Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zástupci kraje přiblížili občanům Karviné své vize v dopravě a investice ve školství

  • Karviná,

Zástupci Moravskoslezského kraje diskutovali s občany Karviné na téma doprava a školství. Beseda se uskutečnila ve Slezském vzdělávacím centru. Přítomné zajímal projekt propojení okolních měst tramvajovou dopravou nebo převod střediska volného času Juventus.

Ve Slezském vzdělávacím centru měli občané Karviné možnost setkat se s představiteli vedení Moravskoslezského kraje. Náměstek Stanislav Folwarczny je seznámil se stavem, investicemi a plány ve školství, konkrétně těmi školami, které zřizuje kraj na území Karviné.

"Těch škol je tady víc a jsou tady i jiná zařízení, jako pedagogicko-psychologická poradna, mateřská škola, dětský domov, jsou tady střední školy," vyjmenoval zařízení náměstek hejtmana MSK Stanislav Folwarczny (ODS) a dodal: "Největší aktualita je ta, že se Karviná rozhodla, že převezme zřizovatelskou funkci Juventusu. To mělo historický vývoj, postupně si města přebírala tato střediska, Karviná byla poslední. Je to dobrá dohoda, i pro kraj i město, město dostalo i rekreační zařízení pro děti, které je v Řece, a které je hojně využíváno zájmovými útvary, děti z Karviné, já si myslím, že je to ku prospěchu věci. 

V posledních letech kraj investoval miliony korun do svých zařízení na území města. Postavila se například tělocvična pro gymnázium, Dětský domov Srdce i mateřinka Klíček mají novou fasádu, opravila se například i střední průmyslová škola.

"Velké investice jdou i do vybavení středních škol, například průmyslovka má nové učebny, robotiku, vše se financuje i z přispěním EU," uzavřel náměstek.

Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka přiblížil lidem mimo jiné i plány kraje se zavedením tramvajové dopravy, která by měla za deset let propojit několik měst.

"Cílem je nabídnout rychlé, kvalitní spojení mezi třemi největšími městy Ostrava-Havířov-Karviná. Je to o tom, aby se ti lidé dostali z Karviné do Ostravy rychle, bez zácpy a ekologicky. Ta doprava tramvají je levnější, ekologičtější," vysvětlil náměstek hejtmana MS kraje Jakub Unucka (ODS).

Jakub Unucka zdůraznil, že takové projekty budou v příštím období podporované Evropskou unií. Stovky miliard půjdou právě do ekologické dopravy.

"Za pár let bude náš kraj na úrovni 75 procent HDP plus a už žádné infrastruktury, stavby, cesty, nic takového z Evropy nebude možné čerpat a možná ten projekt tramvajky bude jeden z mála, který EU podpoří, takže pojďme toho využít a tu Karvinou restartovat," řekl Jakub Unucka (ODS).

Tramvaje by podle představy kraje měly jezdit nejen příměstsky mezi městy, ale i v samotných městech, kraj by do příštího roku chtěl zpracovat studii proveditelnosti, projektová dokumentace by mohla být hotova do roku 2025. Vize je, že v roce 2029 by mohly první tramvaje jezdit.

"Já jsem rád, že si pánové náměstci udělali čas na karvinské občany a přišli jim vysvětlit,. o co se jedná. Všichni víme, že ta tramvajka není nová myšlenka, je starší a mezitím usnula, tak doufám, že pan náměstek Unucka přesvědčí i zdejší občany a v otázce školství nás pan Folwarczny vyčerpávajícím způsobem poinformoval, zejména si myslím, že mohl více pohovořit o Juventusu, to je ale na příští debatu s ním," uzavřel akci náměstek primátora Karviné Vladimír Kolek (ANO 2011).
Ristorispetto s.r.o. - Karviná
Karviná
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

BASIC ČR, z.s. - Havířov
Havířov
od 20 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

ORKA systems, s.r.o. - pracoviště Ka
Karviná
od 30 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků