Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé v Havířově přivítali Světový den porozumění autismu, rodiče se dozvěděli mnoho informací

Havířov |

Diagnózu, že má dítě poruchu autistického spektra, si vyslechne stále více rodičů. Následné poradenství a pomoc je pro ně nesmírně důležitá. I proto se Havířov opět připojil ke Světovému dni porozumění autismu.

Paní Marcela Trynh si všimla v roce života své dcery, že není něco v pořádku. Vadily jí běžné zvuky, nesměl se jí nabourat vlastní prostor. Následně se maminka dozvěděla, že má dcera Aspergerův syndrom. I proto využila Světového dne porozumění autismu, do kterého se zapojily všechny havířovské organizace, které s tímto onemocněním pracují.

Renáta Vališová, vedoucí Centra RaD: “Když někdo přijde, tak řekneme něco málo k autismu, ukážeme jim pomůcky, jsme schopni říct, jak organizace tady působí v Havířově s autismem. Ukázat metody práce, trochu přiblížit tu problematiku autismu.”
Marcela Trynh, rodič: “Docela mi pomohlo zrovna stánek s Mateřskou školou Paraplíčko, protože pro mne to je teď aktuální téma tím, že hledám pro dcerku mateřskou školku, kde by ji přijali i s Aspergerovým syndromem. Já jsem moc ráda, že jsme si tady mohli stánky projít, něco nového se dozvědět, kouknout na aktivity, které by dcerce pomohly.”

Poradenské středisko pro rodinu a dítě vnímá, že i díky osvětě se situace posouvá kupředu.

Renáta Vališová, vedoucí Centra RaD: "Klienti s autismem u nás narůstají. Myslíme si, že je to včasnější diagnostikou a myslíme si, že je to také tím, že se rodiče nenechají odbýt, že jim někdo řekne, počkejte, to dítě z toho vyroste. Ono se časem rozmluví, to se časem ještě zlepší. Oni už sami jsou schopni si vyhledat tu podporu, tu pomoc minimálně v tom, že si zajdou na nějakou konzultaci, že se ujistí jestli, je to v pořádku, není to v pořádku, mají s tím něco dělat a podobně.”

Běžní kolemjdoucí akci uvítali.

anketa: “Je spoustu takových lidí tady s tím postižením a možná by se o tom mohlo více mluvit a jak s těmi lidmi hlavně zacházet. Určitě je to super, mohlo by to být častěji.”

Dne porozumění autismu se zúčastnila i střední a základní škola, která se specializuje na děti s hendikepem. Například Patrik chce být kuchařem.

Patrik, žák: “My jsme tady ze školy Havířov-Šumbark a chodím do ní a přišli jsme tady s výrobky, co žáci dělají ve škole. Nemám autismus, ale chodím do speciální školy dvouleté a připravuji se teď na zkoušky.”

Den autismu probíhal už v dopoledních hodinách, a to besedou pro žáky, kterou připravil magistrát v rámci Místního akčního plánu rozvoje vzdělávání. Pozváni byli odborníci i mladí lidé s autismem.

Lenka Slowiková, projektová manažerka MAP: "Žáci osmých tříd se mohli otevřeně zeptat na různé dotazy a na jejich životní příběhy. Žáci byli skvělí, byli moc pozitivně naladění a ptali se chlapci, jaké mají doma auto, jaké mají zážitky ze základní školy, co studují, kde pracují a myslím, že to bylo dobře podané, protože ti žáci osmých tříd se teď na to budou dívat jinak.”
Nahlásit chybu


K tématu

Světový den autismu v Havířově ukázal širokou síť pomoci rodinám

7. dubna 2026 8:56 | Havířov | Bára Kelnerová

Lidé, kteří pečují o blízké s poruchou autistického spektra, na to nemusí být sami. V centru Havířova se uskutečnila osvětová akce k Světovému dni porozumění autismu, která představila dostupné služby i možnosti pomoci pro rodiny.

Lidé uctili památku 108 horníků, kteří zahynuli při tragédii v Dole Dukla

7. července 2025 12:31 | Havířov | Bára Kelnerová

7. července roku 1961 se stala největší důlní katastrofa v Československu po druhé světové válce. Při požáru v Dole Dukla zahynulo 108 horníků. Pietní akt k uctění památky obětí této tragédie se konal u památníku na městském hřbitově v Havířově.

Od tragédie na Dole Dukla uplynulo 64 let, lidé uctili památku zemřelých horníků

8. července 2025 9:30 | Havířov | Bára Kelnerová

7. července roku 1961 se stala největší důlní katastrofa v Československu po druhé světové válce. Při požáru v Dole Dukla zahynulo 108 horníků. Pietní akt k uctění památky obětí této tragédie se konal u památníku na městském hřbitově v Havířově.


Do detailů vyvedené sochy z písku na Pustevnách letos zachraňují ohrožené ptáky

3. července 2026 11:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letos na návštěvníky Pusteven čeká novinka, kdy jsou sochy z písku umístěné na novém stanovišti. přístupné jsou pohodlněji cestou kolem Libušína a Maměnky k hotelu Tanečnica.

Čtrnáctiletý chlapec se ve čtvrtek topil v řece Ostravici ve Frýdku-Místku

3. července 2026 13:27 | Frýdek-Místek | Anna Břenková

14letý chlapec spadl z jezu řeky Ostravice a začal se topit. Z vody ho vytáhli kamarádi, byl v bezvědomí. Život mu zachránil kolemjdoucí záchranář, který okamžitě zahájil masáž srdce. Po resuscitaci lékaři chlapce v kritickém stavu přepravili vrtulníkem do nemocnice. Případ nyní vyšetřují kriminalisté.

Havířovský seminář nabídl učitelům nové nápady pro výuku v přírodě

3. července 2026 16:08 | Havířov | Bára Kelnerová

Jak proměnit školní zahradu v inspirativní venkovní učebnu? Odpověď hledali havířovští pedagogové se speciálně zaměřeném semináři. Seznámili se s moderními metodami výuky i nápady, jak u dětí přirozenou cestou rozvíjet vztah k přírodě.

Mladý řidič přehlédl povoz, vozka se spolujezdkyní skončili těžce zranění v nemocnici

3. července 2026 17:47 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Vážnými zraněními dvou lidí skončila nehoda, která se stala v pátek odpoledne na silnici mezi Bílovcem a Fulnekem. Osobní auto tam zezadu narazilo do povozu taženého koněm. Vozka a spolujezdkyně byli převezeni do ostravské fakultní nemocnice.

Vnitroblok v Mariánských Horách čeká nový vzhled i větší komfort pro obyvatele.

2. července 2026 18:40 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Vnitroblok mezi ulicemi 28. října, Výstavní a Fráni Šrámka prochází rozsáhlou revitalizací. Dělníci mění původní poškozenou dlažbu, opravují chodníky a upravují celý prostor tak, aby byl bezpečnější i komfortnější pro místní obyvatele.

Po přívalových deštích uhynuly v řece Odře ryby, hasiči pomáhali s okysličováním vody

2. července 2026 19:59 | Ostrava-město | Anna Břenková

Po silných bouřkách uhynulo v Ostravě velké množství ryb. Příčinou byly přívalové deště, které do řeky spláchly nečistoty a drasticky snížily hladinu kyslíku. Hasiči proto na řece instalovali nornou stěnu a pomocí čerpadel se snažili vodu okysličit.

Věznice v Heřmanicích otevřela kapli Naděje

3. července 2026 9:38 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Místo pro ztišení, naději a nový začátek. Za zdmi heřmanické věznice vznikla nová kaple. Tento duchovní prostor má mít dobrý vliv na psychiku odsouzených i celkovou atmosféru ve věznici.

Klienti Santé si užili zahradní slavnost v retro stylu

3. července 2026 11:12 | Havířov | Bára Kelnerová

Retro hudba, tanec, smích i společné zážitky. Klienti havířovského Santé si užili tradiční letní zahradní slavnost.

Tragická nehoda ve Stachovicích. 19letý motorkář zemřel i přes rychlou pomoc

3. července 2026 8:29 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Ve čtvrtek došlo ve Stachovicích u Fulneku k vážnému střetu motorky s osobním autem. S největší pravděpodobností motorkář nezvládl řízení a v zatáčce vjel do protisměru, kde právě jelo auto. I přes bleskový příjezd záchranářů a okamžitou pomoc svědků, 19letý motorkář na místě podlehl svým zraněním. Řidičce automobilu poskytla potřebnou psychologickou podporu povolaná interventka.

Nový Jičín výrazně podpoří sociální oblast, opět vyhlásí i stipendium pro zubaře

3. července 2026 8:09 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nový Jičín v příštím roce rozdělí v dotačních programech více než 35 milionů korun. Tyto peníze podpoří třeba sport, kulturu, volnočasovou a sociální oblast, a také začínající zubaře.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Havířovský seminář nabídl učitelům nové nápady pro výuku v přírodě

3. července 2026 16:08 | Havířov | Bára Kelnerová

Jak proměnit školní zahradu v inspirativní venkovní učebnu? Odpověď hledali havířovští pedagogové se speciálně zaměřeném semináři. Seznámili se s moderními metodami výuky i nápady, jak u dětí přirozenou cestou rozvíjet vztah k přírodě.

Klienti Santé si užili zahradní slavnost v retro stylu

3. července 2026 11:12 | Havířov | Bára Kelnerová

Retro hudba, tanec, smích i společné zážitky. Klienti havířovského Santé si užili tradiční letní zahradní slavnost.

Jak proměnit školní zahradu v venkovní učebnu ukázal seminář v Havířově

3. července 2026 11:03 | Havířov | Bára Kelnerová

Jak proměnit školní zahradu v inspirativní venkovní učebnu? Odpověď hledali havířovští pedagogové se speciálně zaměřeném semináři. Seznámili se s moderními metodami výuky i nápady, jak u dětí přirozenou cestou rozvíjet vztah k přírodě.

SK Horní Suchá bude mít nové parkoviště i čističku

3. července 2026 10:57 | Horní Suchá | Bára Kelnerová

Sportovní klub Horní Suchá bude mít nové parkoviště. O rekonstrukci se postarala obec. Současně šly investice i do pořízení čističky odpadních vod.

Organizátoři charitativního běhu v Karviné předali peníze potřebné dívence

2. července 2026 17:25 | Karviná | Richard Kutěj

Charitativní běžecká akce Revírní Poho Běh, která každoročně propojuje pohyb, zdravý životní styl a pomoc druhým, letos podpořila třináctiletou Zuzanku Wojaczkovou (Vojačkovou) z Karviné. Finanční prostředky se podařilo vybrat díky příspěvku ze startovného účastníků závodu a dobrovolným příspěvkům návštěvníků během akce.

Strážníci v Karviné začali pokutovat špatné parkování v maximální možné výši

2. července 2026 17:22 | Karviná | Richard Kutěj

Městská policie Karviná stále častěji řeší problémy s parkováním ve městě. Lidé nerespektují žluté čáry, dobrá není například ani situace na Karvinském moři. Strážníci se proto rozhodli, že budou přistupovat k represivním opatřením a udělování pokut.

Lidé v Havířově přivítali Světový den porozumění autismu, rodiče se dozvěděli mnoho informací
Vydáno 4. dubna 2025 11:32, Havířov, Bára Kelnerová
Diagnózu, že má dítě poruchu autistického spektra, si vyslechne stále více rodičů. Následné poradenství a pomoc je pro ně nesmírně důležitá. I proto se Havířov opět připojil ke Světovému dni porozumění autismu.

Paní Marcela Trynh si všimla v roce života své dcery, že není něco v pořádku. Vadily jí běžné zvuky, nesměl se jí nabourat vlastní prostor. Následně se maminka dozvěděla, že má dcera Aspergerův syndrom. I proto využila Světového dne porozumění autismu, do kterého se zapojily všechny havířovské organizace, které s tímto onemocněním pracují.

Renáta Vališová, vedoucí Centra RaD: “Když někdo přijde, tak řekneme něco málo k autismu, ukážeme jim pomůcky, jsme schopni říct, jak organizace tady působí v Havířově s autismem. Ukázat metody práce, trochu přiblížit tu problematiku autismu.”
Marcela Trynh, rodič: “Docela mi pomohlo zrovna stánek s Mateřskou školou Paraplíčko, protože pro mne to je teď aktuální téma tím, že hledám pro dcerku mateřskou školku, kde by ji přijali i s Aspergerovým syndromem. Já jsem moc ráda, že jsme si tady mohli stánky projít, něco nového se dozvědět, kouknout na aktivity, které by dcerce pomohly.”

Poradenské středisko pro rodinu a dítě vnímá, že i díky osvětě se situace posouvá kupředu.

Renáta Vališová, vedoucí Centra RaD: "Klienti s autismem u nás narůstají. Myslíme si, že je to včasnější diagnostikou a myslíme si, že je to také tím, že se rodiče nenechají odbýt, že jim někdo řekne, počkejte, to dítě z toho vyroste. Ono se časem rozmluví, to se časem ještě zlepší. Oni už sami jsou schopni si vyhledat tu podporu, tu pomoc minimálně v tom, že si zajdou na nějakou konzultaci, že se ujistí jestli, je to v pořádku, není to v pořádku, mají s tím něco dělat a podobně.”

Běžní kolemjdoucí akci uvítali.

anketa: “Je spoustu takových lidí tady s tím postižením a možná by se o tom mohlo více mluvit a jak s těmi lidmi hlavně zacházet. Určitě je to super, mohlo by to být častěji.”

Dne porozumění autismu se zúčastnila i střední a základní škola, která se specializuje na děti s hendikepem. Například Patrik chce být kuchařem.

Patrik, žák: “My jsme tady ze školy Havířov-Šumbark a chodím do ní a přišli jsme tady s výrobky, co žáci dělají ve škole. Nemám autismus, ale chodím do speciální školy dvouleté a připravuji se teď na zkoušky.”

Den autismu probíhal už v dopoledních hodinách, a to besedou pro žáky, kterou připravil magistrát v rámci Místního akčního plánu rozvoje vzdělávání. Pozváni byli odborníci i mladí lidé s autismem.

Lenka Slowiková, projektová manažerka MAP: "Žáci osmých tříd se mohli otevřeně zeptat na různé dotazy a na jejich životní příběhy. Žáci byli skvělí, byli moc pozitivně naladění a ptali se chlapci, jaké mají doma auto, jaké mají zážitky ze základní školy, co studují, kde pracují a myslím, že to bylo dobře podané, protože ti žáci osmých tříd se teď na to budou dívat jinak.”
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/havirov/11000048074/lide-v-havirove-privitali-svetovy-den-porozumeni-autismu-rodice-se-dozvedeli-mnoho-informaci