Studentky karvinské střední zdravotnické školy mají za sebou praktické maturitní zkoušky přímo mezi pacienty interního a chirurgického oddělení rájecké nemocnice.
Alena Fišerová, náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči NsP Ka-Ráj: „Spolupráce je velmi dobrá, žákyně k nám chodí na praxi, kterou vykonávají na všech odděleních naší nemocnice a následně pak skládají maturitní zkoušky na oddělení interním a chirurgickém."
Veronika Hanáčková, maturantka: „Dneska jsem si vybrala otázku imobilizační syndrom, to je soubor příznaků, které vznikají u pacienta při dlouhodobém pobytu na lůžku. Jelikož je má pacientka nesoběstačná, musím jí nakrmit, podat léky a pravidelně polohovat. Protože je pacient geront, to je starý člověk, tak nepociťuje žízeň, takže mu v průběhu dopoledne musím pravidelně podávat tekutiny. Také ještě dneska budeme chystat infúze a dále se za své výkony v nemocnici budeme obhajovat."
I když jsou děvčata s chodem oddělení dobře obeznámena, tréma při skládání zkoušek dospělosti rozhodně nechyběla. Veronika Hanáčková, maturantka: „Určitě mám trému, u maturity ji má každý, nevěřím tomu, kdo ne. Stále se mi klepou ruce, ale snad to všechno dobře dopadne."
Postup maturující sestřičky na interním oddělení bedlivě sledovala komise. Marie Kufová, člen zkušební komise: „Děvčata jsou opravdu naučená, což nám udělalo radost. Studentky zdravotnické školy jsou u pacientek velmi oblíbené, chválí si je a nám to dělá radost, doufám, že si to odnesou také do budoucna."
Ve stejnou dobu probíhaly maturity také na chirurgickém oddělení. Někteří už měli praktickou maturitní zkoušku zdárně za sebou. Marie Štajerová, maturantka: „Zvládla jsem to na dvojku a myslím si, že hodnocení bylo spravedlivé a že byli k nám hodně přístupní." Jakub Šťastný, maturant: „Nedopadlo to zrovna nejlíp, ale prošel jsem, tréma byla strašná."
Kateřina Bystroňová absolvovala praktickou část maturity rovněž na chirurgickém oddělení a přímo za naší účasti. Kateřina Bystroňová, studentka: „Vytáhla jsem si otázku číslo 13, ošetřovatelská péče u pacienta v pooperačním období, a konkrétně paní Toráčovou po apendicitidě. Tréma byla nehorázná, klepaly se mi ruce."
Martina Toráčová, pacientka: „Šlo jim to, nemůžu si stěžovat. Maturující sestřičky byly opravdu šikovné."
Daria Gazurová, člen zkušební komise: „Během této zkoušky hodnotíme přístup ke klientům hlavně v komunikaci a jak si umí zorganizovat práci. Hodnotíme odborný přístup k jednotlivým výkonům a také znalosti, poněvadž po této praktické části v nemocnici si musí maturanti obhájit ještě teoretické postupy."
Velký důraz kladou zkoušející na komunikaci s pacientem. Daria Gazurová, člen zkušební komise: „Děvčata jsou dobře připravena, přistupují k tomu velmi zodpovědně, ovšem občas se nějaká chybička vloudí, je to způsobeno hlavně tou trémou. Částečně to samozřejmě respektujeme, ale co nerespektujeme, tak případnou záměnu pacienta nebo kdyby vážně ohrozily klienta, ale to se naštěstí nestalo."