Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Karviná všemi deseti: vize první

  • Karviná,

Primátor Karviné Jan Wolf podrobně představuje svou vizi prvního z projektů Karviná všemi deseti.

Karviná všemi deseti. Takový název nese nový ambicoźní velký projekt, který veřejnosti prostřednictvím médií představil primátor Karviné Jan Wolf.

"Projekt Karviná všemi deseti je projekt šitý přímo na míru Karviné a blízkému okolí. V poslední době máme problém si sáhnout na některé dotační tituly, které jsou vyhlášené z Prahy, potažmo z kraje, protože ta specifika Karviné jsou takové, že ten dosah je hrozně malý. Já jsem přesvědčený o tom, že musíme mít zvláštní dotační titul, protože jsme ve zvláštní situaci, v tom dotačním titulu musí být určitý balík finančních prostředků," vysvětlil projekt primátor.

A njede o malé finanční prostředky, jde rovnou o deset miliard na deset rámcových záměrů. Ty by měly pomoci Karviné k transformaci a rozvoji. Pracuje se na deseti různých projektech najednou.

"Jedním z nich je průmyslová zóna Barbora, kde jsem přesvědčený o tom, že zónu potřebujeme zasíťovat. Je to krajská zóna, chceme se domluvit s krajem. V případě, že by kraj nechtěl tuto zónu nechtěl dále rozvíjet a rozšiřovat, tak bychom byli rádi tu zónu převzali a udělali z toho městskou zónu tak, jak jsme to dělali na průmyslové zóně Nové Pole, myslím si, že zkušenosti máme."

A není to jen Barbora, záměrem je přeměnit i další nevyužité pozemky jako areál bývalého OSP

"Dneska má Karviná 57 km čtverečních, ale  27 km čtverečních nepatří městu, ale velkým soukromým firmám a většinou jsou na té části poddolované a jestli se chceme rozvíjet v rámci podnikatelských aktivit, tak bude nutné se bavit o odkupu nebo další formě řešení pozemku, které tam v té zóně jsou," řekl Jan Wolf.

Trh je v současné době nekompromisní, v případě, že není připravená zóna, žádný investor sem podnikat nepůjde. Primátor chce, aby do projektu Karviná všemi deseti investoval finance hlavně stát. Karviné to dluží.

"Kromě toho, že tady soukromý vlastník vytuneloval OKD, tak kromě toho stát získal spoustu finančních prostředků v rámci těžby na OKD ať už za nerostné bohatství, za tuny vytěženého uhlí, za daně, které OKD odvádělo, z hlediska zničení životního prostředí, takže si myslím, že stát by měl mít dnes povinnost a měl by ty peníze aspoň částečně nám tady vrátit a díky tomu se to město může zase nastartovat," uzavřel primátor.

Projekt Karviná všemi deseti počítá i s investicemi do volnočasových aktivit, jako je například rozvoj a přeměna Karvinského moře, obsahuje i projekty podnikatelské, projekty ve službách, ve vědě a další. Jednotlivě vám je představíme v dalších expresech.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávyBohumín terminál, a.s. - pracoviště
Bohumín
od 25 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

Bohumín terminál, a.s. - pracoviště
Bohumín
od 20 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

Milan Zálesný - Moravskoslezský kraj
Karviná
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail