Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Černé skládky hyzdí město. Mezi bordeláři jsou i zahrádkáři

  • Karviná,

Zaměstnanci karvinských technických služeb společně s pracovníky dobrovolné veřejné služby museli odklidit za prvních sedm měsíců letošního roku 22 tun odpadu z černých skládek na území města. V současné době řeší další skládku, která se nachází poblíž zahrádkářské osady.

22 tun odpadu, které se nacházely na území Karviné během prvních sedmi měsíců museli nad rámec svých běžných denních úkolů odklidit zaměstnanci technických služeb společně s pracovníky dobrovolné veřejné služby. Nelegální skládky se většinou nacházejí v garážových osadách, v okrajových částech města a tam, kde zůstaly příjezdové cesty do lesíků v neobydlených lokalitách.

"Na černé skládky upozorňují odbor stavební a životního prostředí strážníci městské policie, kteří v rámci své služby vykonávají kontroly v terénu. Je náročné vypátrat pachatele a uložit mu pokutu, pokud ho nechytí přímo při činu. V přestupkovém řízení se řešili čtyři případy. Každý, kdo se zbavuje odpadu tímto způsobem, přitom riskuje pokutu až do výše 50 tisíc korun," upozornil mluvčí Karviné Lukáš Hudeček.

 V současné době řeší další skládku, která se nachází poblíž zahrádkářské osady.

"Stojíme u jedné z atypických černých skládek, tady začala být zahrádkáři odkládána tráva, pak přibyl odpad ze zahrádek, jako jsou keříky, vypěstované plodiny, které už nelze zpracovat. Dále se tu nachází sklo, stavební suť, oplocení. To znamená, že zahrádkáři si z této bioskládky udělali černou skládku směsného komunálního odpadu, jejíž odklizení bude stát daleko více, než kdybychom likvidovali skládku jen bioodpadu," řekla vedoucí Odboru komunálních služeb MMK Jana Maierová.

Zástupci odboru komunálních služeb magistrátu města chtějí se zahrádkáři vyvolat jednání.

"Upozorníme je na to, že tento odpad tady nemohou odkládat. Budeme tady instalovat monitorovací zařízení," dodala Maierová.

Zahrádkáři mohou bioodpad odkládat do bionádob, které jsou přímo v osadách umístěny nebo odvést biologický a jiný materiál ze zahrádek do sběrného dvora technických služeb případně využít kompostérů..

"Rozdali jsme už jednu vlnu kompostérů v roce 2018, na konci letošního roku rozdáme další tisícovku kompostérů," řekla vedoucí.

I samotné odstraňování černých skládek stojí pokladnu města nemalé peníze.

"Ročně vynaloží město na likvidaci těchto skládek zhruba 100 tisíc korun. Úspora je kolem  50 tisíc, protože tyto černé skládky ve většině případů odklízí pracovníci veřejné dobrovolné služby, uzavřela Maierová.

Úředníci jsou v kontaktu i s majiteli pozemků, které nepatří městu a černá skládka je tam objevena. V současné době by měl v boji s černými skládkami a odhalením většího počtu pachatelů pomoc rozšířený kamerový systém.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy