Lidé s mentálním hendikepem jsou velmi vnímaví a citliví. Mohou se u nich střídat nálady a je někdy těžké, aby dokázali své pocity vyjádřit slovy. Svůj bezpečný prostor nacházejí handicapovaní klienti zařízení Santé pomocí terapeutické metody “hry v písku”.
Barbora Lužná, vedoucí sociálního úseku Santé: “Vystaví si tady to, co je trápí, to, co je těší a já je provedu těmi vnitřními pocity, provedu je tělem, co to s nimi dělá třeba emoce. Postavením té postavičky v písku, můžeme potom udělat nějaké změny, které potom přinesou zlepšení a kroky do toho běžného života. Můžeme takto postavit konfliktní situaci, můžeme takto postavit přání, rodinu, přátelé, něco, co jim dělá dobře. Je to velká možnost, jak projevit sebe sama. Je to úžasná věc, jak je přivést, aby lépe komunikovali o tom, co potřebují, co prožívají a jak jim případně pomoci.”
Pan Milan v písku vytvořil pyramidu, od které se rozvíjel celý příběh. Popsal, že cestování s rodinou v něm vyvolává krásné vzpomínky. Do písku pak zasadil postavy, které má rád. Ať už to byl otec, sestra, umístil zde i anděla strážného, zvířata, kuličky, které znázorňují vesmír, který rád pozoruje.
pan Milan, klient Santé: ”Já většinou, když mám špatnou náladu, tak chodím zamračený, tak abych měl dneska krásný den a i pro ty další dny. Aji když mám tatínka, tak abych mu přinesl radost a aby i ostatní zaměstnanci ze mě měli radost.” A tady to ti pomáhá? “Pomáhá mi to hodně, je to taková terapie, je to takové uklidňující. Myslím na samé dobré věci, že to bude vše dobré.”
Důležitou součástí terapie je, že výsledný obrázek zůstává v místnosti než klient odejde. Následně dostane fotografii. Zájem o hru v písku je velký. Santé proto chce pro tuto metodu proškolit více sociálních pracovníků, aby se terapie dostala ke všem klientům, kteří o ni projeví zájem.