Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Odsouzení se rekvalifikují, učí se obsluhovat křovinořez i motorovou pilu

  • Karviná,

Úřad práce uzavřel s vězeňskou službou memorandum o spolupráci, která má odsouzeným zajistit možnost zúčastnit se rekvalifikačních kurzů. V Karviné se mohli odsouzení naučit manipulovat s vysokozdvižným vozíkem, nyní se učí obsluhovat křovinořez a motorovou pilu.

Odsouzení ve Věznici Karviná dostali příležitost účastnit se rekvalifikačních kurzů po dobu výkonu trestu a to na základě memoranda o spolupráci, které uzavřel loni v únoru úřad práce s Vězeňskou službou ČR. 

“Obsahem memoranda je pomoci odsouzeným uplatnit se na trhu práce, když budou propuštěni z vězení,” vysvětlil ředitel ÚP Karviná Dalibor Závacký. 

Momentálně běží v pořadí třetí rekvalifikační kurz, odsouzení se učí obsluhovat křovinořez a motorovou pilu, čili základní stroje pro údržbu městské zeleně.

 "Při teorii se naučí základy bezpečnosti, technologických postupů, údržbu řezných částí a na závěr napíšou testy. V Praxi pak zacházení s nástroji a jejich užívání například podle síly a velikosti travnatého porostu,” řekl František Slepánek, lektor firmy Lesma Krnov. 

Praxe probíhala v areálu Lázní Darkov. "Odsouzení, které jsme vybrali do rekvalifikačního kurzu, nemají tak velké tresty, jsou z toho mírnějšího typu věznice a jsou spokojeni, nadšeni, že si můžou zvýšit kvalifikaci a určitě to využijí do budoucna,” prozradil vychovatel Věznice Karviná Aleš Rozbroj. 

Sami odsouzení rekvalifikační kurzy vítají. “Je to dobrá příležitost, abych si zvedl nějakou kvalifikaci, budu mít větší a lepší možnosti najít si práci, když půjdu z trestu ven.Jsem vděčný Věznici Karviná, že mi to umožnila,” řekl jeden z odsouzených.

Každý, kdo úspěšně kurz dokončil, získal osvědčení certifikované ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a také průkaz k obsluze.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy