Umělecká rarita. 33 regionálních umělců z Karvinska vystavuje na jednom místě

  • 14:09,
  • Karviná,

V Karviné vystavuje svá díla 33 regionálních umělců současně a to v rámci velkého projektu nazvaného Konverzace uměním. K vidění je pestrá škála obrazů, lidé si mohou prohlédnout tvorbu například Jakuba Špaňhela, Jolanty Lyskové-Petržílkové a dalších. A nejen to. Konverzace uměním je doplněna i o koncerty nebo recitály.

V obřadní síni městského domu kultury byl slavnostně zahájen kombinovaný umělecký projekt nazvaný Konverzace uměním. Dává už potřetí příležitost známým i méně známým regionálním výtvarníkům, hudebníkům nebo literátům a dramatikům představit svou tvorbu veřejnosti současně.

"Původní myšlenka byla, že my výtvarníci se stejně s těmi ostatními umělci setkáváme, tak proč bychom to neudělali pro širokou veřejnost, hlavní cíl je představit veřejnosti, že nemáme jen dováženou kulturu, ale máme i místní kulturu a na velmi vysoké úrovni," vysvětlila Jarka Rybová, spoluorganizátorka projektu Konverzace uměním.

Svou výtvarnou tvorbu, obrazy, keramiku nebo sochy vystavuje najednou 33 regionálních umělců, mezi kterými nechybí například tvorba Stanislava Filipa, Jolanty Lyskové-Petržílkové, Jakuba Špaňhela, Waltera Taszka, Oldřicha Kodeše, Renáta Filipové, Radima Gabrysze  a dalších. 

"Mám radost, že se nám ozývají noví a mladí a mají zájem, z toho mám radost," řekla Rybová.

Mezi novými umělci, kteří vystavují svou tvorbu v tomto projektu poprvé, je například Eva Makowková.

"Mám tady 4 díla spjaté s karvinským krajem. Já maluji jmenuje se to Akční malba, kde mám podklad, na to nacákám barvy a nechám se inspirovat tím, co tam samovolně vzniká, nazvala jsem to duch Karinska," prozradila Eva Makowková.

Další umělkyní, která tady představuje svou tvorbu poprvé je Radomíra Chrástecká z Orlové

"Já jsem se zaměřila na práci především s hedvábím, maluji na hedvábí, má tvorba se zabývá lidskými city, děním. Každá inspirace vychází z přírody, příroda byla základ," pospala svou tvorbu Radomíra Chrástecká.

Díla najdou lidé celkem na šesti místech současně - v Mánesově síni, v regionální knihovně, v galerii naOPF, na základní umělecké škole, v petrovické kavárně a na zámku Fryštát.
Nově jsou díla umělců vystavena i ve sklepení zámku Fryštát.

"Jsem velmi pyšný na to, že umělci různého žánru jsou schopni se stmelit a ukázat nám, občanům, jak krásné umění je," řekl náměstek primátora Andrzej Bizoń.

Celý projekt by ale bez podpory zmiňovaných organizací a  finanční podpory nebylo možné v tak velké podobě zrealizovat.

"Velmi nás podpořilo město a Nadace OKD, který taky přispěla a bez jejich pomoci bychom tuto akci nemohli dělat," dodala Šárka Krhovjáková, organizátorka Konverzace uměním.

Podrobný program všech koncertů a vystoupení najdete například na webových stránkách města, kde je volně ke stažení i katalog s přehledem všech výtvarníků. Konverzace uměním bude probíhat do 25. října.
Hudební výlety: Advent s hlubokými žesti České filharmonie

Dnes 15:00 - 23:36
Karviná, Kostel sv. Maří Magdalény , Dětmarovice

Hudební výlety: Advent s hlubokými žesti České filharmonie

Dnes 18:00 - 23:36
Karviná, Kostel sv. Anny, Rychvald

Gospelové Vánoce v Orlové

14.12. 17:00 - 07.12. 23:36
Orlová, Husův dům, Orlová

Michal Swaczyna
Karviná
od 20 000 Kč do 27 000 Kč

Detail

Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj, příspěvková organizace
Karviná
od 31 920 Kč do 100 303 Kč

Detail

H&P Account Tax Consulting a.s.
Karviná
od 18 000 Kč do 21 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků