvě mladé dívky vstoupily pod projíždějící auto

Dnes 9:13 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Složky IZS zasahovaly v pátek odpoledne v Ostravě-Zábřehu na křižovatce ulic Výškovická a ulice U Studia u vážné dopravní nehody. Ve tři čtvrtě na pět převzali operátoři tísňové volání o střetu osobního vozidla se dvěma chodci. Na místo okamžitě vyjel lékařský tým ze základny v Zábřehu, dvě posádky rychlé zdravotnické pomoci a také policisté a hasiči. Záchranáři byli u zraněných během pěti minut.

Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Novojičínská ZUŠka proměnila městský park ve velké pódium

Novojičínské Smetanovy sady obsadili hudebníci, tanečníci, zpěváci a výtvarníci ze základní umělecké školy. Touto přírodní uměleckou scénou se připojili k celorepublikovému festivalu ZUŠ Open.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

Tradičně na několika místech se bude letos opět odvíjet program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku.

Mladí hasiči z Horní Suché měli na závodech premiéru, obsadili krásné páté místo

Mladí dobrovolní hasiči rádi trénují požární útok i štafetu uzlů. Ještě více ale mají rádi závody a poměřování sil s ostatními družstvy. A to mohli při konání osmého kola mládežnické ligy, kde mělo svou premiéru i družstvo z Horní Suché.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohli zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Fakultní nemocnici Ostrava pomáhá 125 dobrovolníků. Pacienti díky nim přicházejí na jiné myšlenky

23. května 2024 20:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V ostravské Fakultní nemocnici nemocnici v současné době působí 125 dobrovolníků. Zajišťují servis nejen v kavárnách na onkologické a hematoonkologické klinice, ale pomáhají i odbornému personálu vyplnit čas pacientů.

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO

23. května 2024 19:57 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Městský fotbalový klub Havířov upořádal pro všechny prvňáky velkou náborovou akci

Havířovský Městský fotbalový klub se opět zapojil do akce Měsíc náborů. Na hřišti si děti vyzkoušely nejen práci s míčem. Klub věří, že po náboru získá do svých řad až 50 nových dětí.

Radnice v Havířově zvažuje udělat z dětské skupiny školku

23. května 2024 20:54 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Rodiče, kteří dávají své malé děti do městské dětské skupiny v Havířově, jsou v nejistotě. Radnice bude muset na čas uzavřít budovu kvůli nutné rekonstrukci. Po otevření by zařízení fungovalo jako mateřská škola.

Farma Bezdínek otevřela nový skleník a energocentrum

V současnosti největší producent rajčat v Česku. To je Farma Bezdínek v Dolní Lutyni. Pro ještě větší zvýšení produkce nově zahájila provoz dalšího skleníku. Zároveň zde bylo otevřeno nové energocentrum, aby byla farma více energeticky nezávislá.

MFK Havířov uspořádal pro děti velkou náborovou akci

23. května 2024 11:07 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Městský fotbalový klub se opět zapojil do akce Měsíc náborů. Na hřišti si děti vyzkoušely nejen práci s míčem. Klub věří, že budou děti ze zábavného dopoledne nadšené a v září se už některé z nich zapojí do prvního turnaje.

Radnice v Havířově zvažuje udělat po rekonstrukci budovy z dětské skupiny školku

23. května 2024 10:39 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Rodiče, kteří dávají své malé děti do městské dětské skupiny v Havířově, jsou v nejistotě. Radnice bude muset na čas uzavřít budovu kvůli nutné rekonstrukci. Město zvažuje, že by po otevření už zařízení fungovalo jako mateřská škola.

Mláďata čápů přišla o jednoho z rodičů, z hnízda je musela odebrat záchranná stanice

22. května 2024 21:51 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Záchranná stanice Bartošovice musela odebrat z hnízda čtyři malé čápy. O ty se staral jen jeden z rodičů. Šance na přežití mláďat je vysoká a i pravděpodobnost, že si samice najde nového partnera a opět zahnízdí.

Virtuální realita učí zdravotníky havířovské nemocnice lépe komunikovat a reagovat na krizové situace
Vydáno 23. února 2024 10:15, Havířov, Bára Kelnerová
Virtuální realita a umělá inteligence stále častěji pronikají do běžného života. Zdravotníky havířovské nemocnice učí komunikaci a jako první prošli workshopem členové paliativního týmu.

V životě mohou nastat chvíle, kdy je potřeba citlivě sdělit pacientovi či rodinnému příslušníku závažnou zprávu. Virtuální realita a umělá inteligence nabízí simulace, kde mohou zdravotníci procvičovat různé scénáře pomocí interaktivního 3D prostředí. V havířovské nemocnici se konala třetí série workshopů, na kterých se zdravotníci procvičovali v komunikaci.

Martina Jurigová, zdravotní sestra, lektorka komunikace ComGuide: “My jsme vytvořili novou aplikaci ve virtuální realitě, kde mají zdravotníci možnost mluvit s virtuálním pacientem a vyzkoušet si, jaké to je sdělit mu nějakou závažnou zprávu. Ať už to, že mu zemřela manželka, nebo to, že je nevyléčitelně nemocný a je to proto, že jsme v praxi viděli a jsme svědky toho, že celá řada zdravotníků v téhle situaci neví, jak reagovat, jak s těmi pacienty mluvit a velmi často to pak vede ke konfliktům, nebo k nějakým nedorozuměním na obou stranách a ty situace nejsou úplně vhodně řešené. Takže proto jsme vyvinuli tuto aplikaci, aby zdravotníci si to mohli vyzkoušet tyto situace na nečisto v nějakém bezpečném prostředí a naučit se, jakými technikami závažné zprávy sdělit.”

Pro zdravotníky byl nácvik krizové komunikace vnímán velmi pozitivně.

Monika Neškerová, všeobecná sestra oddělení ARIM: "Myslím, že nácvik této krizové komunikace s pacienty závažné zprávy pomocí virtuální reality má velkou budoucnost vzhledem k tomu, že spousta zdravotnického personálu se toho bojí, obává se té situace, která by mohla nastat. Bojí se těch reakcí živých pacientů, tak takto mají bezpečně možnost si vyzkoušet komunikaci s tím virtuálním pacientem. Na tu svou větu vidí okamžitou odpověď. Ta umělá inteligence opravdu dobře reaguje. Naše skupina měla pánovi oznámit, že během dopravní nehody, kdy byli odvezeni do nemocnice, jeho manželku museli akutně operovat a jeho manželka na sále zemřela a my jsme museli s touto informací pracovat a museli jsme to citlivě sdělit tomu pacientovi a cokoliv jsme řekli, tak ten pacient hned reagoval. Jako koordinátor paliativního týmu jsem měla možnost si toto školení vyzkoušet už dvakrát. Chtěla bych to moc doporučit svým kolegům zdravotníkům. Je to neocenitelná zkušenost v tom, že nikomu neublíží, nikdo je nebude hodnotit, nikdo je nebude soudit."
Renáta Tydlačková, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči: “Vybrali jsme pro první skupinu, která prošla školením virtuální reality skupinu, která se věnuje paliativě v naší nemocnici. Čili, byli to členové paliativního týmu. Jak lékaři, tak sestry. Paliativní tým je skupina sester a lékařů, kteří se věnují pacientům, kteří mají závažné onkologické i neonkologické onemocnění a ta péče vyžaduje trochu jiný přístup. Je to péče i na sklonku života.”

Účastníci workshopu získali neocenitelnou zkušenost a následně budou v komunikaci proškolováni i další zdravotníci havířovské nemocnice.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/havirov/11000041690/virtualni-realita-uci-zdravotniky-havirovske-nemocnice-lepe-komunikovat-a-reagovat-na-krizove-situace